Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


GENÇ KIZLIKTA YASANAN BESLENME BOZUKLUKLARI RISKLI GEBELIGI DE BERABERINDE GETIRIYOR

Yanlis uygulanan diyetler, yeme bozukluklari ve vejeteryan beslenme demir eksikligine neden oluyor. Uzmanlar demir eksikligi olan genç kizlari hamilelik döneminde erken dogum, düsük riski ve ölü dogum gibi tehikelerin bekledigine isaret ediyor.

Halsizligin nedeni demir eksikligi olabilir

Memorial Hastanesi Iç Hastaliklari Uzmani Dr. Serap Bos, “Demir eksikligi”ne bagli kansizligin basta hamileler olmak üzere kadinlari tehdit ettigine dikkat çekerek; demir eksikliginin belirgin solukluk, genel güçsüzlük, yorgunluk, konsantrasyon bozuklugu, bas agrisi, ellerde ve ayaklarda uyusma, sinirlilik hali, kulaklarin uguldamasi, dudaklarda çatlaklar, tirnaklarin çabuk kirilmasi, saçlarda dökülme gibi belirtilerle ortaya çiktigini belirtiyor.

Demir eksikligi anemisi , kansizlik nedenleri arasinda %90 ile ilk sirayi aliyor. Sosyo ekonomik düzeyi düsük ve beslenme aliskanliklari yanlis olan toplumlarda demir eksikliginin sik görüldügüne dikkat çeken Serap Bos, konu ile ilgili olarak su bilgileri verdi :

“ Her 3-4 kisiden birinde, kadinlar çogunlukta olmak üzere, demir eksikligi vardir. Dünyada erkeklerin ortalama yüzde 20'si, kadinlarin yüzde 35'i, gebe kadinlarin %50 si çocuklarin ise yüzde 40'i anemiktir. Az gelismis ülkelerde kansizlik orani yüzde 80'lere kadar çikmaktadir. “

Bos, kadinlarda demir eksikliginin sik görülme nedenini ise söyle açikliyor :

“Kadinlarin menstrüel dönemlerindeki kan kayiplari en sik görülen nedendir. Adet döneminde yaklasik 50 ml kadar kan kaybolur. Ancak bazi kadinlarda bu kayip 3-5 misline kadar çikabilir. Bu kadinlarda, günlük demir ihtiyaci, 3-4 mg a ulasir. Genelde diyetle alinmasi pek mümkün olmayan bu miktar nedeniyle, ilave bir demir ilavesi yapilmazsa, kadinlarda demir eksikligi kaçinilmaz olur.”

Serap Bos bir yetiskinin yetiskinin günlük demir ihtiyacinin 10mg civarinda oldugunu ve bu miktarin mutlaka alinmasi gerektigini su ifadelerle anlatiyor:

“ Hemoglobin kirmizi kan hücreleri (eritrosit) lere rengini veren ve oksijenin kanda tasinmasini saglayan bir proteindir. Demir ise hemoglobinin temel yapisina giren bir maddedir ve organizmanin en önemli yapitaslarindan biridir. Akcigerlerde alinan oksijenin hemoglobine baglanarak dokulara ulastirilmasinda büyük önem tasir. Demir aldigimiz gidalar ve yikilan hücrelerden açiga çikan demirin yeniden degerlendirilmesi ile elde edilmektedir. Bu nedenle yeterli miktarda demirin besinle birlikte alinmasi gerekir.

Hamilelerin yüzde 50’ sinde demir eksikligi görülüyor

Demir eksikligi gebelerde ; yorgunluk, halsizlik, çarpinti, nefes darligi, uykuya meyillilik gibi sikayetlerle kendini gösteriyor.

Demir eksikligi olan kadinlarin gebe kalmadan önce tedavi olurlarsa gebelik süresince daha az sorun yasayacaklarini belirten Serap Bos demir tedavisi sürecini su sözlerle anlatiyor:

“ Gebelikte "kan yapici" yani demirden zengin gidalarin tüketilmesi ve özellikle de 4-4.5 aylardan sonra folik asitli demir ilaçlarinin kullanimi önemlidir. Çünkü özellikle bu aylardan sonra demir eksikligine bagli olarak kansizlik ortaya çikabilir Asiri derecede kansizligi olan kisilerde demir haplarina gebeligin erken dönemlerinde de baslanabilir. Ancak bu durumda zaten ilk aylarda sik olarak görülen bulanti, kusma ve mide sikayetlerinde artis olabileceginden tedaviye baslangiç süresi bir kaç hafta ertelenebilir. Genelde 4.aydan sonra tedaviye baslanmaktadir. Buna ragmen gebeliginde demir eksikligi saptanan kisiler demir haplarini mide sikayetlerinden dolayi tolere edemiyorlarsa bu kisiler içilebilir (sivi) demir solüsyonlari kullanabilirler. Demir haplari kesinlikle sütle veya çayla birlikte içilmemelidir. Çünkü bu ürünler demirin emilimini azaltarak etkisizlestirmektedir. C vitamini ile alinmasi emilimini arttiracaktir. Kanin ileri derecede düsüklügü dozun arttirilmasina neden olabilir, örnegin ikiz gebeliklerde vucüdun demir gereksinimi artacagindan dolayi doz yükseltilmesine gidilebilir. Ihtiyaca göre böyle durumlarda demir, damar içi veya kas içi olarak uygulanabilir. Hatta çok ileri durumlarda kan transfüzyonu (nakli) yapilmasi zorunlu hale gelebilir.’

Bos , Demir eksikliginin kadinlarda sik görülmesinin bir nedenin de, kadinlarin kullandigi spiral oldugunu belirterek sunlari belirtiyor:

“ Spiral kan ve demir kaybinin artmasina neden olabilir. Ayrica genç kadinlarda gebelik ve emzirme dönemi de demir ihtiyacinin en çok arttigi dönemlerdir. Özellikle çogul gebeliklerde ihtiyaç daha da artar. Bu durumlar da demir eksikligine yol açacaktir.”

Bos, dogum kontrol haplarinin adet kanamalarinda yitirilen kan ve demiri %50-60 oraninda azaltabilecegi için, demir eksikligine ve kansizliga karsi jinekolog doktorun kontrolünde kullanilabilecegini belirtiyor.

Demir eksikligini önlemek için neler yapilmali?

Demir eksikliginden korunmak için ilaçlarla alinacak demir takviyesinin yani sira ‘Kirmizi et, sakatat, pekmez gibi gidalarin ve c vitamini içeren portakal, mandalina gibi meyvelerin yeterli miktarda tüketilmelsi gerekiyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası