Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Is Gücü Kayiplarinin ve Okul Devamsizliginin Sorumlusu: Grip

Is gücü kaybi ve okul devamsizliginin en büyük nedenlerinden biri olan grip virüsü dünya çapinda önemli bir ekonomik sorun. Arastirmalar gösteriyor ki gribin ekonomiye verdigi zarar saglik harcamalarindan 10 kat daha fazla. Sadece Avrupa’da is kaybinin yüzde 10’u gribe bagli ve bu 8 ile 13 milyar euro arasi bir faturaya neden oluyor.

Grip dünyada en sik görülen hastaliklarindan biri. Günümüzde grip, is gücü kayiplarinin ve okul devamsizliklarinin en büyük sebeplerinden biri ortaya çikiyor. Kasim ve Nisan aylari arasi grip mevsimi olarak adlandiriliyor. Bu sirada okullar açildigi için grip salginlari daha da sik görülüyor. Havalarin degisken sicakliklari ve mevsimsel virüsler, grip ve soguk alginligini artirirken; ciddi is kayiplari basliyor. Her yil milyonlarca kisiyi etkileyen grip, hastaneye yatisi gerektirecek kadar agir tablolara neden olabiliyor.

Alinan önlemler artirilsa da bu virüs, insanligi tehdit etmeye devam ediyor. Dünya Saglik Örgütü'nün (DSÖ) tahminlerine göre her yil 500 bine yakin insan bu yüzden hayatini kaybediyor. Kolay sekil degistiren bir yapida olan ve her yil degisen grip virüsü bu sene de yola çikti. Bütün yazi uykuda geçiren virüs simdi milyonlari yataga düsürmeye hazirlaniyor.

Grip sezonu

Eylül ayi ile beraber baslayan grip sezonu bahar aylarina kadar sürüyor. Türkiye için ise en riskli dönem Ocak ve Subat aylari. Hastalarin çogu ilaçla tedavi olabilirken bazi vakalarda hastalik agir üst solunum yolu enfeksiyonlarina kadar variyor. Kimi zaman hastaneye yatisi gerekrirebiliyor. Grip bu yüzden ayni zamanda dünya çapinda önemli bir ekonomik bir sorun olarak da beliriyor.

Grip sebebiyle ortaya çikan is gücü kaybi ve okul devamsizligi da sorunun katlanarak büyümesine neden oluyor. ABD, Fransa ve Almanya’da yapilan arastirmalara göre gribin ekonomiye verdigi zarar saglik harcamalarindan 10 kat daha fazla. Sadece Avrupa’da ise devamsizliklarin yüzde 10’u gribe baglanirken yol açtigi üretim kaybinin faturasi 8 ile 13 milyar euro arasinda degisiyor. Türkiye'nin yillik grip ve soguk alginligi ilaç masrafi ise 300 ile 350 milyon dolar arasinda degisiyor.

Ne yapmali?

Grip ve soguk alginligindan korunmak için bagisiklik sistemini güçlendirmek önem tasir. Bunun için C vitamini ile çinko içeren gidalardan zengin bir beslenme tarzi tavsiye edilebilir. Ayrica düzenli uyku ve dengeli beslenme de bagisiklik sisteminin güçlü kalmasina yardimci olur.

Grip ve soguk alginligi (nezle) ile ilgili semptomlari azaltici tedaviler aslinda basit ve etkilidir. Bol C vitamini ve su tüketmenin yaninda piyasada anti-gribal olarak satilan ilaçlardan da yararlanilabilir. Bu ilaçlar poset halinde sicak suda eritilerek içilen ilaçlardir. Içinde hastanin atesini düsürücü, kirginligi giderici, burun tikanikligini açici parasetamol gibi birtakim etken maddeler bulunur. Bu yöntemler hekim veya eczaciya danisarak uygulandiginda ve önerilen ilaçlar aksatilmadan kullanildiginda çok iyi sonuçlar verir.

Grip salginlarinin basladigi su günlerde, yogun olarak yasanan grip ve soguk alginligini unutmamak ve bulasici oldugunu hatirlayarak önlemler almak hem hayatimizi kolaylastiracak hem de ciddi is kayiplarinin önüne geçecektir.

Daha fazla öneri ve bilgi için www.gribim.com internet sitesini ziyaret edebilirsiniz.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
  Aranan Kan: B RH +
Adana Yüreğir Başkent Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412217231

Çok acil. B B Rh + Pozitif TROMBOSİT ihtiyacı var. Lütfen destek olalım. Gelmeden önce lütfen arayınız. SAĞOLUN.

Tarih: 10/9/2019 6:01:07 AM
Dürdane Yıldız
  Aranan Kan: A RH +
Hacettepe hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05447320306

Hacettepe hastanesinde yatmakta olan yakınım için Ab rh(+) kana ihtiyacımız vardi

Tarih: 10/7/2019 11:20:09 AM
Betül eryılmaz
  Aranan Kan: AB RH +
Gebze Anadolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05551572642

Acil. Her gruptan uyar TROMBOSİT kan ihtiyacı var. Yardımcı olalım. Rica ediyoruz.

Tarih: 10/4/2019 9:14:14 AM
Ahmet Tokgöz
  Aranan Kan: A RH -
Kartal Koşuyolu İhtisas'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05321714515

yarın saat 8 de beyin ameliyatına girecek hastz için acil A RH (-) kana ihtiyaç vardır.

Tarih: 10/3/2019 11:56:16 AM
Murat Şişmanoğlu
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası