Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Is Gücü Kayiplarinin ve Okul Devamsizliginin Sorumlusu: Grip

Is gücü kaybi ve okul devamsizliginin en büyük nedenlerinden biri olan grip virüsü dünya çapinda önemli bir ekonomik sorun. Arastirmalar gösteriyor ki gribin ekonomiye verdigi zarar saglik harcamalarindan 10 kat daha fazla. Sadece Avrupa’da is kaybinin yüzde 10’u gribe bagli ve bu 8 ile 13 milyar euro arasi bir faturaya neden oluyor.

Grip dünyada en sik görülen hastaliklarindan biri. Günümüzde grip, is gücü kayiplarinin ve okul devamsizliklarinin en büyük sebeplerinden biri ortaya çikiyor. Kasim ve Nisan aylari arasi grip mevsimi olarak adlandiriliyor. Bu sirada okullar açildigi için grip salginlari daha da sik görülüyor. Havalarin degisken sicakliklari ve mevsimsel virüsler, grip ve soguk alginligini artirirken; ciddi is kayiplari basliyor. Her yil milyonlarca kisiyi etkileyen grip, hastaneye yatisi gerektirecek kadar agir tablolara neden olabiliyor.

Alinan önlemler artirilsa da bu virüs, insanligi tehdit etmeye devam ediyor. Dünya Saglik Örgütü'nün (DSÖ) tahminlerine göre her yil 500 bine yakin insan bu yüzden hayatini kaybediyor. Kolay sekil degistiren bir yapida olan ve her yil degisen grip virüsü bu sene de yola çikti. Bütün yazi uykuda geçiren virüs simdi milyonlari yataga düsürmeye hazirlaniyor.

Grip sezonu

Eylül ayi ile beraber baslayan grip sezonu bahar aylarina kadar sürüyor. Türkiye için ise en riskli dönem Ocak ve Subat aylari. Hastalarin çogu ilaçla tedavi olabilirken bazi vakalarda hastalik agir üst solunum yolu enfeksiyonlarina kadar variyor. Kimi zaman hastaneye yatisi gerekrirebiliyor. Grip bu yüzden ayni zamanda dünya çapinda önemli bir ekonomik bir sorun olarak da beliriyor.

Grip sebebiyle ortaya çikan is gücü kaybi ve okul devamsizligi da sorunun katlanarak büyümesine neden oluyor. ABD, Fransa ve Almanya’da yapilan arastirmalara göre gribin ekonomiye verdigi zarar saglik harcamalarindan 10 kat daha fazla. Sadece Avrupa’da ise devamsizliklarin yüzde 10’u gribe baglanirken yol açtigi üretim kaybinin faturasi 8 ile 13 milyar euro arasinda degisiyor. Türkiye'nin yillik grip ve soguk alginligi ilaç masrafi ise 300 ile 350 milyon dolar arasinda degisiyor.

Ne yapmali?

Grip ve soguk alginligindan korunmak için bagisiklik sistemini güçlendirmek önem tasir. Bunun için C vitamini ile çinko içeren gidalardan zengin bir beslenme tarzi tavsiye edilebilir. Ayrica düzenli uyku ve dengeli beslenme de bagisiklik sisteminin güçlü kalmasina yardimci olur.

Grip ve soguk alginligi (nezle) ile ilgili semptomlari azaltici tedaviler aslinda basit ve etkilidir. Bol C vitamini ve su tüketmenin yaninda piyasada anti-gribal olarak satilan ilaçlardan da yararlanilabilir. Bu ilaçlar poset halinde sicak suda eritilerek içilen ilaçlardir. Içinde hastanin atesini düsürücü, kirginligi giderici, burun tikanikligini açici parasetamol gibi birtakim etken maddeler bulunur. Bu yöntemler hekim veya eczaciya danisarak uygulandiginda ve önerilen ilaçlar aksatilmadan kullanildiginda çok iyi sonuçlar verir.

Grip salginlarinin basladigi su günlerde, yogun olarak yasanan grip ve soguk alginligini unutmamak ve bulasici oldugunu hatirlayarak önlemler almak hem hayatimizi kolaylastiracak hem de ciddi is kayiplarinin önüne geçecektir.

Daha fazla öneri ve bilgi için www.gribim.com internet sitesini ziyaret edebilirsiniz.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Antalya Medikalpark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05538595394

Acil Gelmeden önce lütfen arayınız. Lütfen destek. AB RH POZİTİF TROMBOSİT.

Tarih: 8/12/2019 1:30:58 AM
NURŞENAY HANIM
  Aranan Kan: B RH +
Koşuyolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0536 357 64 23

YARDIMCI OLALIM. B RH + POZİTİF İLETİŞİM Selma Hanım 0536 357 64 23

Tarih: 8/6/2019 12:59:34 PM
Selma Hanım
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası