Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Her sabah yeni bir umutla uyaniyorum

Nazmiye Civelek, bu sözlerle tanimliyor çaresizligini. Nazmiye Hanim, 10 yildir SSPE hastasi olan ogluna adamis hayatini. Emirhan 3 aylikken kizamik geçirmis, 3,5 yasinda ise SSPE hastaligina yakalanmis. Ve o gün bugündür hayatlarinin bir parçasi olmus bu amansiz hastalik.

Emirhan’in hastaligi, 3,5 yasindayken ufak ufak düsmeler ile baslamis. Ilk önce epilepsi teshisi konsa da, Emirhan’in SSPE hastasi oldugu onlarca doktor gezildikten sonra anlasilmis.

Ve bu amansiz hastalik kisa sürede küçük Emirhan’i kemirmeye baslamis. Hastaliga yakalanmadan önce yasitlarina göre çok zeki olan, konusabilen, yürüyebilen Emirhan simdi 13 yasinda ve sadece tepkilerini gösterebiliyor ve birde anne diyebiliyor.

SSPE Dernegi’nde Sosyal Dayanisma ve Aile Komisyonu Baskanligi yapan Nazmiye Hanim Her sabah, oglum benimle konusacakmis gibi uyaniyorum diyen Nazmiye Hanim, Emirhan’in hastaligi bana güçlü olmayi ögretti diyor. Simdi sadece hasta oglu için degil, bütün SSPE hastasi çocuklar için çabaliyor. SSPE’nin adini ilk kez duydugunda yasadigi çaresizligi ve yalnizligi baskalari yasamasin diye…

Neslihan Peker’in hikayesi de Emirhan’dan pek farkli degil. O da tek doz kizamik asisi yapilan çocuklardan biri. Su an 12 yasinda ve 4.5 yildir SSPE hastasi. Çok cici bir kiz, o da sadece tepki verebiliyor. Tek basina oturamiyor, konusamiyor.

SSPE hastasi çocuklarin aileleri, bir de bürokrasi ile ugrasmak zorunda kaliyor. Sosyal güvencesi olan hasta yakinlari önce Il Saglik Müdürlügü’ne basvuruyor, sonra da Eczacilar Birligi’ne. Eczacilar Birligi de kargo ile ilaçlari gönderiyor. En büyük sikayetleri ilaçlarin ellerine geç ulasmasi. Sosyal güvencesi olmayanlar için ise problem daha da büyük çünkü ilaçlar cep yakiyor.

SSPE Dernegi ile yalnizliklarini ve acilarini paylasan aileler, Sema Hastanesi’nde bir araya geldikleri mutlular. Ne de olsa birbirlerini en iyi onlar anliyor. Çaresizlik gözlerinden okunsa da, hepsinin ortak bir duasi var. Çocuklarinin eski sagligina kavusmasi.

Peki nasil bir hastaliktir SSPE hastaligi;

SSPE Hastaligina, kizamik virüsü sebep oluyor. Beyne yerlesen kizamik virüsü 10 yil içerisinde aktif hale gelerek sinir sistemini tahrip ediyor.

Sema Hastanesi Çocuk Nörolojisi Uzmani Dr. Aydan Angay, SSPE hastaligini söyle tanimliyor; Kizamik veya kizamik benzeri bir virüsün sebep oldugu az rastlanan ölümcül bir nörolojik hastalik. Kizamik asisi olmamis ya da tek doz asi yapilmis çocuklarda daha yaygin görülüyor.

Hastaligin genellikle 7 ile 10 yas arasi görüldügünü ifade eden Dr. Angay, çok nadir de olsa yetiskinlerde de görülebildigini ifade etti.

Hastaligin sebep oldugu etkiler beyinde ortaya çikiyor. Hastalarda sirasiyla spastiklik, koma ve 6 ila 12 ay içinde ölümle sonuçlanan ilerlemeli beyin islevi kaybi görülüyor. Hastaligin belirtileri, hafiza kaybi, uyarilara yanit vermede bozukluk, nöbet, istemsiz kas hareketleri ve/veya davranis degisiklikleri olarak ortaya çikiyor.

SSPE’nin ilerlemesi 4 asamada meydana geliyor:

1. Dönem: Unutkanlik, sinirlilik,

2. Dönem: Siçramalar, tek basina yemek yiyememe,

3. Dönem: Hastanin yataga bagimli hale gelmesi, burundan siviyla beslenme,

4. Dönem: Ölümle sonuçlanabilen koma.

Kesin tedavisi olmayan SSPE hastaliginin ancak virüsün yayilmasini geciktiren ilaçlarla seyri yavaslatilabildigini söyleyen Dr Angay, fizik tedavinin SSPE hastalarinda olumlu etki yarattigini söyledi.

Zeynep Çerçi Görüryilmaz
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Samsun Tıp Fakültesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05459763385

A RH POZİTİF. Acil acil acil. Yardım em. SAĞOLUN

Tarih: 10/17/2019 6:30:48 AM
İncilay Baş
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
  Aranan Kan: B RH +
Adana Yüreğir Başkent Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412217231

Çok acil. B B Rh + Pozitif TROMBOSİT ihtiyacı var. Lütfen destek olalım. Gelmeden önce lütfen arayınız. SAĞOLUN.

Tarih: 10/9/2019 6:01:07 AM
Dürdane Yıldız
  Aranan Kan: A RH +
Hacettepe hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05447320306

Hacettepe hastanesinde yatmakta olan yakınım için Ab rh(+) kana ihtiyacımız vardi

Tarih: 10/7/2019 11:20:09 AM
Betül eryılmaz
  Aranan Kan: AB RH +
Gebze Anadolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05551572642

Acil. Her gruptan uyar TROMBOSİT kan ihtiyacı var. Yardımcı olalım. Rica ediyoruz.

Tarih: 10/4/2019 9:14:14 AM
Ahmet Tokgöz
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası