Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Alzheimer Hastaligi

Insan vücudunun en hayranlik uyandiran, bütün bilinenlere ragmen yine de çok azi bilinen organidir beyin. Ana merkez! Hersey onun kontrolünde ve her fonksiyonun bir merkezi var beyinde. Konusma merkezi, görme merkezi, anlama merkezi, hafiza merkezi...Sinirsiz sayida islevin ahenk içinde kontrol edildigi bu merkezde asetil kolin denilen bir maddenin eksikligi ile seyreden öyle bir hastalik var ki temel sorun unutmak! Alzheimer Hastaligi...

Son yillarda her geçen gün adini daha sik duymaya basladigimiz Alzheimer hastaligi demans grubu hastaliklarin en sik görülenidir. Halk arasinda bunama olarak bilinen demans kisinin hatirlama, düsünme ve akil yürütme becerilerinin, günlük fonksiyonlarini etkileyecek sekilde ilerleyici kaybidir.

Günümüzde yaslilarda en sik karsilasilan dördüncü (kalp, kanser, felç) hastaliktir. Hastalik 65 yasin üzerinde yüzde 5–10 ve ilerleyen yaslarda artan oranlarda görülmektedir. Ancak gençlerde de görülebilen bir hastaliktir. Ve ailesel yatkinlik da söz konusudur.

Alzheimer hastaliginda bozukluk beynin iletisim agindadir. Bu sebeple bilgiler ve zihinsel beceriler sirayla yitirilir. Beraberinde depresyon, sinirlilik, nedensiz aglamalar, görsel yanilsamalar, uykusuzluk ve benzeri sikayetler de vardir.

Hastalik isimlerin, tarihlerin, olaylarin, esyalarin yerlerinin unutulmasi benzeri sikayetlerle baslar. Ilerledikçe gündelik isleri yapamama, yeni bir sey ögrenememe, ruhsal ve davranissal degisiklikler… Ve son dönemde artik ailesini bile taniyamama, yürüyememe, yemek yiyememe, davranis bozukluklari ve tam bakim ihtiyaci görülür.

Demans hayatin hiçbir döneminde normal degildir. Ilgili soru ve bazi testlerle tanisi kolaylikla konulmaktadir. Hastalik 1907 yilindan beri bilinmektedir. Asirlik zamandir bilinen Alzheimer hastaliginin tedavisi maalesef tam olarak bulunmamaktadir. Ancak yine de yeni gelistirilen bazi ilaçlarla belirtileri kismen gidermek ve ilerlemesini yavaslatmak mümkündür.

Hiçbir anini unutmayacaginiz çok güzel hayatlarinizin olmasini diliyorum.

Dr.Tijen Acarkan
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası