Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Sigarayi birakma rehberi

Saglik Bakanligi Temel Saglik Hizmetleri Genel Müdürlügü, sigara içenleri birakmaya tesvik etmek ve bilgilendirmek amaciyla bir ''rehber'' hazirladi. Il saglik müdürlükleri araciligiyla tüm hastanelere dagitilacak rehberde, sigarayi birakmak isteyenlere tavsiyeler yer aliyor. Rehberde, herkesin sigarayi birakabilecegi, bunun için, ilk isin ''birakma günü''ne karar vermek oldugu ifade edildi.

Kisinin, birakma gününü kendisi için önemli olan ve hatirlamakta zorlanmayacagi dogum günü, evlilik yil dönümü gibi özel günler arasindan seçmesi, bunu da yakin çevresine ilan etmesi önerildi. Rehberde, sigarayi birakmanin ilk etkileri söyle siralandi: ''Biraktiginiz ilk günden itibaren, artik karbonmonoksitli hava solumadiginiz için eritrositleriniz dokulariniza oksijeni yeniden ve tam kapasite ile tasiyabilecek. 6 binden fazla zehirli maddeyi gün boyunca solumayacaksiniz.

Dolayisiyla istah bozukluklari, solukluk, çabuk yorulma basta olmak üzere bir çok saglik sorununuz bir anda düzelecek, yüzünüzdeki çizgiler hafifleyecek, gözaltinizdaki torbalanmalar inecek, sesinizdeki kalinlasma ve bozulma düzelecek, nefesiniz küllük gibi degil, normal insan gibi kokacak.'' Sigarayi aliskanligindan vaz geçmede sabir ve birakmanin getirecegi zorluklarin nasil asilacagi konusunda bilinçli olmanin yeterli oldugu ifade edilen rehberde, sigara içme isteginin önce zayiflayacagi, sonra da sönecegi vurgulandi. Rehberde, sigarayi birakan kisinin bazen çok sinirli, mutsuz ya da keyifli olabilecegi, bu durumlarda sigara içme isteginin artacagi belirtilerek, bu istegin 3-5 dakika sürecegi ve zamanla yok olacagi anlatildi.

BIR SAGLIK KURULUSUNDAN YARDIM ALINABILIR

Rehberde, sigarayi birakmak isteyen kisinin daha yüksek basari elde etmek için saglik kuruluslarindan yardim alabilecegi belirtildi. Rehberde, sigarayi birakanlara, kilo almamak için beslenmeye özen göstermeleri önerildi. Kilo almamak için spor yapilabilecegi vurgulanan rehberde, sporun, sigaranin birakildigi ilk günlerde ortaya çikabilecek sikintinin asilmasina da yardimci olacagi hatirlatildi. Daha önce birakmayi deneyip basaramayanlara tavsiyelerin yer aldigi rehberde, bu kisilere yeniden denemeleri önerisinde bulunuldu. Sigarayi birakmanin ilk deneme de basarisiz olmasinin ''çok dogal oldugu'' belirtilen rehberde, bu konuda kararli olunmasi gerektigi hatirlatildi.

''HAZIRLIK DÖNEMI'' IÇIN TAVSIYELER

Rehberde, ilk isin birakma gününe karar verilmesi olacagi belirtildi. Hazirlik için bir haftanin yeterli olacagi vurgulanan rehberde, birakma zamani olarak dogum günü, evlilik yil dönümü gibi özel günlerin belirlenmesi ve bunun yakin çevreye ilan edilmesi önerildi. Rehberde aile ve yakin çevrenin psikolojik ve sosyal olarak destek olmasinin birakma eyleminin sürmesinde etkili olacagi belirtildi. Sigarayi birakmaya karar veren kisinin kendisini ödüllendirmesi de önerilen rehberde, bunun sigara içilmeden tamamlanan ilk günün, ilk haftanin, ilk ayin sonunda tekrar edilmesinin yararli olacagi ifade edildi. Rehberde, sigarayi birakmak isteyenlerin, bu kararin nedenlerini önem sirasina göre bir kagida yazmalari ve bunu yanlarinda tasimalari istenerek, zaman zaman okumalarinin yararli olacagi vurgulandi. Evdeki sigara, çakmak, küllük gibi nesnelerin atilmasi ya da gözden uzaklastirilmasi da tavsiye edilen rehberde, bu nesnelerin köklesmis sigara içme istegi sönünceye kadar sigarayi birakan kisi için tehlikeli oldugu kaydedildi.

PSIKOLOJIK OLARAK HAZIRLANMA

Rehberde, sigara içme isteginin birçok uyaranin etkisiyle ortaya çiktigi vurgulandi. Bu nedenle sigarayi birakmak isteyenlerin birkaç gün sigara içme davranislarini takip etmeleri gerektigine isaret edilen rehberde, bu islemi, düzenleyecekleri bir çizelge yardimiyla daha kolay yapabilecekleri ifade edildi. Rehberde, sigarayi biraktiktan sonra, içme istegi hissedildigi de hatirlatilarak, su tavsiyelerde bulunuldu. ''3-5 dakika süren içme istegi dalgalari geldiginde yaninizda tasidiginiz, üzerine birakma nedenlerinizi kaydettiginiz kagidi çikartip, zihninizi birakma nedenlerinize yogunlastirin. Bulundugunuz yer ve durumu degistirin.

Dikkatinizi baska seylere yöneltmeye çalisin, yerinizden kalkip gezinin, meyve suyu ya da su için, bir arkadasinizla birkaç dakika sohbet edin. Ellerinizi ve zihninizi mesgul edecek yeni ugraslan bulun. Kolay ulasilabilir bir yerde meyve ve sebze bulundurun. Sigara içme istegi duydugunuzda agzinizi bunlarla mesgul edin. Böylelikle hem vitamin ihtiyacinizi karsilamis, hem de kilo almayi engellemis olursunuz. Sigara içme istegi uyandiracak arkadas çevresi ve ortamlarindan bir süre uzak kalmaniz birakma basarisini sürdürmenizde etkili olacaktir. Düzenli spora baslayin. Kaldirabileceginizden fazla sorumluluk yüklenmekten kaçinin. Günlük islerinizi yaparken zamaninizi iyi kullanmaya çalisin. Islerinizi son güne birakmayin. Sizi strese sokabilecek kisilerden uzak durun ve her olayda mutlu olacak pozitif bir yön arayin. Kendinizi kesfedin, zayif ve güçlü yönlerinizi gözden geçirin, güçlü olan yanlarinizi öne çikarin ve bunlarla övünün. Biraktiktan sonra geçen süre ne olursa olsun bir tek sigara bile içmeyi denemeyin.''

BIRAKMANIN YARARLARI

Sigaraya birakan kisinin kalp, akciger, solunum yollari hastaliklari ve kanserler gibi hastalik risklerinin bir anda azalacagina dikkat çekilen rehberde, bunun kisinin yasam süresi ve kalitesini kendisinin belirlemesi anlamina gelecegi ifade edildi. Sigara içmeyi 35 yasindan önce birakanlarda erken ölüm riskinin hemen hemen yok olacaginin alti çizilen rehberde, sigarayi biraktiktan sonra vücutta meydana gelecek degisiklikler de söyle siralandi: ''20 dakika sonra kan basinci ve nabiz normale döner, el ve ayaklarda kan dolasimi düzelir. 8 saat sonra, kanda oksijen düzeyi normale döner, kalp krizi geçirme riski azalir. 24 saat sonra, vücut karbonmonoksitten arinir.

48 saat sonra, kanda nikotin düzeyi azalir, tat ve koku duyusu artar, peptik ülserli hastalarin tedaviye verdigi cevap artar. 72 saat sonra, solunum yollarinin gevsemesi sonucu nefes alip verme rahatlar, solunum yollari fonksiyon görmeye basladigi için sekresyon miktari artar. 2-12 hafta sonra, vücuttaki tüm dolasim düzelir, solunum yolu enfeksiyonlarina yakalanma riski azalir, yürürken yorulma ve tikanma daha az görülür. 3-9 ay sonra öksürük, kisa araliklarla nefes alip verme ve hiriltili ya da islik sesli soluk alip verme gibi solunum yolu problemleri düzelir.

Akciger fonksiyonlari yüzde 5-10 artar. Bir yil sonra, koroner kalp hastaligi riski yari yariya azalir. 12-36 ay sonra mesane kanseri riski yüzde 50 azalir. 5 yil sonra, kalp krizi geçirme riski ile yemek borusu ve agiz boslugu kanseri riski yüzde 50 azalir. 10-15 yil sonra, kalp krizi geçirme riski içmeyenlerle ayni seviyeye iner, akciger kanseri riski içenlere oranla yüzde 50 azalir.'' Rehberde, bu aliskanligindan vazgeçmek istemeyenlerin de ''sigara içmeyen kisilerin temiz hava soluma haklarina saygi göstermeleri, çocuklarin önünde sigara içmemeleri ve gençlere ve çocuklara olumsuz model olusturmamalari'' istendi.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
ANKARA TOBB ETÜ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 5432921579

15.11.2019 Cuma günü ameliyat olacak babam için iki ünite AB RH+ kana ihtiyacımız var. Gönüllü kan verebilecek kişilerin iletişime geçmelerini rica ediyorum.

Tarih: 11/12/2019 1:15:21 AM
Buket Nur Palabıyık
  Aranan Kan: 0 RH -
Antalya Medikal Park Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05333819859

Bebek hastaya acil LÜTFEN DESTEK VERELİM. 0 RH NEGATİF TROMBOSİT İHTİYACI VARDIR.

Tarih: 11/7/2019 3:47:48 PM
Dönmez Ailesi
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege Üniversitesi Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05453276137

Lütfen destek. 0 Rh- negatif Sağolun.

Tarih: 10/29/2019 7:02:15 AM
Hanım Hanım
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası