Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Beyaz Ekmek sagliga zarar

Günlük enerji gereksiniminin karsilanmasinda büyük önem tasiyan ekmek tüketimi, çesidi ve miktarina dikkat edilmedigi takdirde basta; obezite, seker hastaligi, kanser, kalp hastaliklari gibi kronik hastalik olusma riskini de artirmakta.

Memorial Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmani Diyetisyen Seçil Kenar, tüketilmesi gereken ekmek miktari ve fazla ekmek tüketiminin yol açtigi hastaliklar hakkinda bilgi verdi.

DENGESIZ BESLENMEYE YOLAÇIYOR

Ekmek tüketimi ile ilgili yapilan yanlislardan ilki, tek basina ekmek agirlikli beslenmek, vitamin-mineral ve diger besin gruplarinin yeterli alinmasini engellemektedir. Özellikle ekmek agirlikli beslenen kisilerde hayvansal protein aliminin, meyve ve sebze tüketiminin yetersiz olmasi sonucunda basta anemi olmak üzere birçok saglik problemi ortaya çikabilmektedir.

KILONUN BASLICA NEDENI

Özellikle günlük enerji ihtiyaci düsük olan, hareketsiz kisilerde ekmek miktarinin fazla alinmasi, kalori aliminin artmasina sebep olacagindan obezite ( sismanlik) olusma riski de artacaktir. Hareket ve egzersiz seviyesi düsük olan kisilerde, ögünlerde ekmek miktari tüketimi, 1-2 dilim ile sinirlandirilmalidir. Ekmek yerine geçen pilav, makarna v.b gidalar tüketilirken yaninda ekmek yenmesi tercih edilmemelidir.

BEYAZ EKMEK YERINE TAM BUGDAY EKMEGI

Beyaz ekmek yapiminda B2, B6, niyasin, folik asit, çinko miktarlari azalmakta ve ekmekteki vitaminler beyaz ekmek olarak islenme sirasinda kayba ugramaktadir. Bu nedenle tam bugday ekmegi tüketimine agirlik verilmesi gerekmektedir. B grubu vitaminler; enerji üretiminde

Beyin fonksiyonlari ve sinir sistemi ile cilt sagligi üzerinde büyük önem tasir. Bu yüzden islenmemis ekmek tüketiminin yayginlastirilmasi gerekmektedir.

ESMER EKMEK EN IYISI

Posa içeren esmer ekmek tüketimi, glisemik indeksi (kan sekerini yükseltme orani referansi) degeri beyaz ekmege oranla daha düsük oldugu için, seker hastaligi riskini de azaltacaktir. Glisemik indeksinin düsük olmasi ve posanin besin hacmini arttirmasi sonucunda tokluk hissi artar. Bu da, zayiflama ve kilo kontrolünde avantajlidir. Ayrica posa, bagirsak hareketlerini ve gaita miktarini arttirmasi nedeniyle kabizlik sikayetlerinin azalmasina yardimci olur.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası