Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Beyaz Ekmek sagliga zarar

Günlük enerji gereksiniminin karsilanmasinda büyük önem tasiyan ekmek tüketimi, çesidi ve miktarina dikkat edilmedigi takdirde basta; obezite, seker hastaligi, kanser, kalp hastaliklari gibi kronik hastalik olusma riskini de artirmakta.

Memorial Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmani Diyetisyen Seçil Kenar, tüketilmesi gereken ekmek miktari ve fazla ekmek tüketiminin yol açtigi hastaliklar hakkinda bilgi verdi.

DENGESIZ BESLENMEYE YOLAÇIYOR

Ekmek tüketimi ile ilgili yapilan yanlislardan ilki, tek basina ekmek agirlikli beslenmek, vitamin-mineral ve diger besin gruplarinin yeterli alinmasini engellemektedir. Özellikle ekmek agirlikli beslenen kisilerde hayvansal protein aliminin, meyve ve sebze tüketiminin yetersiz olmasi sonucunda basta anemi olmak üzere birçok saglik problemi ortaya çikabilmektedir.

KILONUN BASLICA NEDENI

Özellikle günlük enerji ihtiyaci düsük olan, hareketsiz kisilerde ekmek miktarinin fazla alinmasi, kalori aliminin artmasina sebep olacagindan obezite ( sismanlik) olusma riski de artacaktir. Hareket ve egzersiz seviyesi düsük olan kisilerde, ögünlerde ekmek miktari tüketimi, 1-2 dilim ile sinirlandirilmalidir. Ekmek yerine geçen pilav, makarna v.b gidalar tüketilirken yaninda ekmek yenmesi tercih edilmemelidir.

BEYAZ EKMEK YERINE TAM BUGDAY EKMEGI

Beyaz ekmek yapiminda B2, B6, niyasin, folik asit, çinko miktarlari azalmakta ve ekmekteki vitaminler beyaz ekmek olarak islenme sirasinda kayba ugramaktadir. Bu nedenle tam bugday ekmegi tüketimine agirlik verilmesi gerekmektedir. B grubu vitaminler; enerji üretiminde

Beyin fonksiyonlari ve sinir sistemi ile cilt sagligi üzerinde büyük önem tasir. Bu yüzden islenmemis ekmek tüketiminin yayginlastirilmasi gerekmektedir.

ESMER EKMEK EN IYISI

Posa içeren esmer ekmek tüketimi, glisemik indeksi (kan sekerini yükseltme orani referansi) degeri beyaz ekmege oranla daha düsük oldugu için, seker hastaligi riskini de azaltacaktir. Glisemik indeksinin düsük olmasi ve posanin besin hacmini arttirmasi sonucunda tokluk hissi artar. Bu da, zayiflama ve kilo kontrolünde avantajlidir. Ayrica posa, bagirsak hareketlerini ve gaita miktarini arttirmasi nedeniyle kabizlik sikayetlerinin azalmasina yardimci olur.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası