Koroner arter hastaliklari bati toplumlarinda ölüme yol açan h">
Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


KORONER ARTER GÖRÜNTÜLEMESINDE SON TEKNOLOJI!

TÜRKIYE’DE VE DÜNYADA ÇOK AZ SAYIDA MERKEZDE KURULAN "64 KESIT MULTIDEDEKTÖR BT" ILE KALP ANJIOGRAFISI 8 SANIYEDE YAPILABILIYOR.

Koroner arter hastaliklari bati toplumlarinda ölüme yol açan hastaliklarin en basta gelen nedenidir. Bu sebeple koroner hastaliklarin erken tani ve tedavisi son derece önemli. Risk faktörleri arasinda sigara, hipertansiyon, diyabet, hiperkolesterolemi, sismanlik ve genetik faktörler sayilabilir. Günümüzde erken taninin önemini vurgulayan uzmanlar Bu cihaz sayesinde erken tani sansinin çok yüksek oldugunu belirtiyor.

Son yillarda medikal görüntülemede olaganüstü gelismeler yasaniyor. 64 BT Multidedektör BT koroner arter görüntülemesinde yeni bir sayfa açti.

Sema Hastanesi Radyoloji Ünitesi sorumlusu Doç. Dr. Kamran Mahmutyazicioglu 64 multidedektör bilgisayarli tomografi ile kalp krizi riskinin erken teshis edilebildigini ifade etti. Gögüs agrisi, nefes darligi, ailevi kalp öyküsü, kolesterol sikâyeti olan, ancak hastalik riski düsük ve ya orta düzeyde hastaligi olan hastalarda bu yöntemin tercih edilebilecegini belirten Mahmutyazicioglu, bu yöntemle anjiyonun 8–10 sn’de yapildigini vurguladi.

64 kesit MDBT cihazinin birçok avantajini ise söyle siraliyor Doç Dr. Kamran Mahmutyazicioglu; “en önemli avantaji, BT inceleme sürelerinin kisalmasidir. Tüm vücut görüntülemesinin 20 sn gibi çok kisa bir süre sürmesi; sabit duramayan yogun bakim hastalari, düskün hastalar, travma hastalari, ve küçük çocuklarda harekete bagli görüntü bozulmasini engelleyerek görüntü kalitesini arttirmaktadir.”dedi. 64 kesitli MDBT cihazlarinin 4, 8 veya 16 detektörlü sistemlere oranla çok önemli avantajlarindan bir digeri de hastalarin aldigi radyasyon dozunun bu sistemde daha az oldugunu belirten Mahmutyazicioglu, hastanin vücut sekline uygun radyasyon gönderen bir program sayesinde hastanin aldigi radyasyon dozunun azaldigini, bu durumun özellikle çocuklar için önemli bir avantaj olusturdugunu da sözlerine ekledi.

Koroner hastaliklarin tanisi "Multidedektör BT" teknolojisi ile artik noninvaziv olarak yapilabildigini söyleyen Kamran Mahmutyazicioglu "Multidedektör BT" ile koroner anjiyografi hiçbir ön laboratuar hazirligi gerektirmeden, hiçbir girisim yapilmadan, katetersiz ve yalnizca bir nefes tutmasi süresi olan 10 saniye içinde yapilabildigini, klasik anjiyografiye göre daha ucuz, daha kolay ve daha hizli bir yöntem olup tetkik sonrasi hastanede yatma zorunlulugu ortadan kalktigini belirtti.

64 BT ile tüm toraks 10 saniye gibi kisa bir sürede, 1 milimetrenin de altindaki ince kesitlerle taranabiliyor. Böylece akciger parankim hastaliklarinin ve akciger kanserinin erken ve kesin tanisi mümkün olabiliyor. Bu amaçla çok düsük dozda isin kullanilarak kanser tarama programlari saglikli bireylerde uygulanabiliniyor.

Üç boyutlu inceleme ve yüksek rekonstrüksiyon teknolojisi sayesinde hastalar için son derece sikintili olabilen endoskopik tetkikler (bronkoskopi, kolonoskopi, vb.) hiçbir girisimde bulunmadan rutin inceleme kapsaminda sanal ortamda 64 multidedektör BT cihazi ile yapilabiliyor.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
ANKARA TOBB ETÜ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 5432921579

15.11.2019 Cuma günü ameliyat olacak babam için iki ünite AB RH+ kana ihtiyacımız var. Gönüllü kan verebilecek kişilerin iletişime geçmelerini rica ediyorum.

Tarih: 11/12/2019 1:15:21 AM
Buket Nur Palabıyık
  Aranan Kan: 0 RH -
Antalya Medikal Park Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05333819859

Bebek hastaya acil LÜTFEN DESTEK VERELİM. 0 RH NEGATİF TROMBOSİT İHTİYACI VARDIR.

Tarih: 11/7/2019 3:47:48 PM
Dönmez Ailesi
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege Üniversitesi Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05453276137

Lütfen destek. 0 Rh- negatif Sağolun.

Tarih: 10/29/2019 7:02:15 AM
Hanım Hanım
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası