Koroner arter hastaliklari bati toplumlarinda ölüme yol açan h">
Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


KORONER ARTER GÖRÜNTÜLEMESINDE SON TEKNOLOJI!

TÜRKIYE’DE VE DÜNYADA ÇOK AZ SAYIDA MERKEZDE KURULAN "64 KESIT MULTIDEDEKTÖR BT" ILE KALP ANJIOGRAFISI 8 SANIYEDE YAPILABILIYOR.

Koroner arter hastaliklari bati toplumlarinda ölüme yol açan hastaliklarin en basta gelen nedenidir. Bu sebeple koroner hastaliklarin erken tani ve tedavisi son derece önemli. Risk faktörleri arasinda sigara, hipertansiyon, diyabet, hiperkolesterolemi, sismanlik ve genetik faktörler sayilabilir. Günümüzde erken taninin önemini vurgulayan uzmanlar Bu cihaz sayesinde erken tani sansinin çok yüksek oldugunu belirtiyor.

Son yillarda medikal görüntülemede olaganüstü gelismeler yasaniyor. 64 BT Multidedektör BT koroner arter görüntülemesinde yeni bir sayfa açti.

Sema Hastanesi Radyoloji Ünitesi sorumlusu Doç. Dr. Kamran Mahmutyazicioglu 64 multidedektör bilgisayarli tomografi ile kalp krizi riskinin erken teshis edilebildigini ifade etti. Gögüs agrisi, nefes darligi, ailevi kalp öyküsü, kolesterol sikâyeti olan, ancak hastalik riski düsük ve ya orta düzeyde hastaligi olan hastalarda bu yöntemin tercih edilebilecegini belirten Mahmutyazicioglu, bu yöntemle anjiyonun 8–10 sn’de yapildigini vurguladi.

64 kesit MDBT cihazinin birçok avantajini ise söyle siraliyor Doç Dr. Kamran Mahmutyazicioglu; “en önemli avantaji, BT inceleme sürelerinin kisalmasidir. Tüm vücut görüntülemesinin 20 sn gibi çok kisa bir süre sürmesi; sabit duramayan yogun bakim hastalari, düskün hastalar, travma hastalari, ve küçük çocuklarda harekete bagli görüntü bozulmasini engelleyerek görüntü kalitesini arttirmaktadir.”dedi. 64 kesitli MDBT cihazlarinin 4, 8 veya 16 detektörlü sistemlere oranla çok önemli avantajlarindan bir digeri de hastalarin aldigi radyasyon dozunun bu sistemde daha az oldugunu belirten Mahmutyazicioglu, hastanin vücut sekline uygun radyasyon gönderen bir program sayesinde hastanin aldigi radyasyon dozunun azaldigini, bu durumun özellikle çocuklar için önemli bir avantaj olusturdugunu da sözlerine ekledi.

Koroner hastaliklarin tanisi "Multidedektör BT" teknolojisi ile artik noninvaziv olarak yapilabildigini söyleyen Kamran Mahmutyazicioglu "Multidedektör BT" ile koroner anjiyografi hiçbir ön laboratuar hazirligi gerektirmeden, hiçbir girisim yapilmadan, katetersiz ve yalnizca bir nefes tutmasi süresi olan 10 saniye içinde yapilabildigini, klasik anjiyografiye göre daha ucuz, daha kolay ve daha hizli bir yöntem olup tetkik sonrasi hastanede yatma zorunlulugu ortadan kalktigini belirtti.

64 BT ile tüm toraks 10 saniye gibi kisa bir sürede, 1 milimetrenin de altindaki ince kesitlerle taranabiliyor. Böylece akciger parankim hastaliklarinin ve akciger kanserinin erken ve kesin tanisi mümkün olabiliyor. Bu amaçla çok düsük dozda isin kullanilarak kanser tarama programlari saglikli bireylerde uygulanabiliniyor.

Üç boyutlu inceleme ve yüksek rekonstrüksiyon teknolojisi sayesinde hastalar için son derece sikintili olabilen endoskopik tetkikler (bronkoskopi, kolonoskopi, vb.) hiçbir girisimde bulunmadan rutin inceleme kapsaminda sanal ortamda 64 multidedektör BT cihazi ile yapilabiliyor.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası