Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Ramazan’da Saglik Için Günde Iki Bardak Süt Için

Ramazan ayinda beslenmemize her zamankinden daha fazla dikkat etmek gerekiyor. Uzmanlar sahur ve iftarlarda hafif ve besleyici yiyecekler yenmesi konusunda uyarilarda bulunuyor. Ayrica vücut sagliginin korunmasi için yeterli mineral, protein, vitamin ve sivinin alinmasi gerekiyor. Süt vücuda tüm bu besin ögelerini kazandiriyor. Sahur, iftar ve iftar sonrasi ara ögünlerde içilen süt vücuda enerji veriyor, sindirim sistemini düzenlerken günün rahat geçirilmesini sagliyor. Uzmanlar, Ramazan ayinda günde iki bardak süt içilmesinin saglikli beslenmeye katkida bulunacagina dikkat çekiyor.

Ramazan ayinda oruç tutan kisilerin sagliklarini korumalari için beslenmelerine çok dikkat etmeleri gerekiyor. Beslenme araliklari ve aliskanliklari Ramazan ayinda degisse de, vücudun ihtiyaç duydugu besin ve sivi miktari ayni kaliyor. Bu dönemde günde içilecek iki bardak süt, vücuda ihtiyaç duydugu vitamin, mineral ve protein gibi besin bilesenlerini kazandiriyor.

Süt yeterli ve dengeli beslenmek için gerekli olan, 40’tan fazla besin ögesinin tamamina yakinini içeriyor. Osteoporoz, bir baska deyisle kemik erimesinin önlenmesinde etkili olan süt ayni zamanda sindirim sistemini ve tansiyonu düzenleyici, kronik hastaliklara karsi koruyucu özelliklere sahip. Her gün içilen yeterli miktarda süt, Ramazan ayinda kilonun da kontrol altinda tutulmasina katkida bulunuyor.

Ramazanda zinde ve saglikli kalmak için süt ideal bir besin

Sütün zengin besin bilesenleri açisindan hayatin her döneminde mutlaka yeterli miktarda tüketilmesi gereken bir gida olduguna dikkat çeken Ankara Üniversitesi Saglik Egitim Fakültesi Dekani Prof. Dr. Nilgün Sarp sunlari söyledi:

“Süt özellikle protein, yag, vitamin ve mineraller gibi beslenmede çok önemli olan besin ögelerini bünyesinde bulunduruyor. Bu nedenle temel besin maddelerimizin basinda gelen sütü, özellikle Ramazan ayinda yeteri kadar tüketmek saglik açisindan önem tasiyor. Süt enerji sistemimize yaptigi önemli katki sayesinde kilo dengesinin korunmasinda etkili oluyor. Vücudun tüm hücrelerinde enerji üretimine yardimci olan riboflavinden zengin olan süt, besinlerin biyoyararligini artiriyor. Iki su bardagi süt, 2000 kalorilik diyette günlük riboflavin gereksiniminin yüzde 70’ini karsiliyor. Süt ayni zamanda Ramazan ayinda vücudun sivi gereksinimini karsiliyor. Süt, kan basincinin düzenlenmesinde ve vücudun sivi dengesinin saglanmasinda önemli rol üstlenen potasyumun yüzde 33’ünü, kalsiyumun ise yüzde 90’ini sagliyor.”

Ramazan ayinda süt

 Sahurda içilen süt günün sakin, zinde, verimli bir sekilde ve dikkat dagilmasi yasanmadan geçirilmesini sagliyor

 Saglik için hamur tatlilari yerine, besin ögesi de içeren saglikli sütten yapilmis sütlü tatlilarin tercih edilmesi gerekiyor

 Iftardan sonra, yatma vaktine dek geçecek sürede, iki saatlik arayla yenecek iki ayri ögünde kuru ya da mevsim meyveleri, sütlü, meyveli hafif tatlilar yemek saglikli beslenmenin bir parçasini olusturuyor
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: 0 RH +
Ankara Yüksek İhtisas Koru Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05530894747

ACİL Girmeden önce lütfen arayınız. 0 RH POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 9/18/2019 5:33:17 AM
Seyhmus Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Ankara Hacettepe Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05372932862

Acil Acil Düzenli kana ihtiyaç var. *Gelmeden önce arayınız. B RH POZİTİF GRANÜLOSİT KAN Sağolun.

Tarih: 9/18/2019 5:21:56 AM
İlayda Özen
  Aranan Kan: AB RH -
Karabük eğitim ve araştırma hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05435997959

yoğum bakımda yatmakta olan hastz için acil kana ihitiyaç vardır

Tarih: 9/10/2019 8:46:26 PM
Hacer Işık
  Aranan Kan: B RH -
Malatya Turgut Özal tıp merkezi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05541363389

İlik nakli olan 6 çocuk annesi şadiye Eroğlu'nun acil B rh(_) ve 0 rh(_) kana ihtiyaç vardır lütfen yardımcı olur musunuz

Tarih: 9/7/2019 1:45:03 AM
Şadiye Eroğlu
  Aranan Kan: AB RH +
KARTAL KOSUYOLU Kalp Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05052053665

ACİL KAN LAZIM AB RH POZİTİF GELMEDEN ÖNCE ARAYINIZ.

Tarih: 8/31/2019 6:13:02 AM
MUSTAFA Turhan
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası