Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


1 Ekim Dünya Hepatit Günü...

Viral Hepatitle Savasim Dernegi (VHSD) Genel Sekreteri Prof. Dr. Ismail Balik: “Ülkemizde 3-4 milyon Hepatit B tasiyicisi var”

1 Ekim Dünya Hepatit Günü’ne iliskin Viral Hepatitle Savasim Dernegi Genel Sekreteri Prof Dr. Ismail Balik, ülkemizde en yaygin hepatit türünün Hepatit B olduguna dikkat çekerek, 3-4 milyon kisinin Hepatit B tasiyicisi oldugunu belirtti.

Prof. Dr. Balik, son yillarda basta Dünya Saglik Örgütü (DSÖ) olmak üzere, tüm dünyanin en az AIDS kadar önemsedigi Hepatit B’nin yakin gelecekte dünyadan silinmesi planlanan hastaliklarin basinda geldigini hatirlatarak söyle konustu:

“Hepatit B maalesef uzun yillar çok fazla önemsenmedi. Asisi piyasaya çikali (1982) uzun süre geçmesine ragmen “asiyla korunma” ve diger mücadele metotlari dünya çapinda ele alinmadi. (Ülkemizde ise ancak 1997 ‘den itibaren ulusal asilama programina alinabildi). Buna karsin, Hepatit B ile bulasma açisindan benzerlikleri olan AIDS, 1980'de kendini gösteren nispeten yeni bir infeksiyon olmasina karsin çesitli nedenlerle dünyanin gündemine girdi. Büyük kampanyalar ve kapsamli mücadele çalismalarinin yapildigi gelismis ülkelerde AIDS'in yayilma hizi gerileme sürecine geçti. Çok etkin bir asisi da bulunmasina ragmen Hepatit B mücadelesinde yakin zamana kadar uluslararasi duyarlilik tam olarak olusmadi. Gerçekten de karsilastirmali verilere bakildiginda Hepatit B’nin de en az AIDS kadar önemli oldugunu söyleyebiliriz. Bugün hakli olarak tüm dünyayi ayaga kaldiran AIDS kadar, Hepatit B'nin de önemsenmesi, anlatilmasi, bilinmesi gerekir. Bu, özellikle Hepatit B'nin çok yaygin oldugu ülkemiz açisindan daha fazla geçerlidir. Hepatit B ciddi bir toplumsal saglik sorunu olmasi yaninda tedavi giderleri ve büyük is kaybi nedeniyle önemli ekonomik kayiplara da yol açiyor”.

“Ülkemizde uzun süreden beri çesitli kisi ve kurumlar, Hepatit B ile mücadelenin önemine dikkat çekmelerine karsin konu ciddi anlamda daha yeni ele alinmaya baslandi. Örnegin, 1990 yilinda viral hepatitlerin önemini bilen ve bu konuyla mücadeleye gönül veren bir grup hekim tarafindan 'Viral Hepatitle Savasim Dernegi' kuruldu. Dernegin amaci viral hepatitler konusunda halki bilgilendirmek, korunma yollarini ögretmek, basta saglik bakanligi olmak üzere ilgili kurumlarla isbirligi yaparak tüm ülke sathina yayilan faaliyetler yapmak. Birçok ilgili kurum zamanla harekete geçti. (Hepatit B’nin ulusal asi programina alinmasi, doner kanlarinda Hepatit C taramasinin baslanmasi, periyodik Hepatit B kongreleri, halka yönelik bilgilendirme toplantilari, Hepatit B dergisi-brosürler vb). Gönüllü kuruluslarin faaliyetlerine yeterli halk katilimi olmuyor. Batili ülkelerde oldugu gibi bizde de halk yararina faaliyet gösteren bir dernege hele de bulasici bir hastalik söz konusu oldugunda halktan daha aktif katki ve katilim olmasi gerekiyor. Dolayisiyla halkin dernek faaliyetlerine basta üye olarak (www.vhsd.org ) katilmasini bekliyoruz..

Medyanin, toplum önderlerinin, sanatçilarin, politikacilarin, sporcularin, bilinçlendirici faaliyetlere ve kampanyalara aktif katilimini bekliyoruz..

Hepatit B nasil bulasir?

• Enfekte kan ile temas edilen herhangi bir durum (jilet, makas, dis firçasi ortak kullanimi vb.)
• Yeterince sterilize edilmemis kesici ve delici aletlerin kullanimi
• Ilaç/uyusturucu kullaniminda ayni enjektörün ortak kullanimi
• Igne batmasi
• Dis tedavisi
• Sterilize edilmemis aletlerle dövme yaptirmak, vücut deldirmek
• Korunmasiz cinsel iliski
• Kisisel bakim gereçlerinin ortak kullanilmasi
• Anneden bebege geçis bilinen çesitli bulasma yollaridir.

Hepatit B tanisi nasil konur?

Kronik hepatit b virüsüne özgü testler, karaciger hasarini gösteren testlerle virüsün varligi arastirilir. Eger sonuç pozitif çikarsa daha ileri tetkik yapilir.

Kimlere test önerilir?

• Enjeksiyon yolu ile ilaç ya da uyusturucu kullananlar,
• Hemodiyaliz hastalari,
• kan nakli yapilmis olanlar,
• Tani konamamis karaciger problemi olan kisiler,
• Hasta anneden dogan bebekler
• Hepatit B virüsüne maruz kalan saglik personeli,
• Kan testleri sonucu karaciger enzimleri yüksek bulunanlar

Tedavi seçenekleri nedir?

• Kronik hepatit b tanisi aldiginizda, bu konuda uzman, sizi tedavi edebilecek bir doktora basvurmaniz önemlidir.
• Kronik hepatit b tedavisinde bagisiklik sistemini düzenleyen ilaçlar ve virüs çogalmasini baskilayan ilaçlar kullanilir.

Tedavi ile ilgili olarak doktorunuz size detayli bilgi verecektir. Uygulanan tedaviler virüsün ortadan kaldirilmasina ve bagisiklik sisteminizin güçlendirilmesine yönelik tedavilerdir. Tedavilere doktorunuzun önerdigi sekilde uyumunuz çok önemlidir, çünkü dogrudan tedavinin basarisi ile iliskilidir. Tedaviniz süresince bazi yan etkiler ortaya çikabilir, böyle bir durumda mutlaka doktorunuza basvurmaniz gerekir, kendiniz tedaviyi yönlendirmemelisiniz.

Hepatit B virüsünü tasiyorsaniz nelere dikkat etmelisiniz?

Özellikle yeni dogan çocugunuzu mutlak asilatin (Asi saglik ocaklarinda yeni doganlara ücretsiz yapilmaktadir.

Risk grubundaysaniz mutlaka asilanin.

• Saglikli bir yasam biçimi benimseyin. Saglikli bir yasam biçimini sürdürmeniz ve karacigerinizi daha fazla zarardan korumaniz önemlidir.
• Saglikli gidalarla dengeli olarak beslenin.
• Kilo almayin, alkolden uzak durun ve sigarayi birakin.
• Doktorunuza düzenli olarak gidin.
• Aldiginiz tüm ilaçlara dikkat edin. Karacigeriniz vücudunuzdan zararli kimyasallari uzaklastiran bir organdir. Ilaçlarin ve bitkisel maddelerin uzaklastirilmasindan sorumludur. Bu ilaç ve maddelerden bazilarinin karacigerinize daha fazla zarar verebilecegini aklinizda tutun ve bunlari kullanmadan önce doktorunuz ile görüsün.

Hapsirma, öksürme, öpüsme, çatal-biçak-kasik veya yemeklerin baskalariyla paylasilmasi, banyo ve tuvaletlerin kullanimi ya da günlük yasamdaki diger siradan olaylar enfeksiyonu bulastirmaniza neden olmaz. Ancak bulastirmamak için igne veya igne benzeri kesici ve delici aletleri ortak kullanmayin, cinsel iliskide her zaman prezervatif kullanin.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Samsun Tıp Fakültesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05459763385

A RH POZİTİF. Acil acil acil. Yardım em. SAĞOLUN

Tarih: 10/17/2019 6:30:48 AM
İncilay Baş
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
  Aranan Kan: B RH +
Adana Yüreğir Başkent Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412217231

Çok acil. B B Rh + Pozitif TROMBOSİT ihtiyacı var. Lütfen destek olalım. Gelmeden önce lütfen arayınız. SAĞOLUN.

Tarih: 10/9/2019 6:01:07 AM
Dürdane Yıldız
  Aranan Kan: A RH +
Hacettepe hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05447320306

Hacettepe hastanesinde yatmakta olan yakınım için Ab rh(+) kana ihtiyacımız vardi

Tarih: 10/7/2019 11:20:09 AM
Betül eryılmaz
  Aranan Kan: AB RH +
Gebze Anadolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05551572642

Acil. Her gruptan uyar TROMBOSİT kan ihtiyacı var. Yardımcı olalım. Rica ediyoruz.

Tarih: 10/4/2019 9:14:14 AM
Ahmet Tokgöz
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası