Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Dünyada Çocuklar Için 150’den Fazla Yeni Ilaç Gelistiriliyor

Insanlarin yasam kalitesini artirmak için çalisan arastirmaci ilaç firmalari çocuk hastaliklarina karsi mücadeleye özel bir önem veriyor. Dünyanin degisik köselerindeki arastirma laboratuarlarinda bilim insanlari çocuklarin yasam kalitesini yükseltecek, ölüm oranlarini azaltacak yeni ilaçlar üzerinde çalisiyor. Gelismis ülkelerde çocuklarin kullanimina sunulmus olan üç yeni ilaç için de Türkiye’de onay bekleniyor.

Arastirmaci Ilaç Firmalari Dernegi (AIFD) bugün dünya genelinde arastirma ve gelistirme asamasinda olan ve özel olarak çocuklarin ihtiyaçlarina yönelik 150’den fazla yeni ilaç üzerinde çalisilmakta oldugunu açikladi. AIFD ayrica, üyesi bulunan sirketlerin Saglik Bakanligi’ndan çocuklar için 3 yeni ilaç sundugunu ve bunlar için geri ödeme onayi beklendigini açikladi.

Gelistirme asamasindaki 150’den fazla ilacin bazilari için klinik çalismalar yürütülürken, bir kismi için ise Türkiye dahil çesitli ülkelerde mevzuat veya geri ödeme açisindan onay bekleniyor. Çocuklar için gelistirilmekte olan ilaç ve asilar arasinda, 1 ila 14 yas arasi çocuklarda bir numarali ölüm nedeni olan kansere karsi 32 yeni ilaç bulunuyor. Ayrica, dünya genelinde, çocuklara yönelik olarak en az 15 yeni asi halen gelistiriliyor.

Geri ödeme için Türk yetkili makamlarina sunulan 3 yeni ilaç arasinda bebeklerde erken ölüm sebebi olan ciddi enfeksiyonlara karsi 2 yeni asi bulunuyor.

AIFD Genel Sekreteri Engin Güner, “Bu yeni ilaçlarin, çocuklar ve aileleri için umut olacagina inaniyorum. Yenilikçi ilaçlar ve asilar bugüne kadar dünyada ve Türkiye’de milyonlarca çocugunun hayatini kurtardi, sagliklarini güçlendirdi. Eczane raflarina çikmak için sira bekleyen yeni ilaçlar çocuklarimizin saglikli ve üretken bireyler olarak toplumdaki yerlerini almalarini saglayacaktir. Yetkili makamlar bu ilaçlarin geri ödemesini onayladiktan sonra, ülkenin dört bir yanindaki saglik profesyonelleri bunlari elde edebilecek ve ihtiyaç duyan çocuklarla ailelerine sunabilecekler.”

AIFD’den alinan bilgiye göre, arastirmaci ilaç firmalari, gelistirme asamasindaki 150 yeni ilaca ek olarak halen AIDS, diyabet, kanser, jüvenil römatoid artrit ve diger hastaliklar da dahil, çocuklara yönelik ilaçlar için en az 600 çalisma yapiliyor. Bu çalismalarin bir kismi sürerken, bazilarinin da tamamlanmis oldugu belirtiliyor.

Halen dünya genelinde çocuklara yönelik yeni ilaç gelistirme çalismalari kapsaminda kansere yönelik 32 yeni ilaç, sistik fibrozise yönelik 15 yeni ilaç, 15 asi, 11 antiinfektif, 11 kardiyovasküler, göz bozukluklarina yönelik 9 yeni ilaç, 9 pediyatrik astim ilaci, psikiyatrik hastaliklar için 9 ilaç ve solunum bozukluklari için de 8 ilaç bulunuyor. Bu ilaçlar, çocuk sagligini etkileyen 20 farkli hastalik kategorisinin tedavisine yönelik olarak gelistiriliyor.

Türkiye’de yeni çocuk ilaçlarinin mevzuat açisindan durumu

Halen Türkiye’de geri ödeme onayi bekleyen 20’yi askin yeni ilaç bulunuyor. Bunlarin 3’ü çocuklara yönelik yeni ilaç ve asilar. Amerika, Avrupa veya Japonya’da yetkili kuruluslardan yeni ilaç onaylari alindiktan sonra, Türkiye’den ruhsat ve hastalik fonu geri ödeme onayi almak ortalama olarak 2 yildan fazla sürebiliyor.

Bu uzun onay sürecinin hastalari zor durumda biraktigini hatirlatan AIFD Genel Sekreteri Güner, “AIFD’nin, yeni ilaçlarin ortalama ruhsat süresini ve ayrica halen ortalama 200 günü geçen geri ödeme gözden geçirme süresini kisaltmak için yetkililerle beraber çalistigini” kaydetti. Bu kapsamda Avrupa Birligine uyum çalismalari çerçevesinde Saglik Bakanliginca ruhsat süresinin Avrupa’da oldugu gibi 210 takvim gününe düsürülmüs olmasini memnuniyetle karsiladiklarini ancak asil sikintinin geri ödeme listesine alinmada yasandigini belirtti.

Çocuk sagliginda büyük ilerleme

Geçtigimiz 75 yilda çocuk hastaliklariyla mücadelede kullanilan ilaçlarda hatiri sayilir ilerlemeler kaydedildi. Yüz yil önce, Türk çocuklarinin yarisi çocuk hastaliklari nedeniyle hayatini kaybediyordu. Bugün ise Türkiye’de dogan bir çocuk yüz yil önce dogmus olan bir çocuga oranla ortalama 25 yil daha uzun ömür beklentisine sahip bulunuyor. Son yillarda bebek ölümlerinin önlenmesinde de önemli mesafe kaydedilmistir.

Bu ilerleme büyük ölçüde Türk çocuklarini çocuk felci, kizamik, kizamikçik, kabakulak, bogmaca, suçiçegi, difteri, Hepatit B, menenjit ve zatürre gibi çocuk hastaliklarina karsi koruyan modern ve yenilikçi asilarin gelistirilmesi sayesinde elde edildi. Antibiyotiklerle asilar tehikeli çocuk hastaliklarinin önlenmesinde veya tedavisinde güçlü birer araç oldular.

Ilaç tedavileri gelistikçe çocuklarin sagkalim oranlari da yükseldi. Artik her on çocuktan sekizi lösemiyi atlatabiliyor. Çocuklarda görülen kanser türlerinden ölümler ise 1970’lerden beri %57 oraninda düsmüs bulunuyor.

Arastirmaci Ilaç Firmalari Dernegi (AIFD) hakkinda:

2003 yilindan bu yana faaliyette bulunan Arastirmaci Ilaç Firmalari Dernegi (AIFD) bünyesinde 35 arastirmaci ilaç firmasi bulunmaktadir. www.aifd.org.tr
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
  Aranan Kan: B RH +
Adana Yüreğir Başkent Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412217231

Çok acil. B B Rh + Pozitif TROMBOSİT ihtiyacı var. Lütfen destek olalım. Gelmeden önce lütfen arayınız. SAĞOLUN.

Tarih: 10/9/2019 6:01:07 AM
Dürdane Yıldız
  Aranan Kan: A RH +
Hacettepe hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05447320306

Hacettepe hastanesinde yatmakta olan yakınım için Ab rh(+) kana ihtiyacımız vardi

Tarih: 10/7/2019 11:20:09 AM
Betül eryılmaz
  Aranan Kan: AB RH +
Gebze Anadolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05551572642

Acil. Her gruptan uyar TROMBOSİT kan ihtiyacı var. Yardımcı olalım. Rica ediyoruz.

Tarih: 10/4/2019 9:14:14 AM
Ahmet Tokgöz
  Aranan Kan: A RH -
Kartal Koşuyolu İhtisas'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05321714515

yarın saat 8 de beyin ameliyatına girecek hastz için acil A RH (-) kana ihtiyaç vardır.

Tarih: 10/3/2019 11:56:16 AM
Murat Şişmanoğlu
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası