Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Türkler Korunmuyor!

Cinsel Egitim Tedavi ve Arastirma Dernegi'nin (CETAD) 20 ilde, bin 537 kisiyle yaptigi kamuoyu arastirmasina göre, Türk toplumunun 4'te biri hiçbir korunma yöntemini kullanmiyor.

Prezervatifle korunma orani yüzde 28, ''disari bosalma'' yöntemi yüzde 16, dogum kontrol hapiyla korunma orani ise yüzde 10.

CETAD'in, yüzde 90 oraninda AB tarafindan finanse edilen, Saglik Bakanligi Türkiye Üreme Sagligi programi kapsaminda desteklenen ''Cinsel Saglik ve Üreme Sagligi Alaninda Ulusal ve Yerel Medya Yoluyla Savunuculuk'' projesi, bugün Istanbul’da düzenlenen basin toplantisiyla tanitildi. Toplantida, bu alanda Türkiye'de yasanan sorunlar ve çözüm yollari konusunda haberdarlik ve duyarliligin artirilmasini amaçlayan proje kapsaminda tamamlanan ''Cinsel Saglik ve Üreme Sagligi Arastirmasi'' sonuçlari da açiklandi.

Proje Direktörü Doç. Dr. Cem Incesu, bu konuda sunlari söyledi.

"Arastirmaya 16 yas ve üzeri kisileri katildi. Buna göre Türk halki cinselligi hala ''kulaktan dolma bilgilerle'' ögreniyor. Özellikle ergenlik yaslarinda cinsel konularda bilgi edinme kaynagi olarak çevre ve arkadaslarini gösterenlerin orani yüzde 51, yetiskinlerde ise yüzde 34 dür.

Dogum kontrol yöntemleri biliniyor.Ama uygulamaya bakildiginda prezervatifle korunma orani yüzde 28, ''disari bosalma'' yönteminin yüzde 16, dogum kontrol hapiyla korunma orani yüzde 10'da kaliyor. Yine bu arastirmaya göre Türk toplumunun 4'te biri hiçbir korunma yöntemi kullanmiyor.”

CINSELLIKLE ILGILI DEGER YARGILARI

Cinsellikle ilgili deger yargilarina iliskin sorulara verilen cevaplara da dikkati çeken Incesu, ''bekaret kadinin namusunun simgesidir'' ifadesine, arastirmaya katilanlarin yüzde 75'inin ''katiliyorum'' yanitini verdigini söyledi.

Incesu, ''erkekler bekareti bozulmamis kizlarla evlenmelidirler'' ifadesine, arastirmaya katilanlarin yüzde 64'ünün, ''kadinin bekareti ancak evlilikle bozulmalidir'' ifadesine ise yüzde 78'inin ''katiliyorum'' yanitini verdigini bildirdi.

PROJE 12 AY SÜRECEK

''Cinsel Saglik ve Üreme Sagligi Alaninda Ulusal ve Yerel Medya Yoluyla Savunuculuk'' projesinin 12 ay devam etmesi planlaniyor. Egitim ve Saglik Muhabirleri Dernegi'nin de destek verdigi projeyle, Istanbul, Izmir, Diyarbakir ve Bursa'da cinsel saglik ve üreme sagligi alaninda 8 ayri dosya ile kamuoyunun medya araciligiyla bilinçlendirilmesi hedefleniyor.

Düzenli araliklarla medya mensuplariyla paylasilacak söz konusu dosyalar ''Cinsel Yasam ve Sorunlari'', ''Cinsel Saglik ve Üreme Sagligi Alaninda Erkekte Saglikli Yaslanma'', ''Cinsel Saglik ve Üreme Sagligi Alaninda Kadinda Saglikli Yaslanma'', ''Güvenli Cinsellik'', ''Kadin Cinselligi'', ''Erkek Cinselligi'', ''Gençlik ve Cinsellik'', ''Seks Ticareti'' basliklarindan olusacak.

Toplam 290 bin Avro bütçe ayrilan projenin bilimsel altyapisini olusturan Çalisma Grubunda, Doç. Dr. Incesu'nun yani sira Istanbul Tip Fakültesi Kadin Sagligi ve Egitim Arastirma Birimi Baskani Prof. Dr. Aysen Bulut, Cerrahpasa Tip Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dali Ögretim Üyesi Prof. Dr. Engin Eker, Marmara Üniversitesi Tip Fakültesi Üroloji Anabilim Dali Baskani Prof. Dr. Ferruh Simsek, Türkiye Psikiyatri Dernegi Baskani Prof. Dr. Sahika Yüksel, Uzman Doktor Haluk Pektas, Türkiye Aile Sagligi Planlamasi Vakfindan sosyolog Nurcan Müftüoglu ve Proje Koordinatörü Azime Acar yer aliyor.

Kaynak: http://www.sagliginsesi.com
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
ANKARA TOBB ETÜ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 5432921579

15.11.2019 Cuma günü ameliyat olacak babam için iki ünite AB RH+ kana ihtiyacımız var. Gönüllü kan verebilecek kişilerin iletişime geçmelerini rica ediyorum.

Tarih: 11/12/2019 1:15:21 AM
Buket Nur Palabıyık
  Aranan Kan: 0 RH -
Antalya Medikal Park Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05333819859

Bebek hastaya acil LÜTFEN DESTEK VERELİM. 0 RH NEGATİF TROMBOSİT İHTİYACI VARDIR.

Tarih: 11/7/2019 3:47:48 PM
Dönmez Ailesi
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege Üniversitesi Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05453276137

Lütfen destek. 0 Rh- negatif Sağolun.

Tarih: 10/29/2019 7:02:15 AM
Hanım Hanım
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası