Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


ERKEN TESHIS EDIN, LENFOMA’YI YENIN!

Mavi Bisiklet ‘15 Eylül Dünya Lenfoma Bilinçlendirme Günü’nde Ankara’da. Kanserde erken tani için Istanbul’dan 9 Eylül’de yola çikan milli bisikletçilerimiz, halkin katilimiyla düzenlenecek bisiklet turuna destek vererek lenfomali hastalar için umut isigi yakacak.

Erken teshis edilmesi ve gerekli tedavinin yapilmasi halinde tamamen iyilesme saglanan bir kanser türü olan Lenfoma (lenf kanseri), 15 Eylül’de tüm dünyada bir kez daha gündeme geliyor. Lenfoma hasta gruplarinin uluslararasi semsiye örgütü olan Lenfoma Koalisyonu; 2004 yilindan bu yana Dünya Lenfoma Bilinçlendirme Günü olarak kabul edilen 15 Eylül’de kamuoyu bilinçlendirme faaliyetlerini sürdürüyor.

Dünyada hastalikla mücadele eden ya da bu mücadeleyi kazanan ünlü sinema ve televizyon yildizlari ile sarkicilar ‘Umut Elçileri’ olarak deneyimlerini insanlarla paylasiyor ve kamuoyunda erken tani konusunda bilinç yaratmaya çalisiyor. Babasi lenfoma hastaligiyla mücadele eden Rob Lowe da Umut Elçileri’nden biri. Bu yil da Lenfoma Umut Elçileri isik yakmaya devam ediyor. Arjantin, Avusturalya, Italya, Endonezya, Irlanda, Ispanya, Ingiltere gibi ülkelerde hem lenfomali hastalar ve yakinlarina destek için hem de kamuoyunu bilgilendirmek amaciyla degisik etkinlikler yapiliyor. Lenfomali hastalar ve yakinlari bu ülkelerde sembolik eylemlerle ‘umut isigi’ yakmaya hazirlaniyor.

Türkiye’de ise ‘Mavi Bisiklet Kanserde Erken Tani Için YolAçik’ kampanyasi kapsaminda Ankara’da bir etkinlik gerçeklestirilecek. 15 Eylül Cuma günü lenfomada erken tani için halkin katilimina açik bisiklet turu düzenlenirken, Abdi Ipekçi Parki’nda gerçeklestirilecek toplantida tip uzmanlari halka açik bilgilendirme toplantisi yapacak.

Lenfoma Koalisyonu ünlü yildizlarin kamuoyu destegi yaratmasinin disinda degisik etkinliklerle dikkat çekmeye çalisiyor. 2005 yilinda gerçeklestirilen Türkiye’nin de içinde oldugu 59 ülkeden 746 katilimcinin Lugano Gölü kenarinda dünyanin en uzun bilinçlendirme zincirini olusturmasi buna bir örnek. Guinness Rekorlar Kitabi’na giren bu etkinlige katilanlar ‘lenfoma hastalari için yeni bir umut var’ mesajini kulaktan kulaga fisildayarak, tüm dünyanin dikkatini lenfomaya ve erken teshisin önemine çekmeye çalismislardi.

Türklerin sadece yüzde 2.6’si lenfomayi biliyor

Erken tani konuldugunda tamamen tedavi edilebilen bir hastalik olan lenfoma, insanlarin bu konuda bilinçsiz olmasi nedeniyle çogunlukla teshis edilemiyor. Lenfoma Koalisyonu tarafindan yapilan bir arastirmada, lenfoma hastasi olan insanlarin yüzde 42’si bu hastaligin tedavi edilebilir oldugunu bilmiyor. Yine lenfoma hastasi olanlarin yaklasik yüzde 55’i teshis konulmadan önce bu hastaligin farkinda bile degil. Türkiye’de ise hastalik konusundaki bilinç çok düsük. Yapilan son arastirmalar Türk insaninin sadece yüzde 2.6’sinin lenfoma ile ilgili bilgi sahibi oldugunu gösteriyor.

Dünyada her yil 360 binden fazla insan lenfomaya yakalaniyor. Her gün ortalama 1000 kisiye lenfoma teshisi konuyor. Erken teshis ile tedavisi mümkün bir hastalik oldugu halde geç kalinirsa 6 ay içinde ölümcül hale gelebiliyor. Lenfomanin ana belirtileri boyun, koltuk alti veya kasik lenf bezlerinde agrisiz sislikler, nedeni açiklanamayan ates, gece terlemesi süreklilik gösteren yorgunluk hali, nedeni açiklanamayan kilo kaybi, kasinti ve ciltte kirmizi lekeler. Ancak bu belirtiler mutlaka lenfoma hastasi oldugunuzu göstermiyor. Baska nedenlerle de benzer belirti ve bulgularin ortaya çikmasi mümkün. Yukarida sayilan belirtiler görüldügünde mutlaka doktora basvurmak gerekiyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası