Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


ERKEN TESHIS EDIN, LENFOMA’YI YENIN!

Mavi Bisiklet ‘15 Eylül Dünya Lenfoma Bilinçlendirme Günü’nde Ankara’da. Kanserde erken tani için Istanbul’dan 9 Eylül’de yola çikan milli bisikletçilerimiz, halkin katilimiyla düzenlenecek bisiklet turuna destek vererek lenfomali hastalar için umut isigi yakacak.

Erken teshis edilmesi ve gerekli tedavinin yapilmasi halinde tamamen iyilesme saglanan bir kanser türü olan Lenfoma (lenf kanseri), 15 Eylül’de tüm dünyada bir kez daha gündeme geliyor. Lenfoma hasta gruplarinin uluslararasi semsiye örgütü olan Lenfoma Koalisyonu; 2004 yilindan bu yana Dünya Lenfoma Bilinçlendirme Günü olarak kabul edilen 15 Eylül’de kamuoyu bilinçlendirme faaliyetlerini sürdürüyor.

Dünyada hastalikla mücadele eden ya da bu mücadeleyi kazanan ünlü sinema ve televizyon yildizlari ile sarkicilar ‘Umut Elçileri’ olarak deneyimlerini insanlarla paylasiyor ve kamuoyunda erken tani konusunda bilinç yaratmaya çalisiyor. Babasi lenfoma hastaligiyla mücadele eden Rob Lowe da Umut Elçileri’nden biri. Bu yil da Lenfoma Umut Elçileri isik yakmaya devam ediyor. Arjantin, Avusturalya, Italya, Endonezya, Irlanda, Ispanya, Ingiltere gibi ülkelerde hem lenfomali hastalar ve yakinlarina destek için hem de kamuoyunu bilgilendirmek amaciyla degisik etkinlikler yapiliyor. Lenfomali hastalar ve yakinlari bu ülkelerde sembolik eylemlerle ‘umut isigi’ yakmaya hazirlaniyor.

Türkiye’de ise ‘Mavi Bisiklet Kanserde Erken Tani Için YolAçik’ kampanyasi kapsaminda Ankara’da bir etkinlik gerçeklestirilecek. 15 Eylül Cuma günü lenfomada erken tani için halkin katilimina açik bisiklet turu düzenlenirken, Abdi Ipekçi Parki’nda gerçeklestirilecek toplantida tip uzmanlari halka açik bilgilendirme toplantisi yapacak.

Lenfoma Koalisyonu ünlü yildizlarin kamuoyu destegi yaratmasinin disinda degisik etkinliklerle dikkat çekmeye çalisiyor. 2005 yilinda gerçeklestirilen Türkiye’nin de içinde oldugu 59 ülkeden 746 katilimcinin Lugano Gölü kenarinda dünyanin en uzun bilinçlendirme zincirini olusturmasi buna bir örnek. Guinness Rekorlar Kitabi’na giren bu etkinlige katilanlar ‘lenfoma hastalari için yeni bir umut var’ mesajini kulaktan kulaga fisildayarak, tüm dünyanin dikkatini lenfomaya ve erken teshisin önemine çekmeye çalismislardi.

Türklerin sadece yüzde 2.6’si lenfomayi biliyor

Erken tani konuldugunda tamamen tedavi edilebilen bir hastalik olan lenfoma, insanlarin bu konuda bilinçsiz olmasi nedeniyle çogunlukla teshis edilemiyor. Lenfoma Koalisyonu tarafindan yapilan bir arastirmada, lenfoma hastasi olan insanlarin yüzde 42’si bu hastaligin tedavi edilebilir oldugunu bilmiyor. Yine lenfoma hastasi olanlarin yaklasik yüzde 55’i teshis konulmadan önce bu hastaligin farkinda bile degil. Türkiye’de ise hastalik konusundaki bilinç çok düsük. Yapilan son arastirmalar Türk insaninin sadece yüzde 2.6’sinin lenfoma ile ilgili bilgi sahibi oldugunu gösteriyor.

Dünyada her yil 360 binden fazla insan lenfomaya yakalaniyor. Her gün ortalama 1000 kisiye lenfoma teshisi konuyor. Erken teshis ile tedavisi mümkün bir hastalik oldugu halde geç kalinirsa 6 ay içinde ölümcül hale gelebiliyor. Lenfomanin ana belirtileri boyun, koltuk alti veya kasik lenf bezlerinde agrisiz sislikler, nedeni açiklanamayan ates, gece terlemesi süreklilik gösteren yorgunluk hali, nedeni açiklanamayan kilo kaybi, kasinti ve ciltte kirmizi lekeler. Ancak bu belirtiler mutlaka lenfoma hastasi oldugunuzu göstermiyor. Baska nedenlerle de benzer belirti ve bulgularin ortaya çikmasi mümkün. Yukarida sayilan belirtiler görüldügünde mutlaka doktora basvurmak gerekiyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: B RH +
Serpil AKdag kan merkezi- AÜ cebeci kampusu'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05069475386

B Rh (+) TROMBOSİT İHTİYACİMİZ VARDİR.

Tarih: 8/18/2019 7:29:58 AM
GuLUsAn ozkan
  Aranan Kan: AB RH +
Antalya Medikalpark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05538595394

Acil Gelmeden önce lütfen arayınız. Lütfen destek. AB RH POZİTİF TROMBOSİT.

Tarih: 8/12/2019 1:30:58 AM
NURŞENAY HANIM
  Aranan Kan: B RH +
Koşuyolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0536 357 64 23

YARDIMCI OLALIM. B RH + POZİTİF İLETİŞİM Selma Hanım 0536 357 64 23

Tarih: 8/6/2019 12:59:34 PM
Selma Hanım
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası