Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


ASTIM VE GEBELIK HAKKINDA SORULAR ve CEVAPLAR

Astim bronsiyale nedir?

Astim bronsiyale, kuru öksürük, balgam çikarmada zorluk, hiriltili solunum ve nefes darligi ataklari ile karakterize kronik bir havayolu hastaligidir. Çocuklarda ve genç eriskinlerde daha sik görülmektedir. Ancak, 2 ile 50 yas arasinda her yas grubunda karsimiza çikabilir. Astim çesitli faktörlerin etkileri sonucu hava yollarinin asiri duyarliligi nedeniyle ortaya çikan sikayetlerin görüldügü ataklarla seyreder. Astimli hastalarin hiçbir sikayetinin olmadigi dönemler olabildigi gibi zaman zaman çok agir astim ataklari da geçirebilirler.

Kaç çesit astim vardir ?

Temel olarak 2 tür astim varligindan söz edilebilir.

Alerjik astim: Genelde çocuklarda ve ergenlik çagindaki kisilerde görülür. Alerjiye neden olabilen herhangi bir madde örnegin hayvan tüyü, ev tozu bu ataklarin baslamasina yol açabilir. Genelde 35 yasindan önce ortaya çikan astim hastaligi alerjik türdedir.

Alerjik olmayan astim: Bu tür astim daha ziyade orta yastaki kisilerde görülür. Astim ataklari egzersiz, soguk hava, üst solunum yolu enfeksiyonlari gibi faktörlerce tetiklenir ve ortaya çikar. Astim ataklarindan alerjik mekanizmalar sorumlu degildir.

Gebelik ve Astim

Dogurganlik çagindaki kadinlarin yaklasik %7 sinde astim görülür. Astim ilk kez hamilelikte ortaya çikabilecegi gibi, gebelik önceden var olan astimi daha da kötülesebilir. Bronsiyal astimli bir kadinin hamile kalmasinda hiçbir sakinca yoktur. Ancak ileri derecede agir ve inatçi astimlilarda bu durum tekrar degerlendirilmelidir.

Astimin Gebelik Üzerine Etkisi

Astimin gebe kadin ve karnindaki bebegi üzerindeki etkileri degiskendir. Iyi kontrol edilen bir astim varliginda hem anne adayi hem de bebekte sorun çikma olasiligi oldukça düsüktür. Kontrol altina alinmamis astimli gebelerde hiperemezis gravidarum, vajinal kanama, preeklamsi, gebelige bagli hipertansiyon, zor dogum gibi komplikasyonlar daha sik görülür. Bebekte ise yeni dogan ölüm riski artar, intrauterin büyüme geriligi, erken dogum, düsük dogum agirligi ve neonatal hipoksi gibi komplikasyonlar daha siktir. Bu nedenlerde gebelerde bronsiyal astimin tedavi ve takibi büyük bir dikkatle yapilmalidir.

Gebeligin Astim Üzerine Etkisi

Gebelikte astimli hastalarin 1/3’ ü kötülesir, 1/3’ ü hafifler, diger 1/3’ ü de hiç degismez. Doktoru ile yakin temasta bulunulmasi, dokuz ay süre ile tedavinin sürdürülmesi en iyi yaklasim sekli olacaktir.

Öte yandan iyi kontrol edilmeyen olgularda ortaya çikan istenmeyen etkilerin altinda yatan temel sebep yan etkilerinden çekinerek yetersiz ilaç kullanilmasidir. Bu oldukça yanlis bir yaklasimdir çünkü astim ilaçlari gebelikte güvenli olarak kabul edilen maddelerdir.

Iyi tedavi edilmemis astim gebelik esnasinda anne ve bebek için ciddi sorunlar yaratabilir.

Astimli Gebenin Takibi

Astimli gebenin takibi temel olarak üç asamada olmaktadir.

1) Gebelik süreci
2) Dogum süreci
3) Lohusalik süreci

Gebelik sirasinda gebenin ve bebegin sagligini ve gelisme sürecini en iyi tamamlamasi için tedavi düzenlenir. Bu süreçte hasta belirli periyodlarda kontrol edilir ve durumuna uygun ilaçlar ve kullanim sekilleri ayrintili sekilde anlatilir. Ayrica astim ataklarini ortaya çikarabilecek faktörler hakkinda bilgi verilir.

Unutulmamalidir ki gebeligin ilk döneminde özellikle fetüsün ilaçlardan etkilenme riski çok yüksektir. Bu nedenle gebelerin astim ataklarini ortaya çikarabilecek faktörleri bilmesi ve neler yapmasi gerektiginin anlatilmasi çok önemlidir. Bu sayede kontrol altina alinabilen hastalarda ilaç kullanma ihtiyaci olmayabilecektir.

Dogumun sekli ve bu amaçla kullanilacak ilaçlar gebenin solunum fonksiyonlarini etkileyeceginden dogumu yaptiracak doktor ile gögüs hastaliklari uzmani koordineli bir sekilde çalismalidir. Astim ilaçlari dogumun seyrini etkileyebilecegi gibi dogumun kolaylastirilmasi amaci ile kullanilan ilaçlar da gebenin astimini olumsuz etkileyebilir.

Dogumdan sonraki sürede solunum fonksiyonlari yaklasik üç ay içinde gebelik öncesi düzeyine döner. Gebelik süresince kullanilan astim ilaçlari bu süre içinde de kullanilabilir.

Gebelikte Astim Tedavisi

Tedavide karsimiza çikan en önemli sorun gebelerin ilaç kullanmadaki tereddütleridir.

Gebelikte astim ilaçlarinin gögüs hastaliklari ve kadin-dogum uzmanlarinin kontrolü altinda korkmadan kullanilabilecegi, tedavi edilmeyen ve kontrol altinda olmayan astimin bebege ilaçlardan çok daha fazla zarar verebilecegi unutulmamalidir.

Tedavi almayan astimli hastalarda ortaya çikacak astim krizleri esnasinda kandaki oksijen degerlerinin düsmesi bebege yansir ve onu olumsuz etkiler. Ayrica iyi tedavi edilemeyen astimli gebelerde, sikayetleri olmasa dahi kandaki oksijen degerlerinin düsük olmasi bebegin kronik hipoksiye yani uzun süre az oksijene maruz kalmasina yol açar.

Karsilasilan en önemli belirsizlik tedavide hangi ajanlarin kullanilmasi gerektigidir.Astmanin süregen iltihabi seyirli dogasi göz önüne alinarak iyi bir sekilde takib edilerek kullanilmalidir. Akut alevlenmelerde bebekteki oksiyenlenme azalmasini önlemek için agressif tedavi yapilmalidir,tedavide beta 2 agonist ve oksijen yer almalidir. Gereginde damardan, kabadan veya agiz yoluyla kortizon verilmelidir.

Tedavide kullanilacak ilaçlar ve formlari hastaligin siddetine, hastanin sosyo-kültürel düzeyine, baska bir hastaliginin olup olmadigina göre degisiklik göstermektedir. Gebelerde de ilaçlar astimin siddetine ve gebeligin dönemine göre anne ve fetüsün sagligini en üst düzeyde tutacak sekilde düzenlenilir. Bunun için astimli hastalarda düzenli kontrol gerekmektedir.

Uzm. Dr. Ayse Türközü
Sema Hastanesi
Gögüs Hastaliklari ve Alerji Uzmani
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: B RH +
Serpil AKdag kan merkezi- AÜ cebeci kampusu'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05069475386

B Rh (+) TROMBOSİT İHTİYACİMİZ VARDİR.

Tarih: 8/18/2019 7:29:58 AM
GuLUsAn ozkan
  Aranan Kan: AB RH +
Antalya Medikalpark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05538595394

Acil Gelmeden önce lütfen arayınız. Lütfen destek. AB RH POZİTİF TROMBOSİT.

Tarih: 8/12/2019 1:30:58 AM
NURŞENAY HANIM
  Aranan Kan: B RH +
Koşuyolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0536 357 64 23

YARDIMCI OLALIM. B RH + POZİTİF İLETİŞİM Selma Hanım 0536 357 64 23

Tarih: 8/6/2019 12:59:34 PM
Selma Hanım
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası