Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


ASTIM VE GEBELIK HAKKINDA SORULAR ve CEVAPLAR

Astim bronsiyale nedir?

Astim bronsiyale, kuru öksürük, balgam çikarmada zorluk, hiriltili solunum ve nefes darligi ataklari ile karakterize kronik bir havayolu hastaligidir. Çocuklarda ve genç eriskinlerde daha sik görülmektedir. Ancak, 2 ile 50 yas arasinda her yas grubunda karsimiza çikabilir. Astim çesitli faktörlerin etkileri sonucu hava yollarinin asiri duyarliligi nedeniyle ortaya çikan sikayetlerin görüldügü ataklarla seyreder. Astimli hastalarin hiçbir sikayetinin olmadigi dönemler olabildigi gibi zaman zaman çok agir astim ataklari da geçirebilirler.

Kaç çesit astim vardir ?

Temel olarak 2 tür astim varligindan söz edilebilir.

Alerjik astim: Genelde çocuklarda ve ergenlik çagindaki kisilerde görülür. Alerjiye neden olabilen herhangi bir madde örnegin hayvan tüyü, ev tozu bu ataklarin baslamasina yol açabilir. Genelde 35 yasindan önce ortaya çikan astim hastaligi alerjik türdedir.

Alerjik olmayan astim: Bu tür astim daha ziyade orta yastaki kisilerde görülür. Astim ataklari egzersiz, soguk hava, üst solunum yolu enfeksiyonlari gibi faktörlerce tetiklenir ve ortaya çikar. Astim ataklarindan alerjik mekanizmalar sorumlu degildir.

Gebelik ve Astim

Dogurganlik çagindaki kadinlarin yaklasik %7 sinde astim görülür. Astim ilk kez hamilelikte ortaya çikabilecegi gibi, gebelik önceden var olan astimi daha da kötülesebilir. Bronsiyal astimli bir kadinin hamile kalmasinda hiçbir sakinca yoktur. Ancak ileri derecede agir ve inatçi astimlilarda bu durum tekrar degerlendirilmelidir.

Astimin Gebelik Üzerine Etkisi

Astimin gebe kadin ve karnindaki bebegi üzerindeki etkileri degiskendir. Iyi kontrol edilen bir astim varliginda hem anne adayi hem de bebekte sorun çikma olasiligi oldukça düsüktür. Kontrol altina alinmamis astimli gebelerde hiperemezis gravidarum, vajinal kanama, preeklamsi, gebelige bagli hipertansiyon, zor dogum gibi komplikasyonlar daha sik görülür. Bebekte ise yeni dogan ölüm riski artar, intrauterin büyüme geriligi, erken dogum, düsük dogum agirligi ve neonatal hipoksi gibi komplikasyonlar daha siktir. Bu nedenlerde gebelerde bronsiyal astimin tedavi ve takibi büyük bir dikkatle yapilmalidir.

Gebeligin Astim Üzerine Etkisi

Gebelikte astimli hastalarin 1/3’ ü kötülesir, 1/3’ ü hafifler, diger 1/3’ ü de hiç degismez. Doktoru ile yakin temasta bulunulmasi, dokuz ay süre ile tedavinin sürdürülmesi en iyi yaklasim sekli olacaktir.

Öte yandan iyi kontrol edilmeyen olgularda ortaya çikan istenmeyen etkilerin altinda yatan temel sebep yan etkilerinden çekinerek yetersiz ilaç kullanilmasidir. Bu oldukça yanlis bir yaklasimdir çünkü astim ilaçlari gebelikte güvenli olarak kabul edilen maddelerdir.

Iyi tedavi edilmemis astim gebelik esnasinda anne ve bebek için ciddi sorunlar yaratabilir.

Astimli Gebenin Takibi

Astimli gebenin takibi temel olarak üç asamada olmaktadir.

1) Gebelik süreci
2) Dogum süreci
3) Lohusalik süreci

Gebelik sirasinda gebenin ve bebegin sagligini ve gelisme sürecini en iyi tamamlamasi için tedavi düzenlenir. Bu süreçte hasta belirli periyodlarda kontrol edilir ve durumuna uygun ilaçlar ve kullanim sekilleri ayrintili sekilde anlatilir. Ayrica astim ataklarini ortaya çikarabilecek faktörler hakkinda bilgi verilir.

Unutulmamalidir ki gebeligin ilk döneminde özellikle fetüsün ilaçlardan etkilenme riski çok yüksektir. Bu nedenle gebelerin astim ataklarini ortaya çikarabilecek faktörleri bilmesi ve neler yapmasi gerektiginin anlatilmasi çok önemlidir. Bu sayede kontrol altina alinabilen hastalarda ilaç kullanma ihtiyaci olmayabilecektir.

Dogumun sekli ve bu amaçla kullanilacak ilaçlar gebenin solunum fonksiyonlarini etkileyeceginden dogumu yaptiracak doktor ile gögüs hastaliklari uzmani koordineli bir sekilde çalismalidir. Astim ilaçlari dogumun seyrini etkileyebilecegi gibi dogumun kolaylastirilmasi amaci ile kullanilan ilaçlar da gebenin astimini olumsuz etkileyebilir.

Dogumdan sonraki sürede solunum fonksiyonlari yaklasik üç ay içinde gebelik öncesi düzeyine döner. Gebelik süresince kullanilan astim ilaçlari bu süre içinde de kullanilabilir.

Gebelikte Astim Tedavisi

Tedavide karsimiza çikan en önemli sorun gebelerin ilaç kullanmadaki tereddütleridir.

Gebelikte astim ilaçlarinin gögüs hastaliklari ve kadin-dogum uzmanlarinin kontrolü altinda korkmadan kullanilabilecegi, tedavi edilmeyen ve kontrol altinda olmayan astimin bebege ilaçlardan çok daha fazla zarar verebilecegi unutulmamalidir.

Tedavi almayan astimli hastalarda ortaya çikacak astim krizleri esnasinda kandaki oksijen degerlerinin düsmesi bebege yansir ve onu olumsuz etkiler. Ayrica iyi tedavi edilemeyen astimli gebelerde, sikayetleri olmasa dahi kandaki oksijen degerlerinin düsük olmasi bebegin kronik hipoksiye yani uzun süre az oksijene maruz kalmasina yol açar.

Karsilasilan en önemli belirsizlik tedavide hangi ajanlarin kullanilmasi gerektigidir.Astmanin süregen iltihabi seyirli dogasi göz önüne alinarak iyi bir sekilde takib edilerek kullanilmalidir. Akut alevlenmelerde bebekteki oksiyenlenme azalmasini önlemek için agressif tedavi yapilmalidir,tedavide beta 2 agonist ve oksijen yer almalidir. Gereginde damardan, kabadan veya agiz yoluyla kortizon verilmelidir.

Tedavide kullanilacak ilaçlar ve formlari hastaligin siddetine, hastanin sosyo-kültürel düzeyine, baska bir hastaliginin olup olmadigina göre degisiklik göstermektedir. Gebelerde de ilaçlar astimin siddetine ve gebeligin dönemine göre anne ve fetüsün sagligini en üst düzeyde tutacak sekilde düzenlenilir. Bunun için astimli hastalarda düzenli kontrol gerekmektedir.

Uzm. Dr. Ayse Türközü
Sema Hastanesi
Gögüs Hastaliklari ve Alerji Uzmani
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Samsun Tıp Fakültesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05459763385

A RH POZİTİF. Acil acil acil. Yardım em. SAĞOLUN

Tarih: 10/17/2019 6:30:48 AM
İncilay Baş
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
  Aranan Kan: B RH +
Adana Yüreğir Başkent Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412217231

Çok acil. B B Rh + Pozitif TROMBOSİT ihtiyacı var. Lütfen destek olalım. Gelmeden önce lütfen arayınız. SAĞOLUN.

Tarih: 10/9/2019 6:01:07 AM
Dürdane Yıldız
  Aranan Kan: A RH +
Hacettepe hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05447320306

Hacettepe hastanesinde yatmakta olan yakınım için Ab rh(+) kana ihtiyacımız vardi

Tarih: 10/7/2019 11:20:09 AM
Betül eryılmaz
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası