Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Tibbi bitkilerin dogru kullanimi

Tibbi Bitkiler Bahçesi’nde Kurutulan bitkilerden ilacin ham maddesi olan droglar yapiliyor. Üniversitelerden ögretim üyeleri, doktor ve eczacilarin isbirligi ile yürütülen çalismalar sonucu kullanima sunulan bitkilerin artirilmasi hedefleniyor.

Ekinezya, Dul Avrat Otu, Kantaron çiçegi, Zencefil, Zerdeçal, Ginseng, Demir Hindi, Ananas, Yaban Mersini, Deve Dikeni, Meyan Kökü, Isirgan, Kirlangiç Otu, Alman Papatyasi, Çörek Otu bahçede en çok ilgi gören bitkiler arasinda.

ASTRAGALUS: Deli Çöven bitkisidir. Bagisiklik sistemini güçlendirme, kanserli hastalarda kemoterapinin yan etkilerini azaltma, AIDS, diyabet ve enfeksiyonlarda kullanilir. 250 ve 500 mg’lik kapsülleri günde 4 kez alinir, ayrica çay ve kurutulmus kök ekstreleri mevcuttur.

DULAVRATOTU: Literatürdeki adi Arctium Majus olan bitki, ödem çözme, kan sekerini düsürme özellikleriyle bilinir. Diyabet, kanser ve enfeksiyonlarda hem koruyucu hem tedaviye yardimci olmasi bakimindan tercih edilir. Günde üç kez sivi olarak 2 ml. kullanilmasi

DEVE DIKENI: Safra tasindan ve kanserden korur, hepatit, siroz ve psoriasis hastaliklarinda etkilidir, Hamilelere önerilmez. Günde 200 ile 400 mg. kullanilir.

KARAHINDIBA: Dandelion olarak da bilinen bitkinin tamami yenilebilir, yapraklari yemeklerde kullanildigi gibi kendisinden sarap da üretilebilir. Kanserden koruyucu ve diüretik özelligi vardir. Karaciger tonigi olarak da tercih edilen bitki, kurutulmus solit ekstre olarak günde 250 ya da 500 mg. alinmalidir.

ECHINACEA: Özellikle soguk alginligi ve gripte etkili olan bitkinin vatani Kuzey Amerika’dir. Kanserden korunmada soguk alginliginda, bagisiklik sistemini güçlendirmede, enfeksiyon ve yaralarda faydalidir. 8 haftadan fazla kullanilmasi önerilmez. Preparatlarinin degiskenligi nedeniyle dikkatle kullanilmasi gerekir. Kurutulmus kök günde üç kez 200 ile 1000 gram arasinda tüketilebilir.

GINKGO BILOBA: Mabet agaci olarak da bilinen bitki, dolasim bozuklugu, astim, bellek kaybi, isitme kaybi, ani saç kaybi, impotans ve Alzheimer hastaliginda kullanilir. Günlük dozu 120 ile 240 mg. arasinda degisir.

GINSENG: Panax, Amerikan ve Sibirya olmak üzere 3 çesidi vardir. Kanserden koruma, bagisikligi güçlendirme, diyabet, kolesterol ve fiziksel aktiviteyi artirma özellikleriyle bilinir. Her çesidinin kullanim miktari farklidir.

ISIRGAN: Kullanim alanlari arasinda alerji, prostat büyümesi, prostat kanseri, artrit, bronsit ve spazmlar vardir. Istah açici ve afrodizyat etkileri ile de bilinir. Günde 150 ile 300 mg. kullanilabilir. Kurutulmus yapraklarinin günde 4 ile 12 gram tüketilmesi önerilir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası