Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Tibbi bitkilerin dogru kullanimi

Tibbi Bitkiler Bahçesi’nde Kurutulan bitkilerden ilacin ham maddesi olan droglar yapiliyor. Üniversitelerden ögretim üyeleri, doktor ve eczacilarin isbirligi ile yürütülen çalismalar sonucu kullanima sunulan bitkilerin artirilmasi hedefleniyor.

Ekinezya, Dul Avrat Otu, Kantaron çiçegi, Zencefil, Zerdeçal, Ginseng, Demir Hindi, Ananas, Yaban Mersini, Deve Dikeni, Meyan Kökü, Isirgan, Kirlangiç Otu, Alman Papatyasi, Çörek Otu bahçede en çok ilgi gören bitkiler arasinda.

ASTRAGALUS: Deli Çöven bitkisidir. Bagisiklik sistemini güçlendirme, kanserli hastalarda kemoterapinin yan etkilerini azaltma, AIDS, diyabet ve enfeksiyonlarda kullanilir. 250 ve 500 mg’lik kapsülleri günde 4 kez alinir, ayrica çay ve kurutulmus kök ekstreleri mevcuttur.

DULAVRATOTU: Literatürdeki adi Arctium Majus olan bitki, ödem çözme, kan sekerini düsürme özellikleriyle bilinir. Diyabet, kanser ve enfeksiyonlarda hem koruyucu hem tedaviye yardimci olmasi bakimindan tercih edilir. Günde üç kez sivi olarak 2 ml. kullanilmasi

DEVE DIKENI: Safra tasindan ve kanserden korur, hepatit, siroz ve psoriasis hastaliklarinda etkilidir, Hamilelere önerilmez. Günde 200 ile 400 mg. kullanilir.

KARAHINDIBA: Dandelion olarak da bilinen bitkinin tamami yenilebilir, yapraklari yemeklerde kullanildigi gibi kendisinden sarap da üretilebilir. Kanserden koruyucu ve diüretik özelligi vardir. Karaciger tonigi olarak da tercih edilen bitki, kurutulmus solit ekstre olarak günde 250 ya da 500 mg. alinmalidir.

ECHINACEA: Özellikle soguk alginligi ve gripte etkili olan bitkinin vatani Kuzey Amerika’dir. Kanserden korunmada soguk alginliginda, bagisiklik sistemini güçlendirmede, enfeksiyon ve yaralarda faydalidir. 8 haftadan fazla kullanilmasi önerilmez. Preparatlarinin degiskenligi nedeniyle dikkatle kullanilmasi gerekir. Kurutulmus kök günde üç kez 200 ile 1000 gram arasinda tüketilebilir.

GINKGO BILOBA: Mabet agaci olarak da bilinen bitki, dolasim bozuklugu, astim, bellek kaybi, isitme kaybi, ani saç kaybi, impotans ve Alzheimer hastaliginda kullanilir. Günlük dozu 120 ile 240 mg. arasinda degisir.

GINSENG: Panax, Amerikan ve Sibirya olmak üzere 3 çesidi vardir. Kanserden koruma, bagisikligi güçlendirme, diyabet, kolesterol ve fiziksel aktiviteyi artirma özellikleriyle bilinir. Her çesidinin kullanim miktari farklidir.

ISIRGAN: Kullanim alanlari arasinda alerji, prostat büyümesi, prostat kanseri, artrit, bronsit ve spazmlar vardir. Istah açici ve afrodizyat etkileri ile de bilinir. Günde 150 ile 300 mg. kullanilabilir. Kurutulmus yapraklarinin günde 4 ile 12 gram tüketilmesi önerilir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH -
Karabük eğitim ve araştırma hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05435997959

yoğum bakımda yatmakta olan hastz için acil kana ihitiyaç vardır

Tarih: 9/10/2019 8:46:26 PM
Hacer Işık
  Aranan Kan: B RH -
Malatya Turgut Özal tıp merkezi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05541363389

İlik nakli olan 6 çocuk annesi şadiye Eroğlu'nun acil B rh(_) ve 0 rh(_) kana ihtiyaç vardır lütfen yardımcı olur musunuz

Tarih: 9/7/2019 1:45:03 AM
Şadiye Eroğlu
  Aranan Kan: AB RH +
KARTAL KOSUYOLU Kalp Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05052053665

ACİL KAN LAZIM AB RH POZİTİF GELMEDEN ÖNCE ARAYINIZ.

Tarih: 8/31/2019 6:13:02 AM
MUSTAFA Turhan
  Aranan Kan: A RH +
EGE ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05414005451

Acildir. DESTEK OLALIM. A RH POZİTİF GRANÜLOSİT KAN.

Tarih: 8/29/2019 8:01:27 AM
YAĞMUR BEYHAN DAYANIR
  Aranan Kan: AB RH -
AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05382315179

ACİL AB RH NEGATİF TROMBOSİT LAZIMDIR. GELMEDEN ÖNCE ARAYINIZ.

Tarih: 8/25/2019 9:10:34 AM
YUSUF DEMIR
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası