Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Kalabalik havuzda enfeksiyon riski

Özellikle yogunlugun fazla oldugu havuzlarda insanlarin cildinde bulunan her türlü hastalik etkeni, baskasina kolaylikla geçebiliyor.

Özellikle hafta sonlari havuzlarin çok kisi tarafindan paylasildigini ifade eden Trakya Üniversitesi (TÜ) Tip Fakültesi Hastanesi Halk Sagligi Ana Bilim Dali Baskani Prof. Dr. Faruk Yorulmaz, bu günlerde havuzlardaki kirlilik oraninin da arttigini belirtti.

Bu nedenle vatandaslarin önce denizi, zorunlu hallerde ise havuzu tercih etmesi gerektigini belirten Yorulmaz, “asiri sicaklardan bunalan vatandaslar, bulundugu bölgede deniz olmadigi için havuzlari tercih etmek zorunda kaliyor. Olasi hastaliklara maruz kalmak istemeyenler, kalabalik havuzlari asla tercih etmemelidir” dedi.

Özellikle yogunlugun fazla oldugu havuzlarda insanlarin cildinde bulunan her türlü hastalik etkeninin, baskasina kolaylikla geçebildigini bildiren Yorulmaz, ayaktaki mantar gibi bakteri ve virüslerin insanlara hemen bulasabildigini söyledi.

DENETIMLERDE YASANAN SORUNLAR

Suyun yutulmasinin ise hastaliga yakalanma riskini daha fazla artirdigini bildiren Yorulmaz, sunlari kaydetti: “Havuzlardaki denetimler de çok önemlidir. Saglik ocaklarinin sorumlu oldugu saglik denetimleri, 15 günde bir yapilmalidir. Fakat suanda saglik ocaklarinin bu denetimlere yetismesi söz konusu bile degildir. Çünkü saglik ocaklari polikliniklerle bogulmus halde. SaglikBakanligimiz, ‘ne kadar çok hasta bakarsaniz o kadar para verecegiz’ dedigi için saglik ocaklari zaman yetersizliginden koruyucu saglik hizmetlerini yerine getiremiyor.”

KLOR SEVIYESININ YÜKSEKLIGI

Havuzlar çok çabuk kirlenebildiginden bazi isletmecilerin havuzun klor seviyesini yükselttigini ifade eden Yorulmaz, bu defa da baska sorunlarin yasandigini söyledi.

Bunun kisilerde gözde kizarma, yasarma ve kasinti gibi sikayetler olusturabildigini bildiren Yorulmaz, asiri klorlu suyun yutulmasinin da saglik açisindan risk tasidigini söyledi.

Yorulmaz, havuzlarda kazalarin da siklikla yasandigini ifade ederek, “havuzlarda kayarak düsme ve tramplenden atlama sonucundan kazalar meydana gelebilmektedir. Böylece kisiler önemli kiriklar ve beyin travmasi gibi rahatsizliklara maruz kalabilirler. Ayrica isletmeler bogulma olasiligina karsi yetiskinler ve küçükler için ayrihavuz yapmalidirlar” dedi.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
EGE ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05523060624

AB RH POZİTİF

Tarih: 8/24/2019 10:31:02 AM
ONUR KURT
  Aranan Kan: B RH +
Serpil AKdag kan merkezi- AÜ cebeci kampusu'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05069475386

B Rh (+) TROMBOSİT İHTİYACİMİZ VARDİR.

Tarih: 8/18/2019 7:29:58 AM
GuLUsAn ozkan
  Aranan Kan: AB RH +
Antalya Medikalpark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05538595394

Acil Gelmeden önce lütfen arayınız. Lütfen destek. AB RH POZİTİF TROMBOSİT.

Tarih: 8/12/2019 1:30:58 AM
NURŞENAY HANIM
  Aranan Kan: B RH +
Koşuyolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0536 357 64 23

YARDIMCI OLALIM. B RH + POZİTİF İLETİŞİM Selma Hanım 0536 357 64 23

Tarih: 8/6/2019 12:59:34 PM
Selma Hanım
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası