Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Kalabalik havuzda enfeksiyon riski

Özellikle yogunlugun fazla oldugu havuzlarda insanlarin cildinde bulunan her türlü hastalik etkeni, baskasina kolaylikla geçebiliyor.

Özellikle hafta sonlari havuzlarin çok kisi tarafindan paylasildigini ifade eden Trakya Üniversitesi (TÜ) Tip Fakültesi Hastanesi Halk Sagligi Ana Bilim Dali Baskani Prof. Dr. Faruk Yorulmaz, bu günlerde havuzlardaki kirlilik oraninin da arttigini belirtti.

Bu nedenle vatandaslarin önce denizi, zorunlu hallerde ise havuzu tercih etmesi gerektigini belirten Yorulmaz, “asiri sicaklardan bunalan vatandaslar, bulundugu bölgede deniz olmadigi için havuzlari tercih etmek zorunda kaliyor. Olasi hastaliklara maruz kalmak istemeyenler, kalabalik havuzlari asla tercih etmemelidir” dedi.

Özellikle yogunlugun fazla oldugu havuzlarda insanlarin cildinde bulunan her türlü hastalik etkeninin, baskasina kolaylikla geçebildigini bildiren Yorulmaz, ayaktaki mantar gibi bakteri ve virüslerin insanlara hemen bulasabildigini söyledi.

DENETIMLERDE YASANAN SORUNLAR

Suyun yutulmasinin ise hastaliga yakalanma riskini daha fazla artirdigini bildiren Yorulmaz, sunlari kaydetti: “Havuzlardaki denetimler de çok önemlidir. Saglik ocaklarinin sorumlu oldugu saglik denetimleri, 15 günde bir yapilmalidir. Fakat suanda saglik ocaklarinin bu denetimlere yetismesi söz konusu bile degildir. Çünkü saglik ocaklari polikliniklerle bogulmus halde. SaglikBakanligimiz, ‘ne kadar çok hasta bakarsaniz o kadar para verecegiz’ dedigi için saglik ocaklari zaman yetersizliginden koruyucu saglik hizmetlerini yerine getiremiyor.”

KLOR SEVIYESININ YÜKSEKLIGI

Havuzlar çok çabuk kirlenebildiginden bazi isletmecilerin havuzun klor seviyesini yükselttigini ifade eden Yorulmaz, bu defa da baska sorunlarin yasandigini söyledi.

Bunun kisilerde gözde kizarma, yasarma ve kasinti gibi sikayetler olusturabildigini bildiren Yorulmaz, asiri klorlu suyun yutulmasinin da saglik açisindan risk tasidigini söyledi.

Yorulmaz, havuzlarda kazalarin da siklikla yasandigini ifade ederek, “havuzlarda kayarak düsme ve tramplenden atlama sonucundan kazalar meydana gelebilmektedir. Böylece kisiler önemli kiriklar ve beyin travmasi gibi rahatsizliklara maruz kalabilirler. Ayrica isletmeler bogulma olasiligina karsi yetiskinler ve küçükler için ayrihavuz yapmalidirlar” dedi.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası