Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Böbrek hastalari çok su içmemeli

Özellikle yaz günlerinde bol su içilmesini öneren uzmanlar, ancak böbrek yetmezliginden sikayetçi olan kisiler için bu durumun geçerli olmadigini söyledi.

Ege Üniversitesi (EÜ) Tip Fakültesi Hastanesi Iç Hastaliklari Ana Bilim Dali uzmani Dr. Gülay Asçi, “böbrek yetmezligi çeken hastalarin çok su içmesi sakincali. Bu hastalar sadece susadiklari zaman su içmeli” dedi.

Dr. Gülay Asçi, insanlarda susama ihtiyacini belirleyenin, alinan tuz miktari oldugunu belirterek, “Saglikli kisilerin bol bol su içmesi gerekiyor. Ancak böreklerinde sorun olanlar su içmek için kendilerini zorlamasin” dedi.

Tüketilecek günlük su miktarinin çok iyi hesaplanmasi gerektigini bildiren Asçi, su bilgileri verdi:

“Çok su içmek, çok idrara çikmaya neden olur. Bu böbrek çok çalistigi için degil, siz ihtiyacinizdan fazla su aldiginiz ve gerekmeyen miktari idrarla attiginiz içindir. Çok su içmenin böbreklere bir yarari yoktur. Çok nadir ve özel bazi durumlarda, örnegin böbrek taslarinin varligi gibi, idrar miktarinin 2 litrenin üzerinde tutulmasi faydali olacagindan bol su içmek önerilebilir.”

Böbrek yetmezligi olan kisilerin yeterli miktarda su içmelerini öneren Asçi, “Böbrekleriniz tam çalismiyorsa zorla su içmek zararlidir. Aldiginiz suyun atilimi normal olmayacagindan, fazla su alimina bagli olarak, su fazlaligi dedigimiz tibbi tablo ortaya çikar” diye konustu.

Bu tablonun ortaya çikmasiyla istahsizlik, kusma ve bas agrisi sikayetlerinin ortaya çiktigini belirten Asçi, “Bebeklerde, yaslilarda, hafiza bozuklugu olan kisilerde ve bilinci yerinde olmayanlarda susama hissi olmaz. Bunlarin disindakilerin susadikça su içmeleri yeterli olur” dedi.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası