Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Kanser arastirmasi tepki topladi

Saglik Bakanligi’nin Karadeniz bölgesinde iki yildir yürüttügü Kanser ve Kanser Risk Faktörleri arastirmasi bölge halki ve Türk Tabipler Birligi tarafindan tatmin edici bulunmadi.

Saglik Bakanligi’nin Karadeniz bölgesinde iki yildir yürüttügü Kanser ve Kanser Risk Faktörleri arastirmasi sonuçlandi. Ancak, bölgedeki kanser vakalarinin Çernobil faciasi ile baglantili olmadigi sonucunu ortaya koyan çalisma, bölge halkini ve Türk Tabipler Birligi’ni tatmin etmedi. Türk Tabipler Birligi Baskani Gençay Gürsoy, sagliksiz istatistikler ve hane halki anketlerine dayanarak yapilan çalismanin bilimsellikten uzak oldugunu belirtti. Trabzon Dernekler Birligi Federasyonu Baskani Tahsin Usta’ya göre de çalisma bölge halkinin kaygilarini giderecek nitelikte degil.

Türk Tabipler Birligi Baskani Gençay Gürsoy, Saglik Bakani Recep Akdag tarafindan açiklanan Kanser ve Kanser Risk Faktörleri arastirmasinin sonuçlarin NTV’ye degerlendirdi. Gürsoy’a göre, Karadanez bölgesindeki kanser vakalariyla Çernobil nükleer faciasi arasinda baglanti olmadigini ortaya koyan çalisma bilimsellikten uzak:

“Sayin bakanin ifade ettigi netlikte Çernobille kanser artmasi arasinda iliski yoktur, olay bütünüyle yüksek kolestrol ve sigaraya baglidir ifadesini ben hala kaydi ihtiyatla karsiliyorum. Ben hala bu bölgede inandirici, gerçek, bilimsel verilere dayali uzun soluklu bir çalismanin açiklandigi izlemini almiyorum. Herkes biliyor ki, basta Saglik Bakani olmak üzere hasta kayitlari, istatistikler saglikli biçinde tutulamiyor. Bu sagliksiz istatistiklere dayanarak sadece hane halki anketleriyle her zaman bilimsel sonuçlara varmak mümkün degil.”

Arastirmanin yapilmasina öncülük eden Trabzon Dernekler Birligi Federasyonu Baskani Tahsin Usta da çalismanin bu haliyle bölge halkinin kaygilarini giderecek nitelikte olmadigi görüsünde:

“Örnegin 4 ay önce Rize çalismasi bitti. Orada çalisan doktor arkadaslarla görüstügümüzde yüzde 20’nin üzerinde her ailede kanserli hasta oldugunu söyledi. Ama açiklamara bakiyoruz yüzde bir oraninda. Yani gerçeklerin örtüldügü kanaati var bizde.”
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası