Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Kanser arastirmasi tepki topladi

Saglik Bakanligi’nin Karadeniz bölgesinde iki yildir yürüttügü Kanser ve Kanser Risk Faktörleri arastirmasi bölge halki ve Türk Tabipler Birligi tarafindan tatmin edici bulunmadi.

Saglik Bakanligi’nin Karadeniz bölgesinde iki yildir yürüttügü Kanser ve Kanser Risk Faktörleri arastirmasi sonuçlandi. Ancak, bölgedeki kanser vakalarinin Çernobil faciasi ile baglantili olmadigi sonucunu ortaya koyan çalisma, bölge halkini ve Türk Tabipler Birligi’ni tatmin etmedi. Türk Tabipler Birligi Baskani Gençay Gürsoy, sagliksiz istatistikler ve hane halki anketlerine dayanarak yapilan çalismanin bilimsellikten uzak oldugunu belirtti. Trabzon Dernekler Birligi Federasyonu Baskani Tahsin Usta’ya göre de çalisma bölge halkinin kaygilarini giderecek nitelikte degil.

Türk Tabipler Birligi Baskani Gençay Gürsoy, Saglik Bakani Recep Akdag tarafindan açiklanan Kanser ve Kanser Risk Faktörleri arastirmasinin sonuçlarin NTV’ye degerlendirdi. Gürsoy’a göre, Karadanez bölgesindeki kanser vakalariyla Çernobil nükleer faciasi arasinda baglanti olmadigini ortaya koyan çalisma bilimsellikten uzak:

“Sayin bakanin ifade ettigi netlikte Çernobille kanser artmasi arasinda iliski yoktur, olay bütünüyle yüksek kolestrol ve sigaraya baglidir ifadesini ben hala kaydi ihtiyatla karsiliyorum. Ben hala bu bölgede inandirici, gerçek, bilimsel verilere dayali uzun soluklu bir çalismanin açiklandigi izlemini almiyorum. Herkes biliyor ki, basta Saglik Bakani olmak üzere hasta kayitlari, istatistikler saglikli biçinde tutulamiyor. Bu sagliksiz istatistiklere dayanarak sadece hane halki anketleriyle her zaman bilimsel sonuçlara varmak mümkün degil.”

Arastirmanin yapilmasina öncülük eden Trabzon Dernekler Birligi Federasyonu Baskani Tahsin Usta da çalismanin bu haliyle bölge halkinin kaygilarini giderecek nitelikte olmadigi görüsünde:

“Örnegin 4 ay önce Rize çalismasi bitti. Orada çalisan doktor arkadaslarla görüstügümüzde yüzde 20’nin üzerinde her ailede kanserli hasta oldugunu söyledi. Ama açiklamara bakiyoruz yüzde bir oraninda. Yani gerçeklerin örtüldügü kanaati var bizde.”
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası