Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


‘Asil Çernobil sigara ve alkol’

Yapilan arastirma sonucunda, Karadeniz’de artan kanser vakalarinin Çernobil faciasiyla birebir iliskisi olmadiginin belirlendigini söyleyen Saglik Bakani Akdag, “sigara, alkol ve yüksek kalorili yiyecekler kanserin asil nedenleri” dedi.

Saglik Bakanligi’nin Karadeniz Bölgesi’nde iki yildir yürüttügü “Kanser ve Kanser Risk Faktörleri Arastirmasi” tamamlandi. Arastirmanin sonucunda bölgedeki kanser vakalariyla Çernobil nükleer faciasinin dogrudan baglantisi olmadigi ortaya çikti.

Çernobil Nükleer Santrali kazasindan etkilendigi düsünülen bölgelerin kanser hastaligi yönünden son durumunu ortaya koymak amaciyla yürütülen “Karadeniz Bölgesi Kanser ve Kanser Risk Faktörleri Arastirmasi” sonuçlandi. Sonuçlari, Saglik Bakani Recep Akdag’in da katildigi bir toplantiyla duyurulan arastirma, 4 asamali olarak gerçeklestirildi.

Ulusal Kanser Danisma Kurulu ve çesitli üniversitelerin katkilariyla yürütülen ve 2 yil süren arastirmanin sonuçlarina göre kanser, Karadeniz ve Edirne’de diger bölgelerden farkli bir artis göstermedi.

Arastirmada, 1986 yilinda kazanin ardindan Trakya ve Dogu Karadeniz bölgelerinde yasayanlarin aldigi radyasyon dozunun 59 milirem, diger yörelerde yasayanlarda ölçülen radyasyon dozunun ise 50 milirem olarak hesaplandigi, bu dozun bir akciger grafisinde alinan doza esdeger oldugu kaydedildi.

Trabzon ilinde görülen kanser vakalarinin yerlesim yerlerine göre dagilimi dikkate alindiginda kadinlarda yüzde 18 ile meme kanseri, erkeklerde ise yüzde 27.4 ile akciger-brons kanseri ilk sirada yer aldi. Edirne’de ise erkeklerde yüzde 37.4 ile akciger, kadinlarda ise yüzde 22.9 oraniyla meme kanseri vakalarina rastlandi.

HANE HALKI ÇALISMASI

Arastirmanin önemli asamalarindan birini ise hane halki kanser yükü ve farkindaligi arastirmasi olusturdu. Bu kapsamda uzmanlar, 20 bin hanede yaklasik 70 bin kisiye ulasti. Risk altindaki Edirne ve Rize illerinden toplanan veriler Isparta ilinden elde edilenlerle karsilastirildi. Arastirma sonuçlari, Edirne ve Rize illerindeki kanser sikliginda Isparta iline oranla fazlalik olmadigini ortaya koydu. Ayrica Edirne ve Rize’de yasayan vatandaslarin kansere iliskin bilgilerinin, Isparta ilindeki vatandaslara oranla daha fazla oldugu da belirlendi.

1986-1995 yillari arasinda Edirne ve Rize’de 93, Isparta’da 33, 1996-2005 yillari arasinda ise Edirne ve Rize’de 425, Isparta’da 252 kanserli hasta belirlendiginin kaydedildigi arastirmada, hastalarin büyük bölümünün sigara kullanan kisiler oldugu kaydedildi. Ayrica vatandaslarin büyük bölümünün kanserle ilgili bilgiyi televizyonlardanedindigi de elde edilen sonuçlar arasinda yer aldi.

MOLEKÜLER GENETIK ARASTIRMASI

Moleküler genetik arastirmasi kapsaminda ise radyasyona maruz kalan Karadeniz bölgesinde ortaya çikan tiroid kanser örnekleri ile radyasyondan etkilenmedigi varsayilan bölgelerde ortaya çikan tiroid kanser örneklerinde DNA mutasyonlari karsilastirildi. Asiri radyasyona maruz kalanlarda tiroid kanseri riskinin arttiginin hatirlatildigi arastirmada, “Elde edilen sonuçlara göre, radyasyona maruz kalan bölgelerdeki tiroid kanserlerinde, radyasyon etiyolojisini isaret eden DNA mutasyon bulgularina rastlanmamistir” denildi.

Arastirma kapsaminda kanser tanisi konulan hastalardan alinan kan örnekleri de incelendi. Karadeniz bölgesinden 58 kisinin kaninda kromozom analizi yapildi. Elde edilen veriler dogrultusunda son 2-3 yil içinde tibbi amaçli olanlar disinda, kromozom hasarlarinda radyasyona maruz kalinma etkisine rastlanmadi.

ÇERNOBIL ETKISIYLE KANSER ARASINDAKI ILISKI

Elde edilen verilerin, Karadeniz bölgesinde, Çernobil kazasinin etkisiyle kanser arasinda bir iliski olmadiginin bilimsel olarak ortaya koydugunun vurgulandigi arastirmada, kanserle mücadele yöntemleri hakkinda da bilgi verildi.

Akdag, “asil Çernobil vatandasin cebinde. Sigara, alkol tüketimi ve yüksek kalorili yiyecekler kanserin asil nedenleri” dedi.

Toplumun bilinçlenmesinin ön kosul oldugunun kaydedildigi arastirmada, kanserin önlenmesi için sigara ve alkol kullanilmamasi, diyet ve katki maddelerine dikkat edilmesi, gerekli olmadikça ilaç kullanimi ve radyolojik tetkiklerden kaçinilmasi, kimyasal maddeler veradyasyondan korunulmasi önerildi.

Arastirma sigarayla ilgili kanserlerde ciddi artis yasandigini da ortaya koydu. Dünya eriskin nüfusunun 3’de 1’inin sigara içtigine, her10 ölümden birinin sigaradan olduguna isaret edilen arastirmada, Türkiye’de ise erkeklerin yüzde 60’inin kadinlarin ise yüzde 5-10’unun sigara içtigine dikkat çekildi. Ayrica, akciger kanserli olgularin yüzde 90’inin ise sigara içen kisiler oldugu vurgulandi.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası