Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Bebeklerde sariliga dikkat!

Sariligin tesbiti için bebegin cildinde ve göz aklarindaki renk degisikligine dikkat edilmesi büyük önem tasiyor. Bebegin burun ucuna ya da alnina bastirip çekilmesi durumunda sari bir renk ortaya çikiyorsa doktora basvurmak gerekiyor.

Önce yüzde ardindan gövdede, ilerledikçe de ayaklara dogru yayilan sariligin fark edilmesinde ailelere büyük görev düsüyor. Çünkü kandaki bilirubin çok yükselecek olursa bebege zarar verebiliyor, beyinde hasar olusturabiliyor.

Gaziantep Üniversitesi Tip Fakültesi Çocuk Sagligi ve Hastaliklari Ana Bilim Dali Ögretim Üyesi Prof. Dr. Metin Kilinç, sariliga, kirmizi kan hücrelerinin yikimi sonucunda ortaya çikan ve “bilirubin” denilen sari renkli bir maddenin kanda asiri birikmesinin neden oldugunu belirtti.

Yeni dogan bebeklerin, karacigerleri yeterince olgunlasmadigi için kanlarinda biriken bilirubini hemen uzaklastiramadiklarini ifade eden Kilinç, söyle konustu:

“Kanda asiri bilirubin birikimi sariliga neden olur. Sarilik, yeni dogan bebegin cildinin ve göz aklarinin sariya boyanmasidir. Saglikli ve zamaninda dogan bebeklerin yüzde 50’sinden fazlasinda sarilik görülür. Bu sarilik genellikle 1-2 hafta içinde kaybolur ve tedavi gerektirmez. Zamanindan önce dogan bebeklerin organlari gelisimlerini tamamlamamistir. Karacigerleri olusan bilirubini çabucak temizleyemez. Ayrica bebek hasta ve beslenmemisse bagirsaklarindaki bilirubini diski ile atmasi gecikir. Bu bebeklerin bilirubinleri daha fazla olacagindan sariliga yakalanma riskleri daha yüksektir.”

Kilinç, anne sütünde bulunan bazi maddelerin de sariliga neden olabildigini, anne sütüne bagli sariligin bir haftadan fazla sürmesi durumunda doktora danisilmasi gerektigini belirterek doktorun belirli bir süre anne sütüne ara verilmesini isteyebilecegini bildirdi.

Bebegin anne kan grubundan farkli kan grubuna sahip olmasi durumunda da sarilik görülebilecegini, böyle bir durumda da bebegin mutlaka gözetim altinda tutulmasi gerektigini ifade eden Kilinç, sunlari anlatti:

“Bazi bebeklerde sarilik tedavi gerektirmeyebilir ancak zamaninda dogan bebeklerde 14 gün, erken doganlarda 21 günden uzun süren sariliklarin mutlaka arastirilmasi gerekir. Sarilik bebegin dogumundan sonraki ilk 24 saat içinde ortaya çikmissa bebegin rengi 7 günden sonra koyulasirsa ve sarilik 2 haftadan daha uzun sürmüsse hemen uzman doktora basvurulmali.”

Kilinç, vücudun herhangi bir yerindeki enfeksiyonun kana karismasi sonucu da sarilik görülebilecegini, bu nedenle sarilik oldugu anlasilan çocugun atesinin yükselmesi halinde vakit kaybetmeden tedavi altina alinmasi gerektigini kaydetti.

AILELERE ÖNERILER

Ebeveynlerin bebeklerinin cildinde ve göz aklarindaki renk degisikligine dikkat etmesini isteyen Kilinç, bebegin sariliginin dogal isikta degerlendirilmesi gerektigini ifade etti.

Kilinç, sariligin önce yüzde ardindan gövdede fark edildigini ve ilerledikçe ayaklara dogru yayildigini, parmagin bebegin burun ucuna ya da alnina bastirip çekilmesi durumunda sari bir renk ortaya çikiyorsa doktora basvurmak gerektigini bildirdi.

Kilinç, “tüm yeni dogan bebekler hastaneden çikmadan önce mutlaka sarilik yönünden degerlendirilmesi ve riskli olan bebekler gözetim altinda tutulmali. Kandaki bilirubin çok yükselecek olursa bebege zarar verebilir, beyinde hasar olusturabilir. Sariligin fark edilmesi konusunda ailelere büyük görev düsüyor” dedi.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: 0 RH +
Ankara Yüksek İhtisas Koru Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05530894747

ACİL Girmeden önce lütfen arayınız. 0 RH POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 9/18/2019 5:33:17 AM
Seyhmus Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Ankara Hacettepe Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05372932862

Acil Acil Düzenli kana ihtiyaç var. *Gelmeden önce arayınız. B RH POZİTİF GRANÜLOSİT KAN Sağolun.

Tarih: 9/18/2019 5:21:56 AM
İlayda Özen
  Aranan Kan: AB RH -
Karabük eğitim ve araştırma hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05435997959

yoğum bakımda yatmakta olan hastz için acil kana ihitiyaç vardır

Tarih: 9/10/2019 8:46:26 PM
Hacer Işık
  Aranan Kan: B RH -
Malatya Turgut Özal tıp merkezi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05541363389

İlik nakli olan 6 çocuk annesi şadiye Eroğlu'nun acil B rh(_) ve 0 rh(_) kana ihtiyaç vardır lütfen yardımcı olur musunuz

Tarih: 9/7/2019 1:45:03 AM
Şadiye Eroğlu
  Aranan Kan: AB RH +
KARTAL KOSUYOLU Kalp Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05052053665

ACİL KAN LAZIM AB RH POZİTİF GELMEDEN ÖNCE ARAYINIZ.

Tarih: 8/31/2019 6:13:02 AM
MUSTAFA Turhan
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası