Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


SUPLEMANLAR: ALMAK YA DA ALMAMAK!

Yeterli ve dengeli beslendiginizi düsünüyor musunuz? Saglikli misiniz? Eger yanitlariniz evetse, günlük diyetinizde seçtiginiz besinler günlük vitamin ve mineral ihtiyacinizi karsiliyor ve disaridan vitamin ve mineral destegi (supleman) alimina gerek yok demektir. Öte yandan özel durumlari olan saglikli bireylerin supleman kullanmalari gerekebilir. Örnegin:

Agir menstrüel (adet) kanamasi olan bayanlarin demir minerali,

Gebe ve emzikli bayanlarin özellikle demir, folat ve kalsiyum gibi suplemanlari,

Menopoz dönemindeki bayanlarin kalsiyum minerali,

Çok düsük kalorili diyetle beslenen bireylerin multivitamin,

Bazi vejetaryenlerin kalsiyum, demir, çinko, B12 ve D vitamini gibi suplemanlari,

Süt ve türevlerini sinirli alan ve yeterince günes isigindan yararlanamayan bireylerin D vitamini,

Bazi hastalik durumlarinda ve düzenli olarak saglikli bir diyetle beslenemeyenlerin supleman kullanimi gerekebilir.

Suplemanlarin azi karar çogu zarar’dir. Bazi suplemanlarin asiri tüketimi kisa dönemde kusma, ishal, saç dökülmesi gibi sorunlara, uzun dönemde ise böbrek taslari, karaciger ve sinir sistemi hasarina neden olabilir. Yagda eriyen vitaminler vücutta depolandiklari için yüksek doz alimlari durumunda toksik etki göstererek zehirlenmelere hatta ölüme bile neden olabilirler. Örnek olarak asiri A vitamini alimi durumunda karaciger ve kemik hasari, bas agrisi, ishal ve dogumsal bozukluklar görülebilir. Asiri D vitamini alimi kemik ve böbrek hasarina neden olabilir.

Son yillarda yapilan arastirmalar vitamin ve antioksidanlarin sanilanin tam aksine kanser riskini artirdigina yönelik bulgular vermektedir. 2000 yilinda yayinlanan bir arastirmada, beta karoten (A vitamininin öncüsü) ve E vitamininin sigara içen erkeklerde akciger kanser riskini %18 ve kansere bagli ölüm riskini %8 oraninda artirdigi kanitlandi. 2002 yilinda kalp hastaligi riski yüksek kisilerde multivitamin kullaniminin 5 yil sonunda ne kalp krizi, felç, kanser ne de diger ciddi hastalik risklerini azaltmadigi belirlenmistir. Ekim 2004’te yayinlanan Lancet isimli tip dergisinde 170.000 kisi üzerinde yapilan 14 büyük klinik çalisma sonucu A, C, E vitamini ve beta karoten kullananlarda mide-bagirsak kanserlerinden ölümlerin daha fazla oldugu, sadece 4 çalismada selenyum mineralinin kanser riskini azaltabilecegi saptanmistir.

Mesela 2004 yili sonunda böbrek kanseri ve böbrek yetersizligine neden olan aristolochic asit içeren Expellin ve Cardioflex isimli 2 dogal beslenme ürünü piyasadan çekilmistir. Bu veriler isiginda düzenli olarak vitamin hapi kullananlarin %9’unun vaktinden önce yasamlarini yitirecegi hesaplanmaktadir. Vitamin, mineral ve antioksidanlar da aslinda birer ilaçtir, asla gelisigüzel kullanilmamalidir. Tip egitimi almamis kisilerin insanlara saglik ögütleri vermesi, hele ki ilaç önerisinde bulunmasi son derece yanlistir. Her meslegin amatörlügü olur, ama doktorlugun olmaz. O nedenle bu tür beslenme desteklerinin topluma özel olarak düsünülmemesi, bireysel olarak degerlendirilmesi gerekir. “Ne de olsa bunlar bitkisel kaynakli, tamamen dogal, fazla alinsa da zarari olmaz” gibi sözlere inanilmamalidir.

Besinler içerisinde vitamin ve mineraller dengeli olarak bulunur. Asiri miktarda besin ögesi tüketilse bile toksik olan dozlara ulasmak mümkün degildir. O nedenle besinleri yeterli ve dengeli miktarlarda tüketmek en dogrusudur.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası