Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


SUPLEMANLAR: ALMAK YA DA ALMAMAK!

Yeterli ve dengeli beslendiginizi düsünüyor musunuz? Saglikli misiniz? Eger yanitlariniz evetse, günlük diyetinizde seçtiginiz besinler günlük vitamin ve mineral ihtiyacinizi karsiliyor ve disaridan vitamin ve mineral destegi (supleman) alimina gerek yok demektir. Öte yandan özel durumlari olan saglikli bireylerin supleman kullanmalari gerekebilir. Örnegin:

Agir menstrüel (adet) kanamasi olan bayanlarin demir minerali,

Gebe ve emzikli bayanlarin özellikle demir, folat ve kalsiyum gibi suplemanlari,

Menopoz dönemindeki bayanlarin kalsiyum minerali,

Çok düsük kalorili diyetle beslenen bireylerin multivitamin,

Bazi vejetaryenlerin kalsiyum, demir, çinko, B12 ve D vitamini gibi suplemanlari,

Süt ve türevlerini sinirli alan ve yeterince günes isigindan yararlanamayan bireylerin D vitamini,

Bazi hastalik durumlarinda ve düzenli olarak saglikli bir diyetle beslenemeyenlerin supleman kullanimi gerekebilir.

Suplemanlarin azi karar çogu zarar’dir. Bazi suplemanlarin asiri tüketimi kisa dönemde kusma, ishal, saç dökülmesi gibi sorunlara, uzun dönemde ise böbrek taslari, karaciger ve sinir sistemi hasarina neden olabilir. Yagda eriyen vitaminler vücutta depolandiklari için yüksek doz alimlari durumunda toksik etki göstererek zehirlenmelere hatta ölüme bile neden olabilirler. Örnek olarak asiri A vitamini alimi durumunda karaciger ve kemik hasari, bas agrisi, ishal ve dogumsal bozukluklar görülebilir. Asiri D vitamini alimi kemik ve böbrek hasarina neden olabilir.

Son yillarda yapilan arastirmalar vitamin ve antioksidanlarin sanilanin tam aksine kanser riskini artirdigina yönelik bulgular vermektedir. 2000 yilinda yayinlanan bir arastirmada, beta karoten (A vitamininin öncüsü) ve E vitamininin sigara içen erkeklerde akciger kanser riskini %18 ve kansere bagli ölüm riskini %8 oraninda artirdigi kanitlandi. 2002 yilinda kalp hastaligi riski yüksek kisilerde multivitamin kullaniminin 5 yil sonunda ne kalp krizi, felç, kanser ne de diger ciddi hastalik risklerini azaltmadigi belirlenmistir. Ekim 2004’te yayinlanan Lancet isimli tip dergisinde 170.000 kisi üzerinde yapilan 14 büyük klinik çalisma sonucu A, C, E vitamini ve beta karoten kullananlarda mide-bagirsak kanserlerinden ölümlerin daha fazla oldugu, sadece 4 çalismada selenyum mineralinin kanser riskini azaltabilecegi saptanmistir.

Mesela 2004 yili sonunda böbrek kanseri ve böbrek yetersizligine neden olan aristolochic asit içeren Expellin ve Cardioflex isimli 2 dogal beslenme ürünü piyasadan çekilmistir. Bu veriler isiginda düzenli olarak vitamin hapi kullananlarin %9’unun vaktinden önce yasamlarini yitirecegi hesaplanmaktadir. Vitamin, mineral ve antioksidanlar da aslinda birer ilaçtir, asla gelisigüzel kullanilmamalidir. Tip egitimi almamis kisilerin insanlara saglik ögütleri vermesi, hele ki ilaç önerisinde bulunmasi son derece yanlistir. Her meslegin amatörlügü olur, ama doktorlugun olmaz. O nedenle bu tür beslenme desteklerinin topluma özel olarak düsünülmemesi, bireysel olarak degerlendirilmesi gerekir. “Ne de olsa bunlar bitkisel kaynakli, tamamen dogal, fazla alinsa da zarari olmaz” gibi sözlere inanilmamalidir.

Besinler içerisinde vitamin ve mineraller dengeli olarak bulunur. Asiri miktarda besin ögesi tüketilse bile toksik olan dozlara ulasmak mümkün degildir. O nedenle besinleri yeterli ve dengeli miktarlarda tüketmek en dogrusudur.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Antalya Medikalpark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05538595394

Acil Gelmeden önce lütfen arayınız. Lütfen destek. AB RH POZİTİF TROMBOSİT.

Tarih: 8/12/2019 1:30:58 AM
NURŞENAY HANIM
  Aranan Kan: B RH +
Koşuyolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0536 357 64 23

YARDIMCI OLALIM. B RH + POZİTİF İLETİŞİM Selma Hanım 0536 357 64 23

Tarih: 8/6/2019 12:59:34 PM
Selma Hanım
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası