Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Koroner arter hastaligi arastirma sonuçlari aciklandi

Amerika’daki The Cleveland Clinic Foundation’in Kardiyoloji Bölümü’nde görev yapan Türk doktor Ilke Sipahi dünya tip tarihinde önemli bir degisiklige yol açacak arastirmaya imza atti.

Kalbi besleyen damarlarin tikanikligi-sertligi anlamina gelen koroner arter hastaligi için çok önemli bir risk faktörü olan hipertansiyon (yüksek tansiyon), ülkemizde yaklasik 15 milyon, dünyada da 1 milyar insani etkileyen büyük bir saglik sorunu.

The Cleveland Clinic Foundation’in Kardiyoloji Bölümü’nde görev yapan Dr. Ilke Sipahi’nin koroner arter hastaligini kontrol altinda tutmak için ulasilmasi gereken ideal kan basinci seviyesini tespit etmek amaciyla gerçeklestirdigi arastirmanin sonuçlari bu baglamda son derece önemli.

Arastirmanin sonuçlari, koroner arter hastaligini kontrol altina almak için ulasilmasi gereken ideal kan basinci seviyesinin, hipertansiyon tedavi kilavuzlarinda önerilen sistolik kan basincinin (büyük tansiyonun) 140, diastolik kan basincinin (küçük tansiyonun) 90 milimetre civanin altinda tutulmasinin aksine, 120/80’in altinda tutulmasi gerektigini gözler önüne serdi.

Arastirma için, koroner damarlarindaki tikaniklik miktari damariçi ultrason ile ölçülen 274 hasta, 2 yil süreyle takip edildi. Dr. Ilke Sipahi, arastirmanin çarpici sonuçlarina yönelik sunlari söyledi:

“Takip süresi boyunca hastalarin tansiyonlarini düzenli olarak ölçtük. 2 yillik takip süreci sonunda ultrason incelemesini tekrar ettik ve her hastanin damar tikanikligindaki ilerleme hizini tespit ettik. Çalismanin sonunda gördük ki, ortalama sistolik kan basinci 140’in veya diastolik kan basinci 90’in üzerinde olan hastalarda koroner arter hastaligi çok belirgin bir sekilde ilerlemekteydi.

Bulgularimiza göre, mevcut hipertansiyon tedavi kilavuzlarinda önerilen 140/90’nin altina ulasma hedefi de idealden uzakti. Arastirmamizin sonuçlari gösterdi ki, daha düsük kan basinci seviyelerinde (tercihen 120/80’in alti) koroner damar hastaligi daha iyi kontrol altinda tutulmakta ve hatta birçok hastada gerileyebilmektedir. Dolayisiyla, koroner hastaligi olan kisilerin, örnegin kalp krizi geçirmis, bay-pas ameliyati olmus veya damarlarina balon-stent ile müdahale edilmis hastalarin kan basinci seviyelerinin, yasam tarzi degisiklikleri (az tuzlu diyet, egzersiz) veya daha yogun tansiyon ilaci tedavileriyle alisageldigimizden daha etkili bir sekilde düsürülmesinde büyük fayda göreceklerini düsünüyorum.”

Dr. Ilke Sipahi’nin konuyla ilgili makalesi Journal of American College of Cardiology Dergisi’nin 15 Agustos 2006 sayisinda yayimlandi.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: 0 RH +
Ankara Yüksek İhtisas Koru Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05530894747

ACİL Girmeden önce lütfen arayınız. 0 RH POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 9/18/2019 5:33:17 AM
Seyhmus Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Ankara Hacettepe Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05372932862

Acil Acil Düzenli kana ihtiyaç var. *Gelmeden önce arayınız. B RH POZİTİF GRANÜLOSİT KAN Sağolun.

Tarih: 9/18/2019 5:21:56 AM
İlayda Özen
  Aranan Kan: AB RH -
Karabük eğitim ve araştırma hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05435997959

yoğum bakımda yatmakta olan hastz için acil kana ihitiyaç vardır

Tarih: 9/10/2019 8:46:26 PM
Hacer Işık
  Aranan Kan: B RH -
Malatya Turgut Özal tıp merkezi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05541363389

İlik nakli olan 6 çocuk annesi şadiye Eroğlu'nun acil B rh(_) ve 0 rh(_) kana ihtiyaç vardır lütfen yardımcı olur musunuz

Tarih: 9/7/2019 1:45:03 AM
Şadiye Eroğlu
  Aranan Kan: AB RH +
KARTAL KOSUYOLU Kalp Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05052053665

ACİL KAN LAZIM AB RH POZİTİF GELMEDEN ÖNCE ARAYINIZ.

Tarih: 8/31/2019 6:13:02 AM
MUSTAFA Turhan
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası