Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Koroner arter hastaligi arastirma sonuçlari aciklandi

Amerika’daki The Cleveland Clinic Foundation’in Kardiyoloji Bölümü’nde görev yapan Türk doktor Ilke Sipahi dünya tip tarihinde önemli bir degisiklige yol açacak arastirmaya imza atti.

Kalbi besleyen damarlarin tikanikligi-sertligi anlamina gelen koroner arter hastaligi için çok önemli bir risk faktörü olan hipertansiyon (yüksek tansiyon), ülkemizde yaklasik 15 milyon, dünyada da 1 milyar insani etkileyen büyük bir saglik sorunu.

The Cleveland Clinic Foundation’in Kardiyoloji Bölümü’nde görev yapan Dr. Ilke Sipahi’nin koroner arter hastaligini kontrol altinda tutmak için ulasilmasi gereken ideal kan basinci seviyesini tespit etmek amaciyla gerçeklestirdigi arastirmanin sonuçlari bu baglamda son derece önemli.

Arastirmanin sonuçlari, koroner arter hastaligini kontrol altina almak için ulasilmasi gereken ideal kan basinci seviyesinin, hipertansiyon tedavi kilavuzlarinda önerilen sistolik kan basincinin (büyük tansiyonun) 140, diastolik kan basincinin (küçük tansiyonun) 90 milimetre civanin altinda tutulmasinin aksine, 120/80’in altinda tutulmasi gerektigini gözler önüne serdi.

Arastirma için, koroner damarlarindaki tikaniklik miktari damariçi ultrason ile ölçülen 274 hasta, 2 yil süreyle takip edildi. Dr. Ilke Sipahi, arastirmanin çarpici sonuçlarina yönelik sunlari söyledi:

“Takip süresi boyunca hastalarin tansiyonlarini düzenli olarak ölçtük. 2 yillik takip süreci sonunda ultrason incelemesini tekrar ettik ve her hastanin damar tikanikligindaki ilerleme hizini tespit ettik. Çalismanin sonunda gördük ki, ortalama sistolik kan basinci 140’in veya diastolik kan basinci 90’in üzerinde olan hastalarda koroner arter hastaligi çok belirgin bir sekilde ilerlemekteydi.

Bulgularimiza göre, mevcut hipertansiyon tedavi kilavuzlarinda önerilen 140/90’nin altina ulasma hedefi de idealden uzakti. Arastirmamizin sonuçlari gösterdi ki, daha düsük kan basinci seviyelerinde (tercihen 120/80’in alti) koroner damar hastaligi daha iyi kontrol altinda tutulmakta ve hatta birçok hastada gerileyebilmektedir. Dolayisiyla, koroner hastaligi olan kisilerin, örnegin kalp krizi geçirmis, bay-pas ameliyati olmus veya damarlarina balon-stent ile müdahale edilmis hastalarin kan basinci seviyelerinin, yasam tarzi degisiklikleri (az tuzlu diyet, egzersiz) veya daha yogun tansiyon ilaci tedavileriyle alisageldigimizden daha etkili bir sekilde düsürülmesinde büyük fayda göreceklerini düsünüyorum.”

Dr. Ilke Sipahi’nin konuyla ilgili makalesi Journal of American College of Cardiology Dergisi’nin 15 Agustos 2006 sayisinda yayimlandi.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası