Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Tüm yönleriyle göz kurulugu

Hüzünlü bir film veya bir dügün gözyaslarinizin akmasina neden olabilir. Ancak gözyaslari sadece bu gibi olaylarda belirmez.

Saglikli gözler sürekli olarak, göz kirpmalari arasinda saglam kalmak üzere tasarlanmis, kalici bir tabaka olan bir zar ile kaplidir. Saglam bir gözyasi tabakasi gözünüzün seffaf ön yüzeyi olan korneanin sinirlerinin tahris olmasini engeller ve gözün net, rahat görüsünü korumasina imkan verir.

Gözyasi zari gözlerinizi korur ve yaglar. Ayrica, göz kapaklariniz her kirpildiginda göz enfeksiyonu riskini azaltir, gözlerinizin her türlü kalintidan arindirilmasina yardimci olur. Gözleriniz tozdan tahris oldugunda veya rüzgardan, dumandan veya isten zarar gördügünde, yabanci maddelerin yikanmasina yardimci olmak üzere fazladan göz yaslari olusur.

Gözyasi bezlerinizden gelen sivilarin üretiminde azalma gözyasi zarinin saglamligini bozarak, hizla parçalanmasina ve korneanin üzerinde, tahrise ve görüs azalmasina neden olan kuru noktalarin olusmasina yol açar. Gözyasi zarini meydana gelen maddelerdeki bir dengesizlik de gözlerinizin kurumasina neden olabilir.

Göz kurulugu olan çogu insanda, bu kronik bir rahatsizliktir. Tedavinin amaci ‘kötü günlerin’ sayisini, sifira indirme umuduyla azaltmak ve kötü günlerdeki semptomlarin mümkün oldugunca aza indirgenmesini saglamaktir.

BULGU VE BELIRTILER

Göz kurulugunun belirti ve semptomlari arasinda asagidakiler bulunabilir:
Gözlerinizde batma, yanma veya kasinti hissi
Gözlerinizde yabanci bir madde bulundugu hissi
Gözlerinizin içinde veya çevresinde ip gibi mukoza
Gözlerin duman veya rüzgardan ötürü tahrisinde artis
Uzun süre boyunca bir sey okuduktan sonra göz yorgunlugu
Kontak lens takmada zorluk

Genellikle her iki göz de etkilenir.

NEDENLERI

Gözyasi sudan daha fazla bir seydir. Su, yagli yaglar, proteinler, elektrolitler, bakterilerle savasan maddeler ve çesitli hücre süreçlerini düzenleyen büyüme etkenlerinden olusan karmasik bir karisimdir. Bu karisim gözlerinizin yüzeyinin yumusak ve temiz olmasina yardimci olur. Bu olmadan, iyi görüs imkansizdir.

Bazi insanlarda, göz kurulugunun nedeni gözyaslarinin bilesimindeki dengesizliktir. Bazi insanlar da, gözlerinin rahat bir biçimde yaglanmis kalmasini saglayacak kadar gözyasi üretmez. Ilaçlar ve çevresel etkenler gibi baska nedenler de göz kuruluguna yol açabilir.

Düsük gözyasi kalitesi

Göz kapaklariniz gözlerinizin yüzeyinin her yaninda, kesintisiz, ince bir zar halinde gözyaslari yayar. Gözyasi zarinin üç temel tabakasi vardir: Yag, su ve mukoza. Bu tabakalarin herhangi birinde sorun olmasi göz kurulugu semptomlarina yol açabilir.

Yag. Göz kapaklarinin uçlarinda yer alan küçük bezlerce (meibomian bezleri) üretilen dis tabaka lipidler adi verilen yagli yaglar içerir. Bunlar gözyasi yüzeyini yumusatir ve ortadaki sulu tabakanin buharlasmasini yavaslatir. Yag tabakasinda anomali oldugu zaman, su tabakasi çok yüksek bir hizda buharlasir. Göz kurulugu semptomlari meibomian bezleri tikali olan kisilerde yaygindir. Meibomian islevsizligi göz kapaklarinin kenarlari boyunca iltihaplanma (blefarit), rozasea ve baska cilt bozukluklari olan insanlarda daha yaygindir.

Su. Gözyaslarinin yaklasik olarak yüzde 90’ini olusturan orta tabaka büyük ölçüde su, az oranda tuzdur. Gözyasi bezlerince (lakrimal bezler) üretilen bu tabaka gözlerinizi arindirir ve yabanci taneciklerle tahris edicileri yikar. Sig bir su tabakasi sizi zarin saglam olmadigindan ötürü yirtilmasina daha yatkin hale getirebilir. Eger gözünüz sadece az miktarlarda su üretiyorsa, yag ve mukoza tabakalari göz kurulugu olanlarin asina oldugu ipli maddenin bosalmasina yol açabilir.

Mukoza. Mukozanin iç tabakasi göz yaslarinin, gözünüzün yüzeyi üzerinde esit biçimde yayilmasina imkan verir. Kuru noktalar, mukoza tabakasini yer yer kaybeden korneanin herhangi bir bölgesinde kolayca olusabilir.

Gözyasi üretiminde azalma

Tipki cilt ve saçta oldugu gibi, gözyasi üretiminiz de genellikle yasiniz ilerledikçe kurur. Yeterince gözyasi üretmediginiz zaman, gözleriniz kolayca tahris olur. Bu rahatsizligin tibbi adi keratokonjunktivit sikka’dir.

Göz kurulugu hem erkekleri hem de kadinlari her yasta etkileyebilse de, rahatsizlik kadinlar arasinda, özellikle menopozdan sonra daha yaygindir. Bunun nedeni hormonal degisiklik olabilir. Iltihaplanma veya radyasyondan ötürü gözyasi bezlerinde meydana gelen hasar gözyasi üretimini sekteye ugratabilir. Göz kurulugu ayni zamanda romatoid arterit, lupus, skleroderma ve Sjogren sendromu gibi tibbi rahatsizliklarla da iliskilendirilir.

Rozase (Gülleme)

Rozase, genellikle yüzünüzün kizarmasina yol açan cilt iltihabidir. Kirmizi burun, yanakta kizariklik ve küçük, kirmizi, irin dolu sislik veya sivilceler akne ile karistirilabilir. Rozase, yetiskin aknesi veya akne rozase olarak bilinir, ancak aslinda çogunlukla gençleri etkileyen küçük sivilce ve siyah noktalarla baglantisi yoktur. Rozase görülen kisilerde gençlerdekine benzer siddetli akneler görülmekle beraber rozasenin nedeni bilinmemektedir.

GÖZ KURULUGUNA YOL AÇABILECEK ILAÇLAR

Hem reçeteyle hem de tezgah alti satilan, göz kuruluguna yol açabilen ilaç türleri arasinda asagidakiler vardir:

Diüretikler, yaygin olarak yüksek tansiyonu tedavi etmede kullanilan ilaçlar

Antihistaminler ve dekonjestanlar

Uyku haplari

Trisiklik antidepresanlar

Akne tedavisine yönelik isotretinoin türü ilaçlar

Morfin gibi hashas tabanli agri hafifleticiler


GÖZ KURULUGUNUN DIGER NEDENLERI

Gözyasi üretimi veya gözyasi kalitesi ile ilgili olmayan sorunlar da gözlerde kuruluk ve kasinmaya yol açabilir: Bunlar asagidakileri içerir:

Blefarit, göz kapaklarinin kenarlari boyunca olan iltihaplanma

Entropion, göz kapaginin içe döndügü bir rahatsizlik

Ektropion, göz kapaginin göz yuvarlagindan sarktigi bir rahatsizlik

Duman, günes, rüzgar, nem düsüklügü, yüksek irtifalar veya kapali mekanda isitma gibi çevresel tahris ediciler

Göz kirpma refleksinizde bozulma

Göz damlalarina veya merhemlerine olan alerjik reaksiyon

Örnegin, bir seye görsel olarak yogunlastiginiz zaman, sözgelimi bilgisayarda çalisirken, araç kullanirken veya bir seyler okurken, göz kirpma süreleri arasinda geçen sürenin uzamasi.

NE ZAMAN TIBBI YARDIM ALINMALI

Göz kurulugu genellikle kalici hasara neden olmasa da, görüste azalma sizi adinda tibbi tedaviye basvurmaya yönlendirebilir.

Eger, kizarmis, tahris olan, yorgun veya aciyan gözler dahil olmak üzere, uzun süredir göz kurulugu semptomlari siz de görülmekte ise, doktorunuza görünün. Doktorunuz, gözlerinize neyin zarar verdigini belirlemek için adim atabilir veya sizi bir uzmana havale edebilir.

TARAMA VE TANI

Eger gözlerinizde kuruluk ve tahris hissi varsa, göz doktorunuz gözyaslarinizin hem niceligini hem de niteligini test edebilir. Doktor gözyasi üretiminizi Schirmer gözyasi testini kullanarak ölçebilir. Bu testte, alt göz kapaklarinizin altina lekeli kagit seritleri yerlestirilir. Bes dakika sonra, gözyaslarinca emilen serit miktari ölçülür.

Baska testlerde, gözlerinizin yüzeyindeki durumu belirlemek amaciyla göz damlalari içerisinde özel boyalar kullanilir. Gözleriniz kornea üzerindeki lekelenme tiplerine bakar ve gözyaslarinin buharlasmasinin ne kadar sürdügünü ölçer.

KOMPLIKASYONLAR

Kulaga çeliskili gelebilir ancak göz kurulugunuz olsa da, yine de zaman zaman yanaklarinizdan gözyaslarinin sicim gibi aktigini fark edebilirsiniz. Neden?

Gözyaslarinin üretimi iki sekilde olur. Temel gözyasi üretiminde, gözyaslari yavas, düzenli bir hizda üretilir ve gözleriniz yagli tutulur. Refleksten ötürü gözyasi üretimi adi verilen süreçte, göz tahrisine veya duygulara tepki olarak büyük miktarlarda gözyasi üretilir. Refleks gözyaslari temel gözyaslarina göre daha fazla su içerir ve mukoza ile yag miktarlari düsüktür.

Gözlerinizde kuruluktan ötürü tahris oldugu zaman, lakrimal bezler gözlerinizi refleks gözyaslarindan olan bir sele bogar. Sivi, gözyasi kanallarini doldurup tasirir ve gözkapaklarinizdan tasar. Dahasi, bu gözyaslari düsük kalitede oldugundan ötürü, kurulugu geçirmez. Bu da sizin daha fazla gözyasi üretmenize neden olabilir.

KISISEL BAKIM

Tipki her sivi gibi, gözyaslari da havaya maruz kaldigi zaman buharlasir. Buharlasmayi yavaslatmak amaciyla su basit adimlari atabilirsiniz:

Gözlerinize hava üflenmesinden kaçinin. Saç kurutma makinelerini, otomobil radyatörlerini, klimalari veya pervaneleri gözlerinize dogrultmayin.

Rüzgarli günlerde gözlük takin, yüzerken de yüzücü gözlügü takin. Gözlerin etrafini saran tarzdaki gözlükler rüzgarin etkilerini azaltmaya yardimci olabilir.

Evinizdeki nem oranini yüzde 30 ila yüzde 50 arasinda tutun. Kisin kullanilabilecek bir nemlendirici içerinin kuru havasina nem katabilir. Bazi kisiler gözün etrafinda bir nem odasi yaratarak fazladan nemlilik saglayan, özel tasarim gözlükler kullanir.

Göz kirpmayi unutmayin. Bilinçli bir biçimde, tekrar tekrar göz kirpmak kendi gözyaslarinizin daha esit olarak dagitilmasina yardimci olabilir.

Gözlerinizi ovmaktan kaçinin. Gözlerinizi ovarak daha fazla tahris edebilirsiniz.

Önleyici adimlar atin. Bir dirhem koruma bin tedaviye bedeldir. Göz damlalarini, gözleriniz görsel olarak zorlayici faaliyetlerin sonucunda tahris olmadan sonra degil, önce kullanin.

KAYNAK: www.herseyinbasisaglik.com/tr
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
  Aranan Kan: B RH +
Adana Yüreğir Başkent Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412217231

Çok acil. B B Rh + Pozitif TROMBOSİT ihtiyacı var. Lütfen destek olalım. Gelmeden önce lütfen arayınız. SAĞOLUN.

Tarih: 10/9/2019 6:01:07 AM
Dürdane Yıldız
  Aranan Kan: A RH +
Hacettepe hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05447320306

Hacettepe hastanesinde yatmakta olan yakınım için Ab rh(+) kana ihtiyacımız vardi

Tarih: 10/7/2019 11:20:09 AM
Betül eryılmaz
  Aranan Kan: AB RH +
Gebze Anadolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05551572642

Acil. Her gruptan uyar TROMBOSİT kan ihtiyacı var. Yardımcı olalım. Rica ediyoruz.

Tarih: 10/4/2019 9:14:14 AM
Ahmet Tokgöz
  Aranan Kan: A RH -
Kartal Koşuyolu İhtisas'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05321714515

yarın saat 8 de beyin ameliyatına girecek hastz için acil A RH (-) kana ihtiyaç vardır.

Tarih: 10/3/2019 11:56:16 AM
Murat Şişmanoğlu
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası