Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Silikonun devri kapaniyor

Plastik Cerrah Prof. Dr. Onur Erol, “meme disinda estetik amaçli silikon kullanilmasi dogru degil, onun yerine hastanin kendi dokulari uygulanmali” dedi.

Kadir Has Üniversitesi Tip Fakültesi Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Anabilim Dali Baskani Prof. Dr. Onur Erol, özellikle sanatçi ve mankenlerin tercih ettigi yüz ve dudak bölgesine yaptirilan silikonlarin zamanla yaratacagi zararlara dikkati çekerek, meme disindaki estetik ameliyatlarda silikon kullaniminin dogru olmadigini söyledi.

Silikonun sadece meme ameliyatlarinda kullanilmasi gerektigine isaret eden Prof. Dr. Onur Erol, 7-8 senedir dünyada kullanilan silikonun bazi doktorlarca tercih edilmedigini kaydetti. Erol, “Ben de plastik cerrah olarak bu yaklasimi uygun bulmam ve yapmam” diye konustu.

“YÜZE, DUDAGA SILIKON ABD’DE YASAK”

Silikonun yüze ve dudaga enjekte edilmesinin zararlarini da anlatan Erol, “Sonra hastalar aglayarak ‘yüzümdeki, dudagimdaki silikonu çikarin’ diye bize geliyor. Ama silikon bütün dokularin içineyayildigi için bu mümkün olmuyor, kismen çikarabiliyoruz. Silikon bir kere konulduktan sonra çikarmak da zor oluyor” dedi.

Silikon enjeksiyonunun alerjik reaksiyonlara neden olacagini, hastalarin sürekli kortizon yaptirmak zorunda kalacaklarini söyleyen Erol, yüz ve dudakta sisme, enfeksiyon, dokularda harabiyet, his kaybiyasanabilecegini anlatti.

Meme silikonunda bu tür reaksiyonlara rastlanmadigini vurgulayan Erol, “Meme silikonu bir kabi olan ve içindeki silikon da daha degisik oldugu için zararsiz oluyor” diye konustu.

Onur Erol, yüze ve dudaga silikon enjekte edilmesi uygulamasinin ABD’de yasak oldugunu da bildirdi.

“BACAKTA DA UYGULANMAMALI”

Bazi insanlarin bacaklarindaki egriligi gidermek için biçak altinayattiklarini anlatan Erol, bazi doktorlarin bacak egriligini, bacaga koyduklari silikon ile gidermeye çalistiklarini belirtti.

Onur Erol, bacaga konulan silikonun kaslari harap ettigini, sekil bozukluklarina sebep oldugunu, konuldugu yerde iz kaldigini söyledi.

Bacaktaki dokularin silikonu çevrelemesiyle “kapsül” denilen olayin olustugunu ve bunun bacagi sikistirdigini dile getiren Erol, busikistirmayla “egri bügrü bacaklarin” olusabilecegini ifade etti. Prof. Dr. Erol, “Bacakta koskocaman iz oluyor, bunu da hiç bir kadin istemez” dedi.

“SIVI SILIKON DA ZARARLI”

Bazi doktorlarin da bacak egriligini “sivi silikon” enjekte ederek düzeltmeye çalistiklarini anlatan Erol, “O daha kötü. Orada bir sürü bozukluklar oluyor, sivi silikona kötü gözle bakariz, zararlibir seydir” diye konustu.

Erol, bacak egriliklerinin de silikon yerine hastanin kendi dokusukullanilarak giderilmesinin daha dogru oldugunu vurguladi.

Kendisinin de uzun yillardir bacak egriliklerinde hastanin kendi dokularini kullanarak bölgeyi düzelttigini söyleyen Erol, bazen de hastayi, karin germe veya meme küçültme sirasinda alinan parçalariyla “doku kokteyli” enjekte ederek ameliyat ettigini anlatti. Prof. Dr. Erol, “Böylece bacakta hiç iz olmuyor. Diger komplikasyonlar da gelismiyor” dedi.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: B RH +
Serpil AKdag kan merkezi- AÜ cebeci kampusu'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05069475386

B Rh (+) TROMBOSİT İHTİYACİMİZ VARDİR.

Tarih: 8/18/2019 7:29:58 AM
GuLUsAn ozkan
  Aranan Kan: AB RH +
Antalya Medikalpark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05538595394

Acil Gelmeden önce lütfen arayınız. Lütfen destek. AB RH POZİTİF TROMBOSİT.

Tarih: 8/12/2019 1:30:58 AM
NURŞENAY HANIM
  Aranan Kan: B RH +
Koşuyolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0536 357 64 23

YARDIMCI OLALIM. B RH + POZİTİF İLETİŞİM Selma Hanım 0536 357 64 23

Tarih: 8/6/2019 12:59:34 PM
Selma Hanım
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası