Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Silikonun devri kapaniyor

Plastik Cerrah Prof. Dr. Onur Erol, “meme disinda estetik amaçli silikon kullanilmasi dogru degil, onun yerine hastanin kendi dokulari uygulanmali” dedi.

Kadir Has Üniversitesi Tip Fakültesi Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Anabilim Dali Baskani Prof. Dr. Onur Erol, özellikle sanatçi ve mankenlerin tercih ettigi yüz ve dudak bölgesine yaptirilan silikonlarin zamanla yaratacagi zararlara dikkati çekerek, meme disindaki estetik ameliyatlarda silikon kullaniminin dogru olmadigini söyledi.

Silikonun sadece meme ameliyatlarinda kullanilmasi gerektigine isaret eden Prof. Dr. Onur Erol, 7-8 senedir dünyada kullanilan silikonun bazi doktorlarca tercih edilmedigini kaydetti. Erol, “Ben de plastik cerrah olarak bu yaklasimi uygun bulmam ve yapmam” diye konustu.

“YÜZE, DUDAGA SILIKON ABD’DE YASAK”

Silikonun yüze ve dudaga enjekte edilmesinin zararlarini da anlatan Erol, “Sonra hastalar aglayarak ‘yüzümdeki, dudagimdaki silikonu çikarin’ diye bize geliyor. Ama silikon bütün dokularin içineyayildigi için bu mümkün olmuyor, kismen çikarabiliyoruz. Silikon bir kere konulduktan sonra çikarmak da zor oluyor” dedi.

Silikon enjeksiyonunun alerjik reaksiyonlara neden olacagini, hastalarin sürekli kortizon yaptirmak zorunda kalacaklarini söyleyen Erol, yüz ve dudakta sisme, enfeksiyon, dokularda harabiyet, his kaybiyasanabilecegini anlatti.

Meme silikonunda bu tür reaksiyonlara rastlanmadigini vurgulayan Erol, “Meme silikonu bir kabi olan ve içindeki silikon da daha degisik oldugu için zararsiz oluyor” diye konustu.

Onur Erol, yüze ve dudaga silikon enjekte edilmesi uygulamasinin ABD’de yasak oldugunu da bildirdi.

“BACAKTA DA UYGULANMAMALI”

Bazi insanlarin bacaklarindaki egriligi gidermek için biçak altinayattiklarini anlatan Erol, bazi doktorlarin bacak egriligini, bacaga koyduklari silikon ile gidermeye çalistiklarini belirtti.

Onur Erol, bacaga konulan silikonun kaslari harap ettigini, sekil bozukluklarina sebep oldugunu, konuldugu yerde iz kaldigini söyledi.

Bacaktaki dokularin silikonu çevrelemesiyle “kapsül” denilen olayin olustugunu ve bunun bacagi sikistirdigini dile getiren Erol, busikistirmayla “egri bügrü bacaklarin” olusabilecegini ifade etti. Prof. Dr. Erol, “Bacakta koskocaman iz oluyor, bunu da hiç bir kadin istemez” dedi.

“SIVI SILIKON DA ZARARLI”

Bazi doktorlarin da bacak egriligini “sivi silikon” enjekte ederek düzeltmeye çalistiklarini anlatan Erol, “O daha kötü. Orada bir sürü bozukluklar oluyor, sivi silikona kötü gözle bakariz, zararlibir seydir” diye konustu.

Erol, bacak egriliklerinin de silikon yerine hastanin kendi dokusukullanilarak giderilmesinin daha dogru oldugunu vurguladi.

Kendisinin de uzun yillardir bacak egriliklerinde hastanin kendi dokularini kullanarak bölgeyi düzelttigini söyleyen Erol, bazen de hastayi, karin germe veya meme küçültme sirasinda alinan parçalariyla “doku kokteyli” enjekte ederek ameliyat ettigini anlatti. Prof. Dr. Erol, “Böylece bacakta hiç iz olmuyor. Diger komplikasyonlar da gelismiyor” dedi.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası