Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Kalp krizine kök hücre

Selçuk Üniversitesi Meram Tip Fakültesi Kardiyoloji Ana Bilim Dali Ögretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Tokaç, 1,5 hafta önce kalp krizi geçiren 56 yasindaki erkek hastaya kök hücre nakli yaptiklarini bildirdi.

Tokaç, Konya'da kalbe ilk kez yapilan kök hücre nakliyle ilgili hastane bashekimi Doç. Dr. Ahmet Özkagnici, Histoloji-Embriyoloji Ana Bilim Dali Ögretim Üyesi Prof. Dr. Selçuk Duman ve Yard. Doç. Dr. Murad Aktan ile birlikte tip fakültesi hastanesi binasindaki toplanti salonunda basin toplantisi düzenledi. Dünyada kök hücre çalismalarinin hizla devam ettigini ve çesitli alanlarda basarili sonuçlar elde edilen kök hücre naklinin son yillarda kalp alaninda da yapilmaya baslandigini ifade eden Tokaç, kendilerinin de kalbe kök hücre nakli yapilmasiyla ilgili çalismalari 6 yildir sürdürdüklerini söyledi.

Kök hücrenin kendi kendini yenileyebilen uygun kosullar altinda degisik dokularin hücre tiplerine göre farklilasabilen ve çogalabilen öncü hücreler oldugunu belirten Tokaç, ''Örnegin kalbe yapilan kök hücre naklinde kalpteki ölü hücreler canlandirilmaktadir'' dedi. 1,5 hafta önce kalp krizi geçiren 56 yasindaki erkek bir hastaya kök hücre nakli yaptiklarini dile getiren Tokaç, sunlari kaydetti:

''Kalp krizi geçiren hastayi ilk olarak anjiyo ünitesine alip tikanan damari açtik. Bir süre gözetimde tuttugumuz hastanin kemik iliginden ilik çektik. Bu iligi bazi islemlerden geçirip ayiklayarak kalp için gerekli olan kök hücreleri elde ettik. Daha sonra da bu hücreleri aort damarindan hastanin kalbine verdik. Bu uygulamanin 3 ile 6 ay arasinda sonuç vererek kalbin eski saglikli durumuna yakin hale gelmesini bekliyoruz.''

Kalbe kök hücre naklinin gerçeklestirildigi Türkiye'de üçüncü kent olduklarini belirten Tokaç, söyle devam etti: ''Bu yöntemle kemik iliginden elde edilen kök hücreler, kalpte hasar görmüs bölgenin onarimini hizlandirip, kalbin fonksiyonunu güçlendiriyor. Ancak bu uygulama, ilaçla tedavi ya da by-pass'a bir alternatif degil, kalbin sagligina kavusturulmasi için hizlandirici bir tedavi yöntemi olarak görülmelidir. Bu islemin uygulandigi fark, kök hücre nakli yapilmayana göre kalbin kendini daha hizli yenilemesi.'' Tokaç, bu yöntemin çok sayida kalp krizi geçiren hastaya uygulanabilmesi için gerekli altyapi çalismalarina devam edildigini sözlerine ekledi.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: B RH -
Ege Üniversitesi Çocuk Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05414005451

Çocuk hastaya acil B rh negatif granülosit ihtiyacı var. Lütfen destek verelim. Gelmeden önce arayınız.

Tarih: 2/10/2020 6:54:44 AM
Yıldız Akuş
  Aranan Kan: B RH +
Antalya MedikalPark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05053714764

B rh + granülosit ihtiyacı var. Gelmeden önce arayınız. Sağolun.

Tarih: 2/1/2020 4:44:46 AM
Emir Haberal
  Aranan Kan: AB RH +
Ankara Gazi Üniversitesi Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05353037319

AB rh pozitif trombosit ihtiyacı. Gelmeden önce arayınız. SAĞOLUN

Tarih: 1/31/2020 6:55:16 AM
Abdullah Abdulsamed
  Aranan Kan: A RH +
Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0506 069 3484

Yardım em. Acil. A rh pozitif kana ihtiyaç var. Gelmeden önce arayınız. Sağolun

Tarih: 1/26/2020 3:05:57 AM
Zana Hanım
  Aranan Kan: 0 RH -
Denizli Pamukkale Üniversitesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05448744869

Lütfen destek. 0 rh - negatif *beyaz* kan ihtiyacı var. Şartlar: 60 yaş altında olmak, son 10 gündür ilaç kullanmş olmak. Destek olalım. Gelmeden önce arayınız. Sağolun.

Tarih: 1/24/2020 6:28:44 AM
Minire Kıymaz
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası