Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Kalp krizine kök hücre

Selçuk Üniversitesi Meram Tip Fakültesi Kardiyoloji Ana Bilim Dali Ögretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Tokaç, 1,5 hafta önce kalp krizi geçiren 56 yasindaki erkek hastaya kök hücre nakli yaptiklarini bildirdi.

Tokaç, Konya'da kalbe ilk kez yapilan kök hücre nakliyle ilgili hastane bashekimi Doç. Dr. Ahmet Özkagnici, Histoloji-Embriyoloji Ana Bilim Dali Ögretim Üyesi Prof. Dr. Selçuk Duman ve Yard. Doç. Dr. Murad Aktan ile birlikte tip fakültesi hastanesi binasindaki toplanti salonunda basin toplantisi düzenledi. Dünyada kök hücre çalismalarinin hizla devam ettigini ve çesitli alanlarda basarili sonuçlar elde edilen kök hücre naklinin son yillarda kalp alaninda da yapilmaya baslandigini ifade eden Tokaç, kendilerinin de kalbe kök hücre nakli yapilmasiyla ilgili çalismalari 6 yildir sürdürdüklerini söyledi.

Kök hücrenin kendi kendini yenileyebilen uygun kosullar altinda degisik dokularin hücre tiplerine göre farklilasabilen ve çogalabilen öncü hücreler oldugunu belirten Tokaç, ''Örnegin kalbe yapilan kök hücre naklinde kalpteki ölü hücreler canlandirilmaktadir'' dedi. 1,5 hafta önce kalp krizi geçiren 56 yasindaki erkek bir hastaya kök hücre nakli yaptiklarini dile getiren Tokaç, sunlari kaydetti:

''Kalp krizi geçiren hastayi ilk olarak anjiyo ünitesine alip tikanan damari açtik. Bir süre gözetimde tuttugumuz hastanin kemik iliginden ilik çektik. Bu iligi bazi islemlerden geçirip ayiklayarak kalp için gerekli olan kök hücreleri elde ettik. Daha sonra da bu hücreleri aort damarindan hastanin kalbine verdik. Bu uygulamanin 3 ile 6 ay arasinda sonuç vererek kalbin eski saglikli durumuna yakin hale gelmesini bekliyoruz.''

Kalbe kök hücre naklinin gerçeklestirildigi Türkiye'de üçüncü kent olduklarini belirten Tokaç, söyle devam etti: ''Bu yöntemle kemik iliginden elde edilen kök hücreler, kalpte hasar görmüs bölgenin onarimini hizlandirip, kalbin fonksiyonunu güçlendiriyor. Ancak bu uygulama, ilaçla tedavi ya da by-pass'a bir alternatif degil, kalbin sagligina kavusturulmasi için hizlandirici bir tedavi yöntemi olarak görülmelidir. Bu islemin uygulandigi fark, kök hücre nakli yapilmayana göre kalbin kendini daha hizli yenilemesi.'' Tokaç, bu yöntemin çok sayida kalp krizi geçiren hastaya uygulanabilmesi için gerekli altyapi çalismalarina devam edildigini sözlerine ekledi.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası