Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


6 hastaligin kökü kuruyacak

Çagin belali hastaliklarina deva olacak ilaçlar geliyor... Ünlü bilim dergisi Popular Science'in kapak yaptigi bu ilaçlar, 6 hastaligin kökünü kurutacak. Üstelik hepsi de 10 yil içinde piyasada olacak

Genetik bilimin ve kök hücre arastirmalarinin giderek güçlendigi tip dünyasi, yeni devrimlere yelken açiyor. Son dönemde bilim adamlari, zararli genlerin islevini durdurmak ya da diyabet ve obezite gibi çagin hastaliklarini önlemek için moleküler yöntemler gelistiriyor. Kanser tedavisinde saglikli hücrelere zarar vermeden kemotarapi uygulamak, felçli hastalara hareket yetenegini geri kazandirmak, Alzheimer'i engellemek ve bütün grip türlerine karsi tek bir asiyla bünyeyi korumak ya da tipki yedek parça degistirir gibi laboratuvar ortaminda gelistirilmis organlari vücuda nakletmek de bu süre zarfinda mümkün olacak.

Kanser Katilleri (2014):

Kemoterapi, tümörleri küçültüp yok etme sürecinde, kanserli hücrelerin yani sira saglikli hücrelere de zarar vererek kusma, saç dökülmesi ve döküntü gibi yan etkilere neden oluyor. ABD'deki Massachusetts Teknoloji Enstitüsü ve Harvard Üniversitesi tarafindan yapilan arastirmalarda, sadece kanserli hücreleri hedef alacak bir yöntem gelistirildi. Her biri bir toplu igne basindan bin kat daha küçük moleküller gelistiren bilim adamlari, kanserli bölgeye enjekte edildiklerinde sadece tümörü yok etme amaci güden kimyasallari kullanarak zararsiz kemoterapi uygulamayi basardi. Farelerde etkisi kanitlanan yöntem 2014'te geliyor.

Tüm griplere tek asi (2007):

Bilim adamlarinin en büyük sorunu, bir virüsün degisim geçirmesi durumunda asilarin da ise yaramaz hale gelmesi. Ancak arastirmacilar, tüm grip virüslerinde ortak olan ve gelecekte ortaya çikacak tüm grip virüslerinde de bulunacak olan M2 adli bir protein kesfetti. Uzmanlar bu proteini kullanarak dünyadaki gelmis, geçmis ve gelecek tüm grip hastaliklarina ve dogal olarak kus gribi belasina da karsi koyacak bir asi gelistirmeyi umuyor. Deneyler 2007'de basliyor.

Felçlilere köprü (2010):

Omurilik zedelenmeleri, sinirler arasi baglantinin kopmasina neden oluyor, bu da beyin travmasi ve felç gibi hastaliklari beraberinde getiriyor. Uzmanlar sinir hücrelerinin yeniden gelismesini saglayan ve hastaligin neden oldugu sinir bosluklari arasinda köprü görevi gören bir teknik gelistirdi. Massachusetts Teknoloji Enstitüsü'nde yürütülen çalismalarda, bir alyuvar hücresinin binde biri büyüklügündeki farkli aminoasit zincirlerinin yan yana gelerek bu köprüyü olusturacak altyapiyi sagladigi kanitlandi. Tedavinin insanlar üzerinde uygulanabilmesi için arastirmacilarin öngördügü tarih 2010.

Alzheimer hapi (2009):

ABD'deki California Üniversitesi Alzheimer hastalarinin yasam standardini yükseltecek "ampakines" adli bir ilaç gelistirdi. Nöronlar arasinda yeni baglantilar olusturarak hafizayi güçlendiren 'BDNF adli protein, Alzheimer olanlarda çok az salgilaniyor. Uzmanlar, bu proteinin vücuttaki düzeyini Ampakines'le artirmayi basardi. Beyni genç tutan ilaç, 2009 yilindan itibaren kullanilabilecek.

Obeziteye son (2010):

Massachusets Üniversitesi, kilo almaya neden olan genleri basit bir enjeksiyon yaparak durdurmayi basardi. Bu enjeksiyon, hücreleri daha fazla yag yakmaya ve insülin seviyesini düzenlemeye zorluyor. Milyonlarca insani vuran obeziteye büyük bir darbe indirecek bu yöntemle ilgili arastirmalarin 2010 yilinda sona erecegi ifade ediliyor.

Yapay organ yolda (2016):

ABD'deki Wake Forest Üniversitesi uzmanlari, geçen nisanda insandan aldiklari dokuyla laboratuvarda yapay mesane yapti ve bir hastaya nakletti. 1 ay sonra ayni yöntem erkeklik organlari hasar görmüs tavsanlarin cinsel islevlerini yerine getirmesinde kullanildi. Iktidarsiz olan erkekler için kökten çözüm sunan yöntemi gelistiren bilim adamlarinin yeni hedefi, böbrek üretmek. 2016'dan itibaren organ siparisi verüebüecek.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Samsun Tıp Fakültesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05459763385

A RH POZİTİF. Acil acil acil. Yardım em. SAĞOLUN

Tarih: 10/17/2019 6:30:48 AM
İncilay Baş
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
  Aranan Kan: B RH +
Adana Yüreğir Başkent Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412217231

Çok acil. B B Rh + Pozitif TROMBOSİT ihtiyacı var. Lütfen destek olalım. Gelmeden önce lütfen arayınız. SAĞOLUN.

Tarih: 10/9/2019 6:01:07 AM
Dürdane Yıldız
  Aranan Kan: A RH +
Hacettepe hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05447320306

Hacettepe hastanesinde yatmakta olan yakınım için Ab rh(+) kana ihtiyacımız vardi

Tarih: 10/7/2019 11:20:09 AM
Betül eryılmaz
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası