Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


6 hastaligin kökü kuruyacak

Çagin belali hastaliklarina deva olacak ilaçlar geliyor... Ünlü bilim dergisi Popular Science'in kapak yaptigi bu ilaçlar, 6 hastaligin kökünü kurutacak. Üstelik hepsi de 10 yil içinde piyasada olacak

Genetik bilimin ve kök hücre arastirmalarinin giderek güçlendigi tip dünyasi, yeni devrimlere yelken açiyor. Son dönemde bilim adamlari, zararli genlerin islevini durdurmak ya da diyabet ve obezite gibi çagin hastaliklarini önlemek için moleküler yöntemler gelistiriyor. Kanser tedavisinde saglikli hücrelere zarar vermeden kemotarapi uygulamak, felçli hastalara hareket yetenegini geri kazandirmak, Alzheimer'i engellemek ve bütün grip türlerine karsi tek bir asiyla bünyeyi korumak ya da tipki yedek parça degistirir gibi laboratuvar ortaminda gelistirilmis organlari vücuda nakletmek de bu süre zarfinda mümkün olacak.

Kanser Katilleri (2014):

Kemoterapi, tümörleri küçültüp yok etme sürecinde, kanserli hücrelerin yani sira saglikli hücrelere de zarar vererek kusma, saç dökülmesi ve döküntü gibi yan etkilere neden oluyor. ABD'deki Massachusetts Teknoloji Enstitüsü ve Harvard Üniversitesi tarafindan yapilan arastirmalarda, sadece kanserli hücreleri hedef alacak bir yöntem gelistirildi. Her biri bir toplu igne basindan bin kat daha küçük moleküller gelistiren bilim adamlari, kanserli bölgeye enjekte edildiklerinde sadece tümörü yok etme amaci güden kimyasallari kullanarak zararsiz kemoterapi uygulamayi basardi. Farelerde etkisi kanitlanan yöntem 2014'te geliyor.

Tüm griplere tek asi (2007):

Bilim adamlarinin en büyük sorunu, bir virüsün degisim geçirmesi durumunda asilarin da ise yaramaz hale gelmesi. Ancak arastirmacilar, tüm grip virüslerinde ortak olan ve gelecekte ortaya çikacak tüm grip virüslerinde de bulunacak olan M2 adli bir protein kesfetti. Uzmanlar bu proteini kullanarak dünyadaki gelmis, geçmis ve gelecek tüm grip hastaliklarina ve dogal olarak kus gribi belasina da karsi koyacak bir asi gelistirmeyi umuyor. Deneyler 2007'de basliyor.

Felçlilere köprü (2010):

Omurilik zedelenmeleri, sinirler arasi baglantinin kopmasina neden oluyor, bu da beyin travmasi ve felç gibi hastaliklari beraberinde getiriyor. Uzmanlar sinir hücrelerinin yeniden gelismesini saglayan ve hastaligin neden oldugu sinir bosluklari arasinda köprü görevi gören bir teknik gelistirdi. Massachusetts Teknoloji Enstitüsü'nde yürütülen çalismalarda, bir alyuvar hücresinin binde biri büyüklügündeki farkli aminoasit zincirlerinin yan yana gelerek bu köprüyü olusturacak altyapiyi sagladigi kanitlandi. Tedavinin insanlar üzerinde uygulanabilmesi için arastirmacilarin öngördügü tarih 2010.

Alzheimer hapi (2009):

ABD'deki California Üniversitesi Alzheimer hastalarinin yasam standardini yükseltecek "ampakines" adli bir ilaç gelistirdi. Nöronlar arasinda yeni baglantilar olusturarak hafizayi güçlendiren 'BDNF adli protein, Alzheimer olanlarda çok az salgilaniyor. Uzmanlar, bu proteinin vücuttaki düzeyini Ampakines'le artirmayi basardi. Beyni genç tutan ilaç, 2009 yilindan itibaren kullanilabilecek.

Obeziteye son (2010):

Massachusets Üniversitesi, kilo almaya neden olan genleri basit bir enjeksiyon yaparak durdurmayi basardi. Bu enjeksiyon, hücreleri daha fazla yag yakmaya ve insülin seviyesini düzenlemeye zorluyor. Milyonlarca insani vuran obeziteye büyük bir darbe indirecek bu yöntemle ilgili arastirmalarin 2010 yilinda sona erecegi ifade ediliyor.

Yapay organ yolda (2016):

ABD'deki Wake Forest Üniversitesi uzmanlari, geçen nisanda insandan aldiklari dokuyla laboratuvarda yapay mesane yapti ve bir hastaya nakletti. 1 ay sonra ayni yöntem erkeklik organlari hasar görmüs tavsanlarin cinsel islevlerini yerine getirmesinde kullanildi. Iktidarsiz olan erkekler için kökten çözüm sunan yöntemi gelistiren bilim adamlarinin yeni hedefi, böbrek üretmek. 2016'dan itibaren organ siparisi verüebüecek.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: B RH +
Serpil AKdag kan merkezi- AÜ cebeci kampusu'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05069475386

B Rh (+) TROMBOSİT İHTİYACİMİZ VARDİR.

Tarih: 8/18/2019 7:29:58 AM
GuLUsAn ozkan
  Aranan Kan: AB RH +
Antalya Medikalpark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05538595394

Acil Gelmeden önce lütfen arayınız. Lütfen destek. AB RH POZİTİF TROMBOSİT.

Tarih: 8/12/2019 1:30:58 AM
NURŞENAY HANIM
  Aranan Kan: B RH +
Koşuyolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0536 357 64 23

YARDIMCI OLALIM. B RH + POZİTİF İLETİŞİM Selma Hanım 0536 357 64 23

Tarih: 8/6/2019 12:59:34 PM
Selma Hanım
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası