Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


100 bin hekim yeter mi ?

Türk Tabipleri Birligi (TTB) Baskani Gençay Gürsoy, Türkiye'deki 100 binin üzerindeki hekimin, iyi bir istihdam politikasiyla ülkenin hekim ihtiyacini karsilamaya yetecegini savundu. Gürsoy, Istanbul Tabip Odasi'nda düzenledigi basin toplantisinda, Saglik Bakani Recep Akdag'in yaklasik 10 gündür Istanbul'da çesitli saglik kuruluslarini ziyaret ettigini, düzenledigi basin toplantisinda da saglik sorunlarinin sorumlusu olarak TTB'yi gösteren açiklamalarda bulundugunu belirtti.

''Bu hedef sasirtma çabalarina karsi kendimizi savunma amaciyla bu toplantiyi düzenledik'' diyen Gürsoy, Akdag'in, Türkiye'deki temel sorunun, hekim eksikligi oldugunu ifade ettigini kaydederek, söyle konustu: ''Türkiye'deki 100 binin üzerindeki hekim, iyi bir istihdam politikasiyla ülkenin hekim ihtiyacini karsilamaya simdilik yeter bir sayidir. Türkiye'de hekim yetistirmeden çok kalitenin düzeltilmesi sorunu vardir.

Sayin Bakan da bilsin ki, Türkiye'nin temel sorunu hekim eksikligi degildir. Bu zamana yayilarak çözülebilir. Asil sorun, dogru istihdam, dogru yönetim ve 'Saglikta Dönüsüm Programi' adli uygulamadan dönülmesidir. Bundan dönülmedigi takdirde, hekim sayisini 3 misline çikarsaniz da Türkiye'de hiçbir sorunu halledemezsiniz. Bugünkünden beter bir sorunla yüz yüze gelirsiniz. Issiz hekimler gösteriler yapmaya baslar. Bugün de bunlarin isaretleri verilmistir.''

ISTANBUL'DA MECBURI HIZMET

Gürsoy, Saglik Bakani Recep Akdag'in, Istanbul'un mecburi hizmete dahil edilebilecegine iliskin sözlerini hatirlatarak, Bakan Akdag ile 2 hafta önce görüstüklerini, kendilerine böyle bir sorundan bahsetmedigini söyledi. Istanbul Il Saglik Müdürlügünden, yaklasik 500 bos pozisyona pratisyen hekim atamasinin yeterince basvuru olmadigi için karsilanamadigini ögrendigini anlatan Gürsoy, sunlari söyledi:

''Il Saglik Müdürlügü bunu herhangi bir sekilde duyurmamis. Sadece kadro fazlasi olan Mugla, Izmir, Denizli, Antalya gibi illerdeki doktorlara teklif götürülmüs. Onlar da ekonomik sebeplerden dolayi kabul etmemis. Dogru. Doktorun oralarda aldigi maasla yasamasi mümkündür, ama Istanbul'da yasamak kolay degildir. Bunu da mecburi hizmetle halletmeye kalkmak ya da böyle düsünmek çok da akla yatkin bir çözüm degil.'' Toplantida daha sonra Istanbul Tabip Odasi Genel Sekreteri Hüseyin Demirdizen, TTB Merkez Konseyi ve Istanbul Tabip Odasinin ''Saglik Bakani Recep Akdag'a açik mektup'' baslikli bildirisini okudu.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası