Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


100 bin hekim yeter mi ?

Türk Tabipleri Birligi (TTB) Baskani Gençay Gürsoy, Türkiye'deki 100 binin üzerindeki hekimin, iyi bir istihdam politikasiyla ülkenin hekim ihtiyacini karsilamaya yetecegini savundu. Gürsoy, Istanbul Tabip Odasi'nda düzenledigi basin toplantisinda, Saglik Bakani Recep Akdag'in yaklasik 10 gündür Istanbul'da çesitli saglik kuruluslarini ziyaret ettigini, düzenledigi basin toplantisinda da saglik sorunlarinin sorumlusu olarak TTB'yi gösteren açiklamalarda bulundugunu belirtti.

''Bu hedef sasirtma çabalarina karsi kendimizi savunma amaciyla bu toplantiyi düzenledik'' diyen Gürsoy, Akdag'in, Türkiye'deki temel sorunun, hekim eksikligi oldugunu ifade ettigini kaydederek, söyle konustu: ''Türkiye'deki 100 binin üzerindeki hekim, iyi bir istihdam politikasiyla ülkenin hekim ihtiyacini karsilamaya simdilik yeter bir sayidir. Türkiye'de hekim yetistirmeden çok kalitenin düzeltilmesi sorunu vardir.

Sayin Bakan da bilsin ki, Türkiye'nin temel sorunu hekim eksikligi degildir. Bu zamana yayilarak çözülebilir. Asil sorun, dogru istihdam, dogru yönetim ve 'Saglikta Dönüsüm Programi' adli uygulamadan dönülmesidir. Bundan dönülmedigi takdirde, hekim sayisini 3 misline çikarsaniz da Türkiye'de hiçbir sorunu halledemezsiniz. Bugünkünden beter bir sorunla yüz yüze gelirsiniz. Issiz hekimler gösteriler yapmaya baslar. Bugün de bunlarin isaretleri verilmistir.''

ISTANBUL'DA MECBURI HIZMET

Gürsoy, Saglik Bakani Recep Akdag'in, Istanbul'un mecburi hizmete dahil edilebilecegine iliskin sözlerini hatirlatarak, Bakan Akdag ile 2 hafta önce görüstüklerini, kendilerine böyle bir sorundan bahsetmedigini söyledi. Istanbul Il Saglik Müdürlügünden, yaklasik 500 bos pozisyona pratisyen hekim atamasinin yeterince basvuru olmadigi için karsilanamadigini ögrendigini anlatan Gürsoy, sunlari söyledi:

''Il Saglik Müdürlügü bunu herhangi bir sekilde duyurmamis. Sadece kadro fazlasi olan Mugla, Izmir, Denizli, Antalya gibi illerdeki doktorlara teklif götürülmüs. Onlar da ekonomik sebeplerden dolayi kabul etmemis. Dogru. Doktorun oralarda aldigi maasla yasamasi mümkündür, ama Istanbul'da yasamak kolay degildir. Bunu da mecburi hizmetle halletmeye kalkmak ya da böyle düsünmek çok da akla yatkin bir çözüm degil.'' Toplantida daha sonra Istanbul Tabip Odasi Genel Sekreteri Hüseyin Demirdizen, TTB Merkez Konseyi ve Istanbul Tabip Odasinin ''Saglik Bakani Recep Akdag'a açik mektup'' baslikli bildirisini okudu.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: B RH +
Serpil AKdag kan merkezi- AÜ cebeci kampusu'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05069475386

B Rh (+) TROMBOSİT İHTİYACİMİZ VARDİR.

Tarih: 8/18/2019 7:29:58 AM
GuLUsAn ozkan
  Aranan Kan: AB RH +
Antalya Medikalpark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05538595394

Acil Gelmeden önce lütfen arayınız. Lütfen destek. AB RH POZİTİF TROMBOSİT.

Tarih: 8/12/2019 1:30:58 AM
NURŞENAY HANIM
  Aranan Kan: B RH +
Koşuyolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0536 357 64 23

YARDIMCI OLALIM. B RH + POZİTİF İLETİŞİM Selma Hanım 0536 357 64 23

Tarih: 8/6/2019 12:59:34 PM
Selma Hanım
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası