Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Güneslenirken kanser olmayin

Trakya Üniversitesi (TÜ) Tip Fakültesi Hastanesi Halk Sagligi Anabilim Dali Baskani Prof. Dr. Yorulmaz, açik tenlilerin koyu tenlilere göre cilt kanserine yakalanma riskinin yüksek oldugunu belirterek, ''Günese maruz kalan yaniklar ve yaralar kanserlesme için uygun ortami yaratir'' dedi.

Prof. Dr. Yorulmaz, AA muhabirine yaptigi açiklamada, yaz mevsiminin gelmesiyle birlikte tatile çikanlarin genellikle zamanlarini, denizde ve havuzda geçirdigini söyledi. Tatil boyunca vatandaslari çok sayida tehlikenin bekledigini, bu nedenle dikkatli olmalari gerektigini ifade eden Yorulmaz, kizgin günesin altinda asla kalinmamasi gerektigini bildirdi.

Bir semsiyenin altinda durulmasi ya da ögleden önce 11.00'e kadar, ögleden sonra da 16.00'dan sonra disariya çikilmasi gerektigini belirten Yorulmaz, dogrudan günes altinda kalmanin açik tenlilere zarar verdigi gibi koyu tenliler için de risk olusturabilecegini kaydetti.

Bu nedenle günese çikmadan önce en az 24 faktör günesten koruyucu krem kullanilmasi gerektigini bildiren Yorulmaz, ''Açik tenliler koyu tenlilere göre cilt kanserine yakalanma riski yüksek oldugundan, güneslenirken daha fazla dikkat etmelidirler. Vücudunda günes yanigi ve yara olan kisiler ise kizgin günes altinda güneslenmemedir. Çünkü günese maruz kalan yaniklar ve yaralar, kanserlesme için uygun ortami yaratir'' dedi.

GÜNESLENIRKEN DIKKAT EDILMESI GEREKENLER

Özellikle genç kiz ve erkekler arasinda, tatile çikildiginda mutlaka bronz bir tene kavusulmasi gerektigi gibi yanlis düsüncenin hakim oldugunu bildiren Yorulmaz, sunlari kaydetti: ''Insanlari ültraviyole isinlari bronzlastirir. Bu isinlardan da sadece günesin altinda kalarak faydalanilmaz. Çünkü ultroviyole isinlari semsiye gibi maddeler üzerinden de etkisini gösterir.

Bu nedenler tatilde bronzlasmak isteyenler genis bir sapka kullanmali ve semsiye altinda bronzlasmalidir. Kizgin güneste yanmak ayni ateste yanmak gibidir. Böyle bir durumla karsilasildiginda ise yanan bölgeye buz veya soguk suyla islatilmis kumaslar konmalidir. Daha ciddi yaniklar olusmasi durumunda ise bir saglik kurumuna basvurulmalidir.'' Su toplayan bölgelerin asla patlatilmamasi gerektigini ifade eden Yorulmaz, su toplayan bölgelerin açilmasi durumunda ise ciddi agrilarin olabilecegi ve tende iz kalabilecegini kaydetti.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
ANKARA TOBB ETÜ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 5432921579

15.11.2019 Cuma günü ameliyat olacak babam için iki ünite AB RH+ kana ihtiyacımız var. Gönüllü kan verebilecek kişilerin iletişime geçmelerini rica ediyorum.

Tarih: 11/12/2019 1:15:21 AM
Buket Nur Palabıyık
  Aranan Kan: 0 RH -
Antalya Medikal Park Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05333819859

Bebek hastaya acil LÜTFEN DESTEK VERELİM. 0 RH NEGATİF TROMBOSİT İHTİYACI VARDIR.

Tarih: 11/7/2019 3:47:48 PM
Dönmez Ailesi
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege Üniversitesi Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05453276137

Lütfen destek. 0 Rh- negatif Sağolun.

Tarih: 10/29/2019 7:02:15 AM
Hanım Hanım
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası