Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Güneslenirken kanser olmayin

Trakya Üniversitesi (TÜ) Tip Fakültesi Hastanesi Halk Sagligi Anabilim Dali Baskani Prof. Dr. Yorulmaz, açik tenlilerin koyu tenlilere göre cilt kanserine yakalanma riskinin yüksek oldugunu belirterek, ''Günese maruz kalan yaniklar ve yaralar kanserlesme için uygun ortami yaratir'' dedi.

Prof. Dr. Yorulmaz, AA muhabirine yaptigi açiklamada, yaz mevsiminin gelmesiyle birlikte tatile çikanlarin genellikle zamanlarini, denizde ve havuzda geçirdigini söyledi. Tatil boyunca vatandaslari çok sayida tehlikenin bekledigini, bu nedenle dikkatli olmalari gerektigini ifade eden Yorulmaz, kizgin günesin altinda asla kalinmamasi gerektigini bildirdi.

Bir semsiyenin altinda durulmasi ya da ögleden önce 11.00'e kadar, ögleden sonra da 16.00'dan sonra disariya çikilmasi gerektigini belirten Yorulmaz, dogrudan günes altinda kalmanin açik tenlilere zarar verdigi gibi koyu tenliler için de risk olusturabilecegini kaydetti.

Bu nedenle günese çikmadan önce en az 24 faktör günesten koruyucu krem kullanilmasi gerektigini bildiren Yorulmaz, ''Açik tenliler koyu tenlilere göre cilt kanserine yakalanma riski yüksek oldugundan, güneslenirken daha fazla dikkat etmelidirler. Vücudunda günes yanigi ve yara olan kisiler ise kizgin günes altinda güneslenmemedir. Çünkü günese maruz kalan yaniklar ve yaralar, kanserlesme için uygun ortami yaratir'' dedi.

GÜNESLENIRKEN DIKKAT EDILMESI GEREKENLER

Özellikle genç kiz ve erkekler arasinda, tatile çikildiginda mutlaka bronz bir tene kavusulmasi gerektigi gibi yanlis düsüncenin hakim oldugunu bildiren Yorulmaz, sunlari kaydetti: ''Insanlari ültraviyole isinlari bronzlastirir. Bu isinlardan da sadece günesin altinda kalarak faydalanilmaz. Çünkü ultroviyole isinlari semsiye gibi maddeler üzerinden de etkisini gösterir.

Bu nedenler tatilde bronzlasmak isteyenler genis bir sapka kullanmali ve semsiye altinda bronzlasmalidir. Kizgin güneste yanmak ayni ateste yanmak gibidir. Böyle bir durumla karsilasildiginda ise yanan bölgeye buz veya soguk suyla islatilmis kumaslar konmalidir. Daha ciddi yaniklar olusmasi durumunda ise bir saglik kurumuna basvurulmalidir.'' Su toplayan bölgelerin asla patlatilmamasi gerektigini ifade eden Yorulmaz, su toplayan bölgelerin açilmasi durumunda ise ciddi agrilarin olabilecegi ve tende iz kalabilecegini kaydetti.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası