Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Güneslenirken kanser olmayin

Trakya Üniversitesi (TÜ) Tip Fakültesi Hastanesi Halk Sagligi Anabilim Dali Baskani Prof. Dr. Yorulmaz, açik tenlilerin koyu tenlilere göre cilt kanserine yakalanma riskinin yüksek oldugunu belirterek, ''Günese maruz kalan yaniklar ve yaralar kanserlesme için uygun ortami yaratir'' dedi.

Prof. Dr. Yorulmaz, AA muhabirine yaptigi açiklamada, yaz mevsiminin gelmesiyle birlikte tatile çikanlarin genellikle zamanlarini, denizde ve havuzda geçirdigini söyledi. Tatil boyunca vatandaslari çok sayida tehlikenin bekledigini, bu nedenle dikkatli olmalari gerektigini ifade eden Yorulmaz, kizgin günesin altinda asla kalinmamasi gerektigini bildirdi.

Bir semsiyenin altinda durulmasi ya da ögleden önce 11.00'e kadar, ögleden sonra da 16.00'dan sonra disariya çikilmasi gerektigini belirten Yorulmaz, dogrudan günes altinda kalmanin açik tenlilere zarar verdigi gibi koyu tenliler için de risk olusturabilecegini kaydetti.

Bu nedenle günese çikmadan önce en az 24 faktör günesten koruyucu krem kullanilmasi gerektigini bildiren Yorulmaz, ''Açik tenliler koyu tenlilere göre cilt kanserine yakalanma riski yüksek oldugundan, güneslenirken daha fazla dikkat etmelidirler. Vücudunda günes yanigi ve yara olan kisiler ise kizgin günes altinda güneslenmemedir. Çünkü günese maruz kalan yaniklar ve yaralar, kanserlesme için uygun ortami yaratir'' dedi.

GÜNESLENIRKEN DIKKAT EDILMESI GEREKENLER

Özellikle genç kiz ve erkekler arasinda, tatile çikildiginda mutlaka bronz bir tene kavusulmasi gerektigi gibi yanlis düsüncenin hakim oldugunu bildiren Yorulmaz, sunlari kaydetti: ''Insanlari ültraviyole isinlari bronzlastirir. Bu isinlardan da sadece günesin altinda kalarak faydalanilmaz. Çünkü ultroviyole isinlari semsiye gibi maddeler üzerinden de etkisini gösterir.

Bu nedenler tatilde bronzlasmak isteyenler genis bir sapka kullanmali ve semsiye altinda bronzlasmalidir. Kizgin güneste yanmak ayni ateste yanmak gibidir. Böyle bir durumla karsilasildiginda ise yanan bölgeye buz veya soguk suyla islatilmis kumaslar konmalidir. Daha ciddi yaniklar olusmasi durumunda ise bir saglik kurumuna basvurulmalidir.'' Su toplayan bölgelerin asla patlatilmamasi gerektigini ifade eden Yorulmaz, su toplayan bölgelerin açilmasi durumunda ise ciddi agrilarin olabilecegi ve tende iz kalabilecegini kaydetti.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası