Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Ip atlayin saatte 590 kalori harcayin

Formda ve saglikli vücuda sahip olmak için bol egzersiz, yürüyüs ve ev isleri yapmayi tavsiye eden uzmanlar, "Bir saat kosarak 650 kalori, ip atlayarak 590, kayak yaparak 470 kalori verebilirsiniz" diyor.

Iste yag yaktiran formüller:

Canlanin: Günlük islerinizi yaparken hareketli olun ve gideceginiz yerlere mümkün oldugu kadar yürüyerek gidin. Örnegin kuru temizlemeciye giderken, canli ve hizli bir tempoyla 30 dakika yürüdügünüz zaman, yaklasik 120 kalori yakabilirsiniz. Bu, araba kullanmakla yakacaginiz kalori miktarinin tam iki katina esittir. Çok yag yaktiran kaslarinizi çalistirin: Ne kadar çok kasiniz çalisirsa, yaktiginiz kalori miktari o kadar çok demektir, sadece oturuyor olsaniz bile. Eger amaciniz yaglarinizdan kurtulmaksa, en çok yag yakmanizi saglayacak kaslarinizi çalistirmaniz gerekiyor ki bunlar baldir, kalça ve gögüs kaslarinizdir.

Sik sik hareket edin: Yapilan arastirmalar kendiliginden gerçeklesen fiziksel aktivitelerin de kalori harcamanizi sagladigini gösteriyor. Örnegin ayak uçlarini yere vurmak ve elleri hareket ettirmek günde ekstradan 800 kalori yakmanizi sagliyor.

Gücünüzü arttirin: Aerobik çalismanizda daha fazla kalori yakmak için ya yaptiginiz egzersizin siddetini ya da hizinizi arttirin. Örnegin kosu bandinda çalisiyorsaniz, yokus çikmak 50 kalori daha fazla yakmanizi saglayacaktir.

Daha çok yiyin: Kalorilere, onlari yikmak için ihtiyaciniz oldugunu unutmayin. Eger uzun süre yemek yemezseniz, vücudunuz açlik alarmi verir ve metabolizmaniz daha az kalori harcamak için yavaslar. Bu yüzden ögün aralarinda bir seyler atistirmaktan çekinmeyin. Yalniz bu yediklerinizin, salatalik, yogurt gibi kalorisi düsük besinler olmasina dikkat edin.

Dus öncesi egzersiz yapin: Tuvaletin önünde durup, bir ayaginizi klozet kapaginin üzerine koyun ve elinizle lavabodan destek alin. 15 kez oturup, kalkma egzersizi yapin. Daha sonra bacak degistirip, hareketi tekrarlayin. Tek bacakla yapilan çömelme hareketi, iki bacakla yapilana göre daha çok kas yapar ve bu sekilde güz içinde daha çok kalori yakmis olursunuz.

Merdivenleri ikiser ikiser çikin: Asansör yerine merdiven kullanmanin kalori yakmaktaki yarari bilinen bir gerçek. Ancak basamaklari birer birer yerine ikiser ikiser çikarsaniz, yüzde 55 daha fazla yag yakmaniz mümkün.

Farkli egzersizler deneyin: Güçlendirici egzersizler ve kardiyovasküler egzersizi birlestirdiginizde, normalden iki kat daha fazla kalori yakabilirsiniz. 5 dakika kardiyovasküler egzersizle baslayip, güç gerektiren egzersize geçebilirler, daha sonra birkaç dakika için tekrar kardiyovasküler agzersiz yapabilirsiniz. Bu sekilde degisiklikler yaparak devam edebilir, 5 dakika kardiyo egzersizle çalismanizi tamamlayabilirsiniz.

Ev isinden kaçinmayin: Ne kadar sikici olsa da en azindan yakacaginiz kalorileri düsünüp, temizlik yapabilirsiniz. Toz almak, yerleri silmek, süpürmek, yataklari toplamakla geçireceginiz bir saat 200 kalori yakmanizi saglayabilir.

Durusunuzu düzeltin: Oturabileceginiz yerlerde asla yatmayin, ayakta durabileceginiz yerlerde oturmayin ve dik durmaktan vazgeçmeyin. Çünkü bütün bunlar kaslariniz çalistiran aktivitelerdir ve kalori yakmanizi saglar.

En çok yag yaktiran 5 egzersizi deneyin: Eger bütün bu tavsiyelerin hangisini yapacaginiz konusunda kararsizsaniz, en çok yag yakmanizi saglayacak 5 egzersizden birini seçebilirsiniz.1. Kardiyo kicboks (saatte yaklasik 700 kalori) 2. Kosma (saatte yaklasik 650 kalori) 3. Ip atlama (saatte yaklasik 590 kalori) 4. Karate (saatte yaklasik 590 kalori) 5. Kayak (saatte yaklasik 470 kalori).

Kaynak: Mynet
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası