Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Ip atlayin saatte 590 kalori harcayin

Formda ve saglikli vücuda sahip olmak için bol egzersiz, yürüyüs ve ev isleri yapmayi tavsiye eden uzmanlar, "Bir saat kosarak 650 kalori, ip atlayarak 590, kayak yaparak 470 kalori verebilirsiniz" diyor.

Iste yag yaktiran formüller:

Canlanin: Günlük islerinizi yaparken hareketli olun ve gideceginiz yerlere mümkün oldugu kadar yürüyerek gidin. Örnegin kuru temizlemeciye giderken, canli ve hizli bir tempoyla 30 dakika yürüdügünüz zaman, yaklasik 120 kalori yakabilirsiniz. Bu, araba kullanmakla yakacaginiz kalori miktarinin tam iki katina esittir. Çok yag yaktiran kaslarinizi çalistirin: Ne kadar çok kasiniz çalisirsa, yaktiginiz kalori miktari o kadar çok demektir, sadece oturuyor olsaniz bile. Eger amaciniz yaglarinizdan kurtulmaksa, en çok yag yakmanizi saglayacak kaslarinizi çalistirmaniz gerekiyor ki bunlar baldir, kalça ve gögüs kaslarinizdir.

Sik sik hareket edin: Yapilan arastirmalar kendiliginden gerçeklesen fiziksel aktivitelerin de kalori harcamanizi sagladigini gösteriyor. Örnegin ayak uçlarini yere vurmak ve elleri hareket ettirmek günde ekstradan 800 kalori yakmanizi sagliyor.

Gücünüzü arttirin: Aerobik çalismanizda daha fazla kalori yakmak için ya yaptiginiz egzersizin siddetini ya da hizinizi arttirin. Örnegin kosu bandinda çalisiyorsaniz, yokus çikmak 50 kalori daha fazla yakmanizi saglayacaktir.

Daha çok yiyin: Kalorilere, onlari yikmak için ihtiyaciniz oldugunu unutmayin. Eger uzun süre yemek yemezseniz, vücudunuz açlik alarmi verir ve metabolizmaniz daha az kalori harcamak için yavaslar. Bu yüzden ögün aralarinda bir seyler atistirmaktan çekinmeyin. Yalniz bu yediklerinizin, salatalik, yogurt gibi kalorisi düsük besinler olmasina dikkat edin.

Dus öncesi egzersiz yapin: Tuvaletin önünde durup, bir ayaginizi klozet kapaginin üzerine koyun ve elinizle lavabodan destek alin. 15 kez oturup, kalkma egzersizi yapin. Daha sonra bacak degistirip, hareketi tekrarlayin. Tek bacakla yapilan çömelme hareketi, iki bacakla yapilana göre daha çok kas yapar ve bu sekilde güz içinde daha çok kalori yakmis olursunuz.

Merdivenleri ikiser ikiser çikin: Asansör yerine merdiven kullanmanin kalori yakmaktaki yarari bilinen bir gerçek. Ancak basamaklari birer birer yerine ikiser ikiser çikarsaniz, yüzde 55 daha fazla yag yakmaniz mümkün.

Farkli egzersizler deneyin: Güçlendirici egzersizler ve kardiyovasküler egzersizi birlestirdiginizde, normalden iki kat daha fazla kalori yakabilirsiniz. 5 dakika kardiyovasküler egzersizle baslayip, güç gerektiren egzersize geçebilirler, daha sonra birkaç dakika için tekrar kardiyovasküler agzersiz yapabilirsiniz. Bu sekilde degisiklikler yaparak devam edebilir, 5 dakika kardiyo egzersizle çalismanizi tamamlayabilirsiniz.

Ev isinden kaçinmayin: Ne kadar sikici olsa da en azindan yakacaginiz kalorileri düsünüp, temizlik yapabilirsiniz. Toz almak, yerleri silmek, süpürmek, yataklari toplamakla geçireceginiz bir saat 200 kalori yakmanizi saglayabilir.

Durusunuzu düzeltin: Oturabileceginiz yerlerde asla yatmayin, ayakta durabileceginiz yerlerde oturmayin ve dik durmaktan vazgeçmeyin. Çünkü bütün bunlar kaslariniz çalistiran aktivitelerdir ve kalori yakmanizi saglar.

En çok yag yaktiran 5 egzersizi deneyin: Eger bütün bu tavsiyelerin hangisini yapacaginiz konusunda kararsizsaniz, en çok yag yakmanizi saglayacak 5 egzersizden birini seçebilirsiniz.1. Kardiyo kicboks (saatte yaklasik 700 kalori) 2. Kosma (saatte yaklasik 650 kalori) 3. Ip atlama (saatte yaklasik 590 kalori) 4. Karate (saatte yaklasik 590 kalori) 5. Kayak (saatte yaklasik 470 kalori).

Kaynak: Mynet
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Samsun Tıp Fakültesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05459763385

A RH POZİTİF. Acil acil acil. Yardım em. SAĞOLUN

Tarih: 10/17/2019 6:30:48 AM
İncilay Baş
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
  Aranan Kan: B RH +
Adana Yüreğir Başkent Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412217231

Çok acil. B B Rh + Pozitif TROMBOSİT ihtiyacı var. Lütfen destek olalım. Gelmeden önce lütfen arayınız. SAĞOLUN.

Tarih: 10/9/2019 6:01:07 AM
Dürdane Yıldız
  Aranan Kan: A RH +
Hacettepe hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05447320306

Hacettepe hastanesinde yatmakta olan yakınım için Ab rh(+) kana ihtiyacımız vardi

Tarih: 10/7/2019 11:20:09 AM
Betül eryılmaz
  Aranan Kan: AB RH +
Gebze Anadolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05551572642

Acil. Her gruptan uyar TROMBOSİT kan ihtiyacı var. Yardımcı olalım. Rica ediyoruz.

Tarih: 10/4/2019 9:14:14 AM
Ahmet Tokgöz
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası