Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Bronzlasmak cilde zararli

Yaz mevsiminde, günes isinlari, deniz, havuz gibi nedenlerle yipranan cilde özel bir bakim uygulamak gerektigi bildirildi.

Cilt bakiminin, cildin normal fonksiyonlarini yerine getirmesine imkan veren, bu fonksiyonlari koruyan ve uyaran bir islem oldugunu ifade eden Dermatoloji Uzmani Dr. Ayfer Bankaoglu, "Iyi bir cilt bakiminin esas kurali, cildin yapisina uygun temizlik ile baslar. Bu temizligin sadece aksamlari degil sabahlari da yapilmasi gerekir. Cildin üstüne oturmus (toz, makyaj artigi, yag gibi) kirlerin, mikroorganizmalarin ve iltihap odaklarinin ortadan kaldirilmasi temizlikle saglanabilir. Cildin üzerindeki pislik veya kirlilik disinda nikotin, alkol, kötü beslenme, kötü uyku ve kötü aliskanliklar gibi etkenlerle de cildin yapisi bozulabilir" dedi.

Yaz mevsiminde günes isinlari, deniz, havuz gibi nedenlerle cildin daha fazla kurudugunu, dolayisiyla nem ve bakim ihtiyacinin artigina deginen Dr. Ayfer Bankaoglu, "Yazin evde uygulanan günlük bakima haftada en az 1-2 kez nem maskesinin eklenmesi yerinde olur. Nem maskesiyle beraber cildi soyucu ve temizleyici maskeler de ihtiyaca uygun siklikta uygulanmalidir. Bu arada yaz boyunca kullanilan kremlerdeki koruyucular, bronzlastiricilar cilt altinda birikintilere ve çok fazla ölü tabaka tutulmasina yol açar. Soyan ve arindiran maskeler, yaz boyunca cildin daha temiz ve canli kalmasini saglar. Günesin yasam için yararli etkileri tartismasiz olsa da, günesten kaçinmak ya da günesle sinirli temasta bulunmak gereklidir. Çünkü günes isigi, cildin erken yaslanmasini artiran en önemli faktördür. Ciltte istenmeyen lekeler çiller olusmasina yol açar. Günesin bilimsel olarak kesinlik kazanan en önemli zarari ise, deri kanseri olusum riskini arttirmasidir. Deri kanseri son yillarda çok hizli bir artis göstermektedir. Bronzlasma tüm dünya toplumlarinda saglikli bir görünüm ile iliskilendirilse de, anlami aslinda deri hasaridir. Bronzlasma derinin kendini koruma yöntemidir. Deri ne kadar bronz ise o kadar hasar almis demektir. Deriye ulasan günes isinlarinin bir kismi yansir bir kismi da deri tarafindan emilir. Bu nedenle koruyucu önlemlerin hepsi birlikte uygulanmalidir" seklinde açiklamada bulundu.

Cilt bakiminin yani sira yazin günesin zararli isinlarina karsi alinmasi gereken önlemlerle igili olarak sik dokunmus, açik renkli giysilerin giyilmesi, bununla beraber, genis kenarli sapka ve günes gözlügünün de günesin zararli etkilerinden korunmada etkili olacagina dikkat çeken Dr. Ayfer Bankaoglu, gölgede kalmanin günesin zararli etkilerinden tam olarak korumayacagini, kum ve denizin günes isiklarini yansitacagi için günes koruyuculari kullanmanin, hatta beyaz renkli giysiler giymenin dogru olacagini da vurguladi.

11.00-15.00 saatleri arasi günes isinlarina maruz kalmanin dogru olmayacaginin, yaz aylarinda herkesin, özellikle de açik tenli kisilerin gün örtüsü denilen günes koruyucu ürünleri kullanmalari gerektiginin altini çizen Dr. Ayfer Bankaoglu, günes koruyucu krem seçerken dikkat edilmesi gereken noktalarla ilgili olarak, "Günes koruyucular, UV isinlarini emme, yansitma ve dagitma yolu ile deriye ulasmasini engellerler. Günes koruyucu kremlerin etkinligini günes koruma faktörü (SPF) belirler. Günes koruma faktörü, günes koruyucu kullanilmis bölgede kizariklik olusma zamaninin, koruyucu kullanilmamis bölgede kizariklik olusma zamanina orani ile belirlenir. Günes koruma faktörü ne kadar yüksek ise etkinlik o kadar artacaktir. Yaz aylarinda en az 30 koruma faktörlü kremler uygun olacaktir" seklinde açiklamasini tamamladi.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
ANKARA TOBB ETÜ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 5432921579

15.11.2019 Cuma günü ameliyat olacak babam için iki ünite AB RH+ kana ihtiyacımız var. Gönüllü kan verebilecek kişilerin iletişime geçmelerini rica ediyorum.

Tarih: 11/12/2019 1:15:21 AM
Buket Nur Palabıyık
  Aranan Kan: 0 RH -
Antalya Medikal Park Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05333819859

Bebek hastaya acil LÜTFEN DESTEK VERELİM. 0 RH NEGATİF TROMBOSİT İHTİYACI VARDIR.

Tarih: 11/7/2019 3:47:48 PM
Dönmez Ailesi
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege Üniversitesi Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05453276137

Lütfen destek. 0 Rh- negatif Sağolun.

Tarih: 10/29/2019 7:02:15 AM
Hanım Hanım
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası