Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Türkiye’nin solunum yolu enfeksiyonlari haritasi çikarildi!

Türkiye’nin solunum yolu enfenksiyonlari portali www.KoruyucuMelek.net web sitesi tarafindan yapilan ve 4.000’den fazla kisinin katildigi “solunum yolu enfeksiyonlari” anketi tamamlandi. Anket sonuçlarina göre, ankete katilanlarin % 65.5’i sik sik solunum yolu enfeksiyonu geçiriyor.

www.KoruyucuMelek.net, solunum yolu enfeksiyonlari konusundaki toplum bilincine katkida bulunmak hedefiyle gerçeklestirdigi anketle, Türkiye’nin solunum yolu enfenksiyonlari haritasini çikardi.

Dünya Saglik Örgütünün raporuna göre, doktor basvurularinin % 20’sinin, isgücü kaybinin %30’unun ve antibiyotik reçetelerinin %75’inin nedeni, solunum yolu enfeksiyonlari. Her yil milyonlarca kisiyi etkileyen bu hastaliklar, hastaneye yatisi gerektirecek kadar agir tablolara neden olabiliyor.

En sik doktora basvurma nedeni olan bu enfeksiyonlar ile ilgili www.KoruyucuMelek.net tarafindan gerçeklestirilen anket, tekrarlayan solunum yolu enfeksiyonlarinin sikligi, neden oldugu is kayiplari ve yasam kalitesine etkisi konusunda ipuçlarini ortaya koydu.

Solunum Yolu Enfeksiyonlari Çok Sik Görülüyor

Ankete katilanlarin %65.5’i “Sik sik solunum yolu enfeksiyonu geçirir misiniz?” sorusuna evet cevabini verdi. “Solunum yolu enfeksiyonu geçirdiginizde ilk olarak yaptiginiz uygulama nedir?” sorusuna verilen cevaplar ise farklilik gösteriyor:

Ankete katilanlarin %34.8’ü doktora basvururken, % 3.1 eczaciya danismayi tercih ediyor. Evdeki ilaçlardan uygun olanini seçerek kullananlarin orani %30.2, sicak içecekler ile geçirmeye çalisanlarin orani ise %31.8. Toplumda özellikle soguk alginligi ve grip gibi hastaliklarda evdeki ilaçlardan uygun olani alma egilimi yogun olarak görülüyor.

“Solunum yolu enfeksiyonu nedeniyle ise / okula gidemediginiz oldu mu?” sorusuna verilen %57.5 oraninda “evet” cevabi, solunum yolu enfeksiyonlarinin is ya da okul yasamina etkisinin önemini vurguluyor.

“Yil boyunca solunum yolu enfeksiyonlarindan korunmak için herhangi bir önlem aliyor musunuz?” sorusuna evet cevabi veren %56.9 oraninda kisinin %29.5’i önlem olarak asiyi tercih ederken, %45.7’si vitamin destegi aliyor. Yil boyunca koruma saglayan kapsül seklindeki yeni koruyucu yöntem ile önlem aldigini belirten kisi orani ise % 2.4.

“Çocugunuz sik sik solunum yolu enfeksiyonu geçirir mi?” sorusuna evet cevabini veren % 53.7 oraninda kisinin % 33.6’si asi ile önlem aliyorken, % 45.4’ü dengeli beslenmeyi öncelikli koruma yöntemi olarak görüyor. Yil boyunca koruma saglayan kapsül seklinde kullanilan yeni koruyucu yöntem ile önlem aldigini belirten %2.9 oraninin düsüklügü ise, yasam kalitesi üzerinde olumsuz etkileri olan solunum yolu enfeksiyonlarinin görülme sikligini ve komplikasyonlarini azaltmak için yeni korunma yöntemleri hakkinda bilgi sahibi olmanin önemini gösteriyor.

Solunum yolu enfeksiyonlari nelerdir?

Solunum yollarini tutan ve mikroplar nedeniyle olusan grip, soguk alginligi (nezle), farenjit, sinüzit, bronsit gibi hastaliklara “solunum yolu enfeksiyonlari” denir. Solunum yolu enfeksiyonlari daha çok kis, sonbahar ve ilkbahar aylarinda sogugun vücut direncini düsürmesi ve solunum yollarinda mikroplar tarafindan hastalik olusmasi ile meydana gelir. Solunum yolu enfeksiyonlarinin neden oldugu olumsuz sonuçlari en aza indirmek ve enfeksiyon sikligini düsürmek için hastaligi tanimak ve korunma yöntemlerini bilmek çok önemlidir.

Bilinçlenme Çok Önemli

Anket sonuçlari da gösteriyor ki; solunum yolu enfeksiyonlarinin neden oldugu olumsuz sonuçlari en aza indirmek, toplam tedavi masrafini ve enfeksiyon sikligini düsürmek için hastaligi tanimak ve korunma yöntemlerini bilmek çok önemli. Solunum yolu enfeksiyonlari ve korunma yollari hakkinda merak ettiginiz her seyi www.KoruyucuMelek.net’ te ve 0800 211 41 41 ücretsiz Koruyucu Melek Danisma Hatti’nda bulabilirsiniz.

www.KoruyucuMelek.net sitesini ziyaret ederek veya ücretsiz danisma hattini arayarak solunum yolu enfeksiyonlarinin belirtileri, tedavisi ve korunma yollarini ögrenebilir, ayrica solunum yolu enfeksiyonlari testini cevaplayarak, tekrarlayan solunum yolu enfeksiyonlarinin yasaminiza etkisi konusunda ipuçlarina ulasabilirsiniz.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Samsun Tıp Fakültesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05459763385

A RH POZİTİF. Acil acil acil. Yardım em. SAĞOLUN

Tarih: 10/17/2019 6:30:48 AM
İncilay Baş
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
  Aranan Kan: B RH +
Adana Yüreğir Başkent Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412217231

Çok acil. B B Rh + Pozitif TROMBOSİT ihtiyacı var. Lütfen destek olalım. Gelmeden önce lütfen arayınız. SAĞOLUN.

Tarih: 10/9/2019 6:01:07 AM
Dürdane Yıldız
  Aranan Kan: A RH +
Hacettepe hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05447320306

Hacettepe hastanesinde yatmakta olan yakınım için Ab rh(+) kana ihtiyacımız vardi

Tarih: 10/7/2019 11:20:09 AM
Betül eryılmaz
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası