Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Kalbinizi yaza hazirlayin

Uzun ve oldukça soguk geçen kis aylarindan sonra yazin ani gelisi ile yüksek seviyelere ulasan sicaklik özellikle kalp hastalalari açisindan bazi riskleri de beraberinde getiriyor. Hisar Intercontinental Hospital Kardiyoloji Uzmani Doç. Dr. Ertan Ökmen, kalp hastaliginin yaz aylarindaki seyri ile ilgili su bilgileri veriyor:

Aslinda sanildiginin aksine kalp hastaliklarinin ilk belirtilerinin ortaya çikmasi, kalp krizi, kalp yetersizligi alevlenmesi ve hastanelere kalp hastaligi nedeni ile yatis oranlari kis aylarinda yaza göre çok daha yüksektir. Kis aylarinda hava kirliligi ve artan solunum yollari infeksiyonlari özellikle kalp yetersizliginde kötülesmeye yol açarken, soguk hava ve bu havalarda yapilan eforlar koroner arter hastalarinda damar spazmlarina ve gögüs agrisinin ortaya çikmasina, kalp krizine, hatta ani ölümlere yol açabilmektedir. Kalp hastalarinin büyük bir kismi yaz günlerinde soguk kis günlerine göre klinik olarak çok daha rahattirlar ve yakinmalari daha azdir. Havalar iyilesirken yakinmalari açisindan nispeten rahatlayan kalp hastalari iste özellikle bu dönemde dikkatli olmalidirlar.

Kendini iyi hissetmenin verdigi asiri güven ile iyi hava kosullarinda daha uzun ve agir eforlari yapabilme yetisinde olduklari kanaatine vararak bazen farketmeden de olsa sinirlarini zorlayabilmekte, siki diyetlerini gevsetmekte, hatta ilaçlarini kendilerince azaltabilmekte ya da tamamen birakarak kendilerine zarar verebilmektedirler. Yüksek sicakliklar ve yüksek nemin beraberinde getirdigi sivi kaybi saglikli insanlari bile zaman zaman zorlarken, kalp yetersizligi olan kisilerde, kalp krizi geçirenlerde, koroner damar hastalari ve tansiyon hastalarinda hiç de istemedigimiz kötü sonuçlara yol açabilir.

Hisar Intercontinental Hospital Kardiyoloji Uzmani Doç. Dr. Ertan Ökmen, kalp hastalarinin yaz sicaklarinda almalari gereken önlemlerden önce bu kisilerin yazin getirdigi olanaklardan maksimum nasil yararlanmalari gerektiginden ve kalp hastaligi ile mücadelede skoru nasil lehimize çevirebilecegimizden bahsetmenin faydali olacagini belirtiyor ve sözlerine söyle devam ediyor:

• Yaz aylarinda bazi özel durumlar disinda hemen hemen tüm kalp hastalarina önerdigimiz agir olmayan, düzenli egzersizleri yapabilmeleri için soguk havalara göre çok daha uygun kosullar dogmaktadir. Kalp hastasi olmayan her bireye de önerdigimiz düzenli egzersizin özellikle koroner arter hastasi, hipertansiyonu olan, sisman ve hiperkolesterolemili hastalarda kalp olaylarinin gelismesini ve tekrarlamasini azalttigi, kalp damar hastaligi ve diyabetin temelinde yatan fazla kilolardan kurtlulmaya yardimci oldugu ve kalp yetersizligi olan hastalarin da efor kapasitelerini arttirabilme imkanini sagladigi gösterilmistir. Burada önemli olan yavas tempolu tercihen sadece yürüyüs ile egzersize baslayip zorlanmadan ve kalp rahatsizliklarinin elverdigi yogunlukta ve sürede egzersizin yapilmasidir.

• Egzersizin yanisira yazla birlikte gerçek anlamda tatil yapmak, kalabalik sehirlerin, yogun islerin getirdigi streslerden uzaklasmak hem fiziksel hem de ruhsal açidan dinlenmek önemlidir.

• Kötü havalarla paralel giden depresyonun, moral bozuklugunun kalp hastaliklarini da tetikledigi bilinmektedir. Bol günesli, temiz havalarda dogayla daha yakin temasda olmak psikolojik olarak da tazelenmek kalp hastalarini bedenen oldugu gibi ruhen de gençlestirecektir.

• Yazla birlikte artan taze yesil sebze ve meyvelerden bol bol tüketerek agir, kati yag ile yapilmis yemeklerden uzaklasmak, sigaradan uzak durmak ve kalbimizle barisik olmak, ona özen göstermek için uzun güzel yaz günleri bulunmaz firsatlardir.

Güzel yaz günlerini daha iyi yasam kalitesine ulasmak açisindan hastalarimizin iyi degerlendirmesini önerirken, özellikle çok sicak havalarda almalari gereken önlemleri asagidaki sekilde siralayabiliriz.

• Öncelikle kalp doktorlari olarak her zaman ifade ettigimiz gibi saglikli da olsak kalp hastasi da olsak her seyin asirisindan kaçinmaliyiz. Bunlarin basinda günün sicak saatlerinde günes altinda uzun süre kalmak gelmektedir. Güneslenmek ya da egzersizler ancak günes isinlarinin etkisini yitirdigi aksam saatlerinde ya da nispeten serin olan sabah erken saatlerde yapilmalidir.

• Asiri sicak vücut isisini da arttirir. Vücut araba radyatörü gibi sogutma sistemini çalistirmak için kan damarlarini genisletir, kalp hizini arttirir ve cilde daha fazla kan gönderir ve terleme ile isiyi azaltmaya çalisir. Maalesef yogun nemli havalarda terleme ile sogutma sistemi etkin çalisamaz. Damar genislemesi ve kalp hizi artisina eslik eden sivi kaybi kalbi oldukça zorlar ve uzun süre bu kosullarda çalisan zorlanan kalpte mevcut problemler belirginlesip agirlasabilir. Gögüs agrisi ortaya çikabilir, kalp yetersizligi alevlenebilir, tansiyon düsebilir ya da sicak stresi ve dengenin bozulmasi ile tansiyon asiri yükselebilir. Özellikle yasli hastalarda bu durumlar ciddi sonuçlara yol açabilir. Bu nedenle basta su, meyve suyu, ilik çaylar olmak üzere bol sivi alinmalidir. Hava sicakligi, günlük fizik aktivite ve kaybedilen suyun miktarina göre degismekle birlikte günde en az 2-2.5 litre sivi içilmelidir.

• Her zaman söyledigimiz gibi agir, yagli yiyeceklerden ve sindirimi zor kizartmalardan mutlaka uzak durulmalidir. Kalp hastalarinin her zamanki diyetlerini bozmamalari gerekir. Agirlikli olarak taze sebze ve meyve tüketilmelidir. Bu besinler hem bol sivi içerirler, hem de vitamin, mineraller ve antioksidanlar açisindan zengindirler.

• Alkol ve kafein tüketimini özellikle sicak havalarda önermemekteyiz.

• Hasta yapabilecegi egzersizin türü ve düzeyini belirlemek üzere doktoru ile görüserek belli yaz sporlarini, denize girmek dahil yapabilir. Amacin maratona hazirlanmak degil kalp sagligini korumak oldugu unutulmamali ve egzersiz için sinirlar zorlanmamalidir.

• Terlemeyi önleyen giysiler yerine açik renkli, rahat, bol, ince kumaslar tercih edilmeli, sapka giyilmelidir.

• Kalp hastaligi yazla birlikte tatile girmez bu nedenle doktorunuzla görüsmeden kalp ilaçlarinizi azaltmayiniz, birakmayiniz. Ideal olani yaz sicaklari yüksek derecelere ulasmadan, uzun tatile, seyahate çikmadan kalple ilgili kontrollerinizin yapilmasidir.

• Yukaridaki öneriler pek çok kalp hastasi için geçerli olmakla birlikte çok çesitli ve degisik ciddiyette kalp hastaligi oldugunu ve yaz için hastaliginiza ve size uygun en dogru önerileri sizi ve hastaliginizi yakindan taniyan doktorunuzun verebilecegi unutulmamlidir.


Doç. Dr. Ertan Ökmen
Kardiyoloji Uzmani
Hisar Intercontinental Hospital
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Samsun Tıp Fakültesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05459763385

A RH POZİTİF. Acil acil acil. Yardım em. SAĞOLUN

Tarih: 10/17/2019 6:30:48 AM
İncilay Baş
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
  Aranan Kan: B RH +
Adana Yüreğir Başkent Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412217231

Çok acil. B B Rh + Pozitif TROMBOSİT ihtiyacı var. Lütfen destek olalım. Gelmeden önce lütfen arayınız. SAĞOLUN.

Tarih: 10/9/2019 6:01:07 AM
Dürdane Yıldız
  Aranan Kan: A RH +
Hacettepe hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05447320306

Hacettepe hastanesinde yatmakta olan yakınım için Ab rh(+) kana ihtiyacımız vardi

Tarih: 10/7/2019 11:20:09 AM
Betül eryılmaz
  Aranan Kan: AB RH +
Gebze Anadolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05551572642

Acil. Her gruptan uyar TROMBOSİT kan ihtiyacı var. Yardımcı olalım. Rica ediyoruz.

Tarih: 10/4/2019 9:14:14 AM
Ahmet Tokgöz
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası