Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Çocuklarinizi uzman ellere teslim edin...

Yaz aylarinda ailelerde çocuklari sünnet ettirme telasinin baslamasi ile birlikte toplu sünnetler de çocuklarin sagligini tehlikeye sokmaya devam ediyor. Hisar Intercontinental Hospital Üroloji Uzmani Op. Dr. Basri Çakiroglu, sünnet olan çocuklarda enfeksiyonlara, cinsel yolla bulasan hastaliklara ve kansere daha az rastlandigini, ancak çocuklarin sagligi için toplu sünnetlerden kaçinilmasi gerektigini belirtiyor. Hisar Intercontinental Hospital Üroloji Uzmani Op. Dr. Basri Çakiroglu’na sünnet ile ilgili merak edilenleri sorduk.

Sünnet nedir?

Sünnet penis glansini (uç kismini) saran, tip dilinde prepisyum adi verilen sünnet derisinin belirli sekil ve uzunlukta cerrahi yolla kesilerek alinmasi ve penis uç kisminin açiga çikarilmasi islemidir.

Sünnet, çok uzun zamandir uygulanan bir gelenek olmasi yaninda, dünya üzerinde en çok uygulanan cerrahi islemdir. Tüm dünyadaki erkeklerin ortalama %25’i dinsel, kültürel, tibbi ya da ailevi seçim dolayisiyla sünnet edilmektedir. 19. yüzyilda, yenidoganda rutin sünnet uygulamasina hastaliklardan korunmak amaçli yapilmaya baslanmis ve kisa sürede özellikle Ingilizce konusan ülkelerde kabul görmüstür. Bugün Amerika’da yenidogan sünneti çok yaygin olarak uygulanan bir operasyondur.

Ülkemizde sünnet dini ve sosyal bir istek olup tüm erkek çocuklarinda uygulanmaktadir. Aile için sünnet töreni yapilmasi zevkli ve gururlu bir olay, manevi bir mutluluk olarak kabul edilmektedir. Çocuk için sünnet ise arkadaslari arasinda prestij kazanmak açisindan önemli bir olaydir.

Sünnet ne zaman yapilmalidir?

Sünnet her yasta yapilabilmekle beraber; özellikle 2-6 yas arasinda yapilmasi çocuktaki psikolojik travmalardan dolayi pek tavsiye edilmemektedir. Son zamanlarda yeni dogan bebeklerde, cerrahi islemin kolayligi, bebekte yara iyilesmesinin çabuk olmasi, sünnet sonrasi bakimin kolayligi ve yeni doganda henüz kisilik tesekkül etmedigi için psikolojik travma olusturmamasi nedeniyle en ideal yas olarak kabul edilmektedir. 2-6 yaslar arasindaki çocuklarin, kimlik gelisimi döneminde ve uyumsuz olmalari nedeniyle psikolojik etki olusturmamak için zorunlu olmadikça sünnet yapilmasini tavsiye etmiyoruz. Fakat fimozis dedigimiz sünnet derisinin ucunun dar olmasi nedeniyle sik idrar yolu enfeksiyonu olursa yas araligina bakilmaksizin sünnet yapmak gerekir.

Sünneti yapacaklar kimler olmalidir?

Ülkemizde sünnet, en eski hekimlik uygulamalarini düzenleyen kanunda belirtildigi gibi hekimler, saglik memurlari ve hatta uygun süre bir saglik memuru ile çalisan kisilerce bile yapilabilmektedir. Günümüzde en yaygin olarak üroloji uzmanlari, çocuk cerrahlari, ya da genel cerrahlar tarafindan yapilmaktadir. Ancak sartlar uygun olmadiginda en azindan ehil bir doktor tarafindan yapilmasi gerekir.

Sünnet nasil ve nerede yapilmalidir?

Toplum tarafindan bir hayli önem verilen bir organ için yapilacak cerrahi islemin, hastane kosullarinda ve hatta ameliyathanede yapilmasi en dogru seçim olacaktir. Halen pek çok saglik kurumunda lokal ve genel anestezi ile sünnet yapilmaktadir. Ancak son yillarda kullanilacak anestezi seklinin de genel anestezi olmasi gerektigi konusunda artik bir fikir birligi olusmustur. Genel anestezi hem çocugu ruhsal bakimdan koruyacak hem de iyilesme süreci kisalacaktir. Süphesiz bu konforlu ve daha insancil bir yaklasim olmaktadir.

Lokal anestezide ise hangi kosullarda ve yasta yapilirsa yapilsin çocuk pipisine yapilacak olan igne yüzünden büyük korku ve panik yasamaktadir. Bu anlar çocuk tarafindan yasami boyunca korkuyla hatirlanmaktadir.

Yöntemleri nelerdir?

Her ne kadar sünnet uygulamasi konusunda birkaç degisik yöntem mevcut ise de günümüzde uzmanlarin en sik uyguladigi güvenilir, yan etkileri en az olan yöntem cerrahi yöntem olup, klasik olarak sünnet derisinin cerrahi yoldan kesilerek uçlarin birbirine dikilmesi seklinde yapilir.

Sünnet olacaklar nelere dikkat etmeli?

Halk arasinda dogustan sünnetli ya da peygamber sünnetli olarak bilinen hipospadias durumu varliginda kesinlikle sünnet yaptirilmamalidir. Çünkü bu hastalarda idrar deligi olmasi gereken yerde degildir. Bu durumun ameliyatla düzeltilmesi gerekir ve bu tür ameliyatlarda ameliyatlarda genellikle sünnet derisi kullanilmaktadir.

Ailede kan hastaligi ya da kanama hastaligi varsa çocuk hiç bir yakinmasi olmasa bile bir doktora basvurulmadan ve kan tetkikleri yapilmadan sünnet ettirilmemelidir. Düsme ya da dis çekimi sonrasi uzun süreli kanama öyküsü olan, igne yapildiktan sonra veya bir darbe sonrasi morarma, sislik ve çürükleri olusan çocuklar ile zaman zaman kendiliginden diseti ya da burun kanamasi olan çocuklarin mutlaka kan testleri yapildiktan sonra sünnet edilmeleri gerekir. Ailede bulunan kronik (müzmin) hastaliklar, önceden geçirilmis önemli rahatsizliklar (örn. hastanede yatmayi gerektiren) ve ameliyatlar da girisimi yapacak olan hekim tarafindan bilinmelidir. Sorunlari olan hastalarda sünnetten önce gerekli önlemler alinarak tehlikeli durumlar olusmasinin önüne geçilebilmektedir.

Sünnet'in kesin olarak tespit edilmis faydalari:

- Sünnet derisinin agzi dar ise (fimozis), buna bagli idrar yapma güçlügü ve arkasindan enfeksiyon, daha ileri dönemlerde ise tikanikliga bagli yukari idrar yollarinda önemli sorunlar ortaya çikabilir. Sünnet yapilarak bu darlik giderilebilir.

- Sünnet penis kanseri gelisme riskini azaltir.

- Cinsel yolla bulasan hastaliklarin geçisini önler.(örnegin AIDS gibi)

- Sünnetli kisilerin partnerlerinde serviks kanseri riskinin azaldigi ileri sürülmektedir.

- Sünnet idrar yollari enfeksiyonlarini 10 kat azaltir. Çünkü sünnet derisinin altinda bakteri birikimi ve çogalmasi varligi engellenmis olur.

Sünnet’in tibbi endikasyonlari nelerdir?

Fimozis: Sünnet derisinin geri çekilememesi küçük yas gruplarinda fizyolojiktir. Çogunlukla hekimlerin yanlis yönlendirmeleri ve aile bireylerinin yanlis tutumlariyla sünnet derisinin geriye çekilmeye çalisilmasiyla agriyla birlikte sünnet derisinde yaralanma, yirtilma ve kanamalarla sünnet derisi ucunda asiri skarlasma olusur. Olusan bu skarli doku halkasi fimozis olarak adlandirilir. Diger edinsel nedenler, enfeksiyonun tekrar etmesi, kötü hijyen ve sünnet sonrasi asiri nedbe dokusudur. Fimozisin ancak %5’i dogustandir. Sünnet derisinin uçunun çapi dar olmasi ve iseme esnasinda sünnet derisinin sismesi tani için anlamlidir.

Parafimozis: Sünnet derisi ucunda olusan ve geri çevirmeyi egelleyen dairesel skar varliginda sünnet derisi zorlanarak geriye çevrilirse fimotik halka penisin bas kismini bogabilir. Bu durum penisin sekonder ödemine, agriya ve idrar yapamamaya neden olarak acil cerrahi müdahale gerektirebilir. Bu durum siklikla elle düzeltilir. Daha sonra normal kosullarda sünnet yapilir. Elle normal haline döndürülemez ise acil sünnet yapilir.

Balanopostit: Penis ucunda glans ve sünnet derisinin birlikte ihtihabi durum göstermesidir. Kizarik ödemli prepisyumla birlikte prepisyum orifisinden seropürülan akinti görülür. Patolojinin akut dönemdeki tedavisinin ardindan erken dönemde sünnet önerilir.

Travma: Fermuar içine sikisma veya sünnet derisinin diger nedenlerle yaralanmasinda acil sünnet uygulanir.

Ürolojik anomali varligi: Sik idrar kültürü alinmasi gereken veya konservatif takipteki böbrege idrar kaçisi olan(vesiküloüreteral reflü) hastalarda sünnet yapilmasinda fayda vardir.

Anatomik bozukluk saptanamayan üriner sistem enfeksiyonlu çocuklarda sünnet önerilmektedir. Sünnetli çocuklarda üriner sistem enfeksiyon orani %0.1-0.2 iken sünnetsizlerde bu duruma %1.1-4.2 oraninda rastlanilmaktadir.

Komplikasyon ve sakincalar

Isin uzmani olmayan kisilerce yapilan sünnetlerde olusabilecek sorunlar sunlardir:

Kanama: Normal veya kan hastaligi olan çocuklarda uygun olmayan tekniklerle yapilan sünnetlerde ya da sünnet sonrasi travmayi takiben gözlenir. Normal çocuklarda ikinci bir cerrahi islem yeterli iken kan hastaligi olan çocuklarda bazen çok geç kalinabilinir.

Sekil bozuklugu: Uygun olmayan teknik ya da isin uzmani olmayan kisilerin yaptigi sünnetlerde gözlenir. Sekil bozuklugu kabul edilebilir sinirlarda ya da aile ve çocugu rahatsiz etmeyecek düzeylerde ise adolesan çagina kadar beklenir. Adolesan çagi sonrasi sekil bozuklugu azalmamis ya da kaybolmamissa tekrar sünnet gerekir.

Kalici sakatlik: Asiri doku kaybi ya da koter ile asiri yanik olmus ise gözlenir. Çesitli estetik ameliyatlarla kismen düzeltilme yapilabilse de fonksiyon kayiplari düzelmez.

Kötü nedbe dokusu: Yara uçlari dikilmeyip kendi kendine iylesmeye birakilmis çocuklarda gözlenir.

Enfeksiyon ve bulasici sarilik: Gerekli antisepsi kosullarinin saglanamadigi evde ya da toplu olarak açik alanda yapilan sünnetlerde daha sik görülür. Özellikle toplu sünnetlerde Hepatit B, C ve HIV enfeksiyonu görülebilir.

Peygamber sünneti: Idrar deliginin daha asagida oldugu çocuklarin sünnet yapilmasi ile bu çocuklarin ameliyat sansini kaybetmesi ya da çok daha ciddi bir kaç ameliyat olmasi gerekebilir.

Glans penis yaralanmasi: Glans penis parsiyel ya da komplet olarak yaralanabilir. Parsiyel kesiler kolay düzeltilebilirken, komplet yaralanmalarda önemli sorunlar yasanabilir.

Meatal Stenoz: Frenilum arteri kesilmesi ile veya bezli çocuklarda gelisebilen meatal ülserler nedeniyle meatal darlik gelisebilir.

Üretral Fistül: Sünnet sirasinda üretranin yaralanmasi sonucu üretrokütanöz fistül gelisebilir. Cerrahi olarak düzeltilmesi gerekir.

Sünnet derisinin yetersiz kesilmesi: Bu durumda sünnet ile amaçlanan görünüm saglanamaz.

Idrar retansiyonu: Sünnetten sonra yapilan bandajin çok siki olmasi nedeniyle idrar çikim güçlügü yasanabilir ve bu durum idrar yolu enfeksiyonuna ve böbrek hasarina yol açabilir.

Tam penis kaybi

Op. Dr. Basri Çakiroglu
Üroloji Uzmani
Hisar Intercontinental Hospital
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Samsun Tıp Fakültesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05459763385

A RH POZİTİF. Acil acil acil. Yardım em. SAĞOLUN

Tarih: 10/17/2019 6:30:48 AM
İncilay Baş
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
  Aranan Kan: B RH +
Adana Yüreğir Başkent Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412217231

Çok acil. B B Rh + Pozitif TROMBOSİT ihtiyacı var. Lütfen destek olalım. Gelmeden önce lütfen arayınız. SAĞOLUN.

Tarih: 10/9/2019 6:01:07 AM
Dürdane Yıldız
  Aranan Kan: A RH +
Hacettepe hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05447320306

Hacettepe hastanesinde yatmakta olan yakınım için Ab rh(+) kana ihtiyacımız vardi

Tarih: 10/7/2019 11:20:09 AM
Betül eryılmaz
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası