Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Spor yaparken sagliginizdan olmayin

Özellikle içinde bulundugumuz yaz aylarinda daha çok kisinin saglikli ve zinde olmak amaciyla ugradigi spor salonlari, düzenli ve uygun sekilde temizlik yapilmadigi durumlarda birçok bulasici hastaligin kaynagi olabililiyor. Hisar Intercontinental Hospital Enfeksiyon Hastaliklari ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmani Dr. Ramazan Gözüküçük, bu tür durumlarda özellikle egzersiz aletlerinde birikmis olan mikroorganizmalarin birçok hastaliga neden olabilecegini belirtiyor. Dr. Gözüküçük spor salonlarindan kaynaklanabilecek saglik sorunlari ile ilgili su bilgileri veriyor:

Egzersiz aletlerine dikkat

“Spor ve jimnastik salonlarinda enerji harcamak için kullanilan egzersiz aletlerinde hasta ya da tasiyici kisilerin ter ve diger vücut salgilarinda tasidiklari mikroorganizmalar ile virüs, bakteri, mantar ve parazitlerin saglikli kisilere bulasmasiyla solunum yolu hastaliklari, el ve agiz yoluyla bulasan mide bagirsak sistemi hastaliklari ve deri hastaliklari görülebilir.

Toplu veya ortak yasanan yerler enfeksiyon hastaliklarini da beraberinde getirmektedir. Spor salonlari da birçok insanin ortak aletleri kullandigi toplu yasanan yerlerden biridir. Bu gibi yerlerdeki aletlere, kullananlarin teri ve diger vücut salgilari bulasmaktadir. Özellikle cilt, solunum sistemi ve mide barsak sistemini ilgilendiren degisik hastaliklar bulasabilmektedir. En fazla risk ise ellerden ve solunum sisteminden kaynaklanan mikroorganizmalar ile olmaktadir.

Havuz ve duslar birer enfeksiyon kaynagi olabilir

Bir kiside bir mikroorganizmanin tasiyiciligi varsa onun tuttugu egzersiz aletlerini daha sonra tutan kisi ellerini iyice yikamadan bir seyler yerse, o mikrobu kapma riski yüksektir. Ayrica bir çok spor salonunda bulunan havuz ve duslar da önemli birer enfeksiyon kaynagidir. Çünkü islaklik mikroorganizmalarin yasama ve üreme sansini artirdigi için ter yoluyla bulasmalar da olabilmektedir. Yapilan bir arastirma sonucuna göre, özellikle egzersiz, agirlik aletleri, aerobikte kullanilan veya diger aletlerin elle tutulan bölümlerinin üzerinde birikmis olan insan teri tehlike saçmaktadir.

Spor salonlarinda zeminleri birçok insan ortak kullandigi için, buralar önemli bir tehlike olusturmaktadir. Terleme ve sürtünme ile zedelenen deriler mikroplara açik hale gelebilmektedir. Spor salonlarinda en önemli enfeksiyon kaynagi havuzlar ve duslardir. Örnegin, spor salonuna gelen kisi bir bakteriyel enfeksiyonun baslangicinda olabilir. Bu kiside herhangi bir rahatsizlik ya da belirti yoktur ama kisi enfeksiyon tasiyicisidir.

Enfeksiyon hastaliklarindan solunum yolu hastaliklari, el ve agiz yoluyla bulasan mide bagirsak sistemi hastaliklari ve deri hastaliklari görülmektedir. Örnek olarak, nezle, grip, hepatit A, uçuk, sigil gibi hastaliklar ve mantar enfeksiyonlari verilebilir. Deri hastaliklari ise en çok çiplak ayakla basilan soyunma odalari, dus kabinleri, elle tutulan aletler ve oturma yerlerindeki mantar, virüs ve bakteriler ile meydana gelmektedir. Bir diger tehlike de havlulardir. Iyi yikanip dezenfekte edilmemis havlular terle bulasan enfeksiyonlarin tasinmasi açisindan önemli bir risktir. Spor salonlarinda sigiller, sigil benzeri enfeksiyonlar, tüm mantar enfeksiyonlari ve uçuk gibi hastaliklar çok çabuk bulasabilir. Yani herhangi bir spor aletini kullanan kisinin vücudunda bu mikroorganizmalardan biri varsa ve o aletlere bunlari birakmissa, ayni aletleri kullanan baska birinin de vücudunda geçirgenligi artiran bir açiklik ya da yatkinlik varsa kolaylikla hastalik gelisebilmektedir.

Korunmanin temeli el yikama

El yikama aliskanligi hemen tüm enfeksiyon hastaliklarinda korunmanin temelini olusturmaktadir. Çok kullanilan yerler daha iyi dezenfekte edilmeli, özellikle ellerin çok kullanildigi yerlerin düzenli olarak dezenfeksiyonunun yapilmasi ve ellerin sik sik yikanmasi gerekmektedir. Burada en önemli sorumluluk spor salonu isletmecilerine düsmektedir. Hem yüzeylerin hem de kullanilan egzersiz aletlerinin düzenli araliklarla ve uygun sekilde dezenfekte edilmesi çok büyük önem tasimaktadir.”

Uzm. Dr. Ramazan Gözüküçük
Enfeksiyon Hastaliklari ve Klinik Mikrobiyoloji
Hisar Intercontinental Hospital
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH -
Karabük eğitim ve araştırma hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05435997959

yoğum bakımda yatmakta olan hastz için acil kana ihitiyaç vardır

Tarih: 9/10/2019 8:46:26 PM
Hacer Işık
  Aranan Kan: B RH -
Malatya Turgut Özal tıp merkezi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05541363389

İlik nakli olan 6 çocuk annesi şadiye Eroğlu'nun acil B rh(_) ve 0 rh(_) kana ihtiyaç vardır lütfen yardımcı olur musunuz

Tarih: 9/7/2019 1:45:03 AM
Şadiye Eroğlu
  Aranan Kan: AB RH +
KARTAL KOSUYOLU Kalp Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05052053665

ACİL KAN LAZIM AB RH POZİTİF GELMEDEN ÖNCE ARAYINIZ.

Tarih: 8/31/2019 6:13:02 AM
MUSTAFA Turhan
  Aranan Kan: A RH +
EGE ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05414005451

Acildir. DESTEK OLALIM. A RH POZİTİF GRANÜLOSİT KAN.

Tarih: 8/29/2019 8:01:27 AM
YAĞMUR BEYHAN DAYANIR
  Aranan Kan: AB RH -
AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05382315179

ACİL AB RH NEGATİF TROMBOSİT LAZIMDIR. GELMEDEN ÖNCE ARAYINIZ.

Tarih: 8/25/2019 9:10:34 AM
YUSUF DEMIR
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası