Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Bronz bir ten için günese teslim olmayin

Yazin gelisiyle birlikte tatil heyecani basladi. Tatil deyince ise akla deniz, günes ve bronz bir ten geliyor. Hisar Intercontinental Hospital Dermatoloji Uzmani Dr. Serife Günel, saglikli bronz bir tene kavusmak için yapilmasi gerekenler ile ilgili su bilgileri veriyor:

Son yillarda ozon tabakasindaki delik nedeniyle daha zararli günes isinlarinin süzülmeden yeryüzüne geçtigi bilinmektedir. Bir yandan bronz bir tene kavusmak isterken bir yandan da günesin zararli isinlarindan cildinizi korumaniz gerekiyor. Bronz bir tenle daha hos ve çekici görünmek isterken eger saglikli bir bronzlasma saglanmazsa sonuç kisa vadede çok çirkin soyulmalar, uzun vadede ise deride olusan çiller, günes lekeleri, kirisikliklar ve hatta deri kanserine yakalanma riski tasimaktadir. Saglikli bir bronzluk yakalamak için yalnizca tatilde degil günlük hayatta da günesin zararli isinlarindan korunmanin önlemlerinin alinmasi gerekiyor. Özellikle çocuklarin, yaslilarin ve açik tenlilerin günesten korunmalari ve koruyucu önlemler almadan sokaga çikmamalari gerekiyor. Çünkü çocukluk ve ergenlik döneminde olusan günes yaniklari yasamin ileri döneminde deri kanserinin gelisme riskini artiriyor.

Cildinizin günese karsi direncini ve bronzlasma süresini cildinizin, saçinizin ve gözünüzün rengi belirlemektedir. Günesin zararli isinlarina karsi korunmak için cilt tipinize uygun ürün seçmeniz gerekiyor. Bronzlasmada 6 farkli cilt tipi bulunmaktadir:

Tip 1- Kolay yanar, asla bronzlasmaz. Açik renk gözler, sari ya da kizil saçlar, süt beyaz tene sahip olup kolay çillenenler. SPF 50 + olan ürünler kullanmalidir.

Tip 2- Genellikle yanar, çok az bronzlasir, kolay açilir. Kumral saçlar, ela gözler ve açik tene sahip olup çillenmeye meyillidirler. SPF 50 + olan ürünlerle baslayip biraz bronzlasinca SPF 35-25 olan ürünler kullanabilirler.

Tip 3- Hafif yanar, genellikle bronzlasir ve uzun süre kalici degildir. Açik kahverengi gözlü, koyu kumral veya kahverengi saçli, kumral tenli, çok az çillenir. SPF 30 olan ürünlerle baslayip biraz bronzlastiktan sonra SPF 15-20 olan ürünler kullanabilirler.

Tip 4- Çok nadiren yanar, her zaman iyi bronzlasir. Kahverengi göz ve saç rengine sahip olup esmer tenli olurlar. Kisa zamanda bronzlasirlar ancak bronzlasmalari kalici degildir. SPF 20-15 ile baslayip SPF 15-10 ile devam edebilirler.

Tip 5- Çok nadiren yanarlar, çok koyu bronzlasirlar. Koyu kahve veya siyah gözlü, bugday tenli olurlar. SPF 15 ile baslayip SPF 10 ile devam edebilirler.

Tip 6- Yanmazlar, tenleri ve gözleri siyahtir. Zenciler ve koyu tenli irklar bu gruba girerler.

Günes koruyuculari seçerken cilt tipinin yani sira cildin kuru veya yagli olusuna göre de seçim yapmak gerekmektedir. Örnegin, yüzünde sivilceleri olan bir kisi yüzünde yagli bir günes koruyucu kullanirsa sivilcelerde artis görülür. 6 aydan küçük bebekler için titanyum dioxside içeren günes koruyucular daha az tahris yaptiklari için tercih edilmelidir. Günes koruyucular günese çikmadan en az 30 dk önce sürülmeli, su ve terleme ile etkinliginin azalacagi düsünülerek 4 saat ara ile yenilenmelidir. Iyi bir günes koruyucu kokusuz ve renksiz olmali, suya ve terlemeye dayanikli olmali, tahris edici ve alerji yapici özellikleri olmamali, UVB ve UVA ya karsi koruyucu olmali ve antioksidanlar içermelidir.

Plaja gitmeden önce:

UVA ve UVB isinlarina karsi koyan bir günes ürünü seçin. Ilk günler için yüksek koruma faktörü kullanin, daha sonraki günlerde ise derinizin yapisina uygun bir koruma faktörüyle devam edin. Açik renk giysiler, kenarli bir sapka ve günes gözlügü, plaja giderken unutmamaniz gereken temel giysilerdir.

Saat 11.00’den önce

Her zaman gölgede durmasi gereken 3 yasindan küçükler disinda herkes günesten faydalanabilir. Asiriya kaçmamak kosuluyla, ilk günden sonra gittikçe artan süre ile güneste kalabilirsiniz. Günes koruma ürününüzü, sik sik ve her deniz banyosundan sonra yeniden kullaniniz. Bol bol su içiniz.

Saat 11.00-16.00 arasi Günesin tehlikeli saatleri ve herkes gölgede kalmalidir.

Saat 16.00 - 18.00 arasi UV’lerin % 80’i bulutlardan geçebilir. Bulutlu bir gün olsa da koruma tedbirinizi alin. Bronzlasmak derinin korunmasi anlamina gelmez. Özellikle UVA’lara karsi, güneslenmenin son günlerine kadar tedbir alin. Her zaman sapka, günes gözlügü ve semsiye kullanin ve bol suyu ihmal etmeyin.

Saat 18.00’dan sonra

Hem kendinizin, hem de çocuklarinizin cildini sik sik kontrol edin. Kizariklik varsa telaslanmayin.

Günes sonrasi koruma ürünlerini kullanin ve gelecek günlerde uygun giysi ve semsiye ile gölgede kalin.

Koruyucu ürün seçerken dikkat etmeniz gerekenler nelerdir?

• Seçiminizi çinko oksit ve titan dioksit içeren ürünlerden yana kullanin. Birlesiminde bu maddeleri içeren ürünler size daha uzun süreli ve kaliteli koruma saglayacaktir.

• Günlük bakimda en az 15 faktörlü SPF kremler kullanin. Bu sayede UVB isinlarini yaklasik % 90 oraninda engellenmis olursunuz. Hassas, alerjik ve açik ten rengine sahip iseniz daha yüksek faktörleri tercih edin.

• Içeriginde etkili maddeler bulunduktan sonra pahali ile ucuz günes koruyucu arasinda büyük fark yoktur. Cebinize uygun olani seçin ve cildinize bu sihirli kremden bol bol sürün. Unutmayin yetersiz kullanmak veya etki süresi geçtikten sonra yeniden krem sürmemek size gereken yarari gösteremez.

• Makyaj yapiyorsaniz sira ile nemlendirici, günes koruyucu ve fondöteninizi uygulayin. Bazi SPF ürünler nemlendirici özelligi tasidigi gibi bazi nemlendiriciler de günes koruma faktörü içerebilir. Birçok zaman hem nemlendirici hem de günes koruyucu kullanmaniz gerekirken zor durumda kaldiginizda her 2 özelligi tasiyan tek ürün de kullanabilirsiniz.

• Su, deniz, kar UV isinlarini siddetli yansitirlar. Kayak yaparken veya plajda uzun süre kaldiginizda daha fazla koruyucu kullanin. Sakin gölgede oturdugunuz için koruyucu sürmeyi ihmal etmeyin.

• Ürün seçerken üzerine “water proof” veya ”water resistant” yazanlari tercih edin. Uzun süre suda kaldiginizda, terlediginizde, günes koruyucu etkisini kaybedebilir. "Water proof" yani suda çikmama özelligi olanlar terleme ve su ile akmazlar ve etkilerini sürdürürler.

• Günes koruyucu kullanmanin yas siniri yoktur. Bebek, yasli, genç, herkes günesin risklerinden etkilenir. Bebeklere 6-8 ayliktan itibaren koruyucu uygulanmalidir. 16 yasin altindaki çocuklarda deri ince ve hassas oldugundan uzun süre disarda oynamak ve gezmek ciltlerini tahrip edebilir ve kanser riskini artirabilir.

Dr. Serife Günel
Dermatoloji Uzmani
Hisar Intercontinental Hospital
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: 0 RH -
Antalya Medikal Park Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05333819859

Bebek hastaya acil LÜTFEN DESTEK VERELİM. 0 RH NEGATİF TROMBOSİT İHTİYACI VARDIR.

Tarih: 11/7/2019 3:47:48 PM
Dönmez Ailesi
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege Üniversitesi Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05453276137

Lütfen destek. 0 Rh- negatif Sağolun.

Tarih: 10/29/2019 7:02:15 AM
Hanım Hanım
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
  Aranan Kan: B RH +
Adana Yüreğir Başkent Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412217231

Çok acil. B B Rh + Pozitif TROMBOSİT ihtiyacı var. Lütfen destek olalım. Gelmeden önce lütfen arayınız. SAĞOLUN.

Tarih: 10/9/2019 6:01:07 AM
Dürdane Yıldız
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası