Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Dalis sezonu açildi Vurguna dikkat

Havalarin isinmasiyla dalis sporu meraklilari dalis teknelerindeki yerlerini aldi. Yüzeye bagli kalmadan su altinda özgürce dolasabilme olanagi saglayan Scuba dalis türü, denizlerimizin elverisliligi nedeniyle ülkemizde yeni bir turizm akimi baslatti. Ancak, kurallarina göre yapildiginda eglenceli ve tehlikesiz bir spor türü olan dalis sporuna yeni baslayacaklarin öncelikle kapsamli bir saglik kontrolünden geçmeleri gerekiyor. Hisar Intercontinental Hospital’dan Uzman Dr. Evin Koç Gülen dalis sporunda karsilasilabilecek saglik problemleriyle ilgili bilgiler verdi.

Tibbi olarak dalisa engel olacak durumlar nelerdir?

• Özellikle orta ve iç kulakla ilgili ameliyat geçirmis olmak,

• alkol ve/veya uyusturucu bagimlisi olmak,

• herhangi bir psikiyatrik hastalik nedeniyle uykuya egilimi artiran dikkat eksikligine yol açan ilaçlardan kullanmak,

• dört haftadan uzun süren hafiza kaybina neden olan kafa travmasi geçirmis olmak dalis sporunu yapmaya engel olusturur.

Ayrica kontrol altina alinamamis yüksek tansiyon hastasi olanlar, kalp ritminin bozuldugu ve kalp büyümesine yol açan bazi hastaliklara sahip olanlar, kan kanseri (lösemi, lenfoma), pihtilasma bozuklugu gibi kan hastaliklarina sahip olanlar, sik sik astim krizi geçirenler, akcigerde hava bosluklarinin bulunmasina (bül, kavite) yol açan ameliyatlar ya da akciger hastaliklari geçirmis olanlar ve mide bagirsak sisteminde tikaniklik yaratan bir hastaliga sahip olanlar bu sporu yapmaya uygun degildir.

Dalis sporunun dogru ve tehlikesiz uygulanabilmesi için neler yapilmalidir?

Dalis egitiminin kalitesi ileride üzücü durumlarla karsilasilmamasi için çok önemlidir. Egitim almayi düsündügünüz dalis okulunda arayacaginiz en önemli özellik TSSF’ye (Türkiye Sualti Sporlari Federasyonu) bagli çalisiyor olmasidir. Seçtiginiz dalis okulundaki sertifikali egitmen ve rehber balikadam kadrosunun niteligi tüm dalis yasantinizda etkili olacaktir. Dalis okullarinda kullanilan dalis malzemelerinin periyodik bakimlarinin yapilmis olmasi dalis güvenligi açisindan göz ardi edilmemelidir. Dalis kurslari kademeli olarak devam etmektedir, bu sertifikasyon sistemlerine göre farklilik gösterir. Aldigi dalis kursu sonrasinda ilk basamak sertifikasini alan dalici federasyonun belirledigi kurallara uymakla yükümlüdür. Örnek vermek gerekirse belirlenen derinlik asilmamali ve dalis liderinin öncülügünde dalis yapilmalidir. Bunun yaninda hatirlanmasi gereken önemli bir nokta dalis öncesinde ve dalis sonrasinda kesinlikle alkol alinmamasi gerektigidir.

Dalis Sporunu uygulayanlar ne gibi saglik problemleriyle karsilasabilirler?

Dalicilarda, bazen kural ihlaline bagli olarak üzücü saglik problemleri gelismektedir. Bu problemlerden hayati tehlikesi olan dekompresyon hastaliginin (vurgun) taninmasi ve tedavisi konusunda bilgi sahibi olunmasi hayat kurtarici olabilir. Dekompresyon hastaligi herhangi bir nedenle su yüzeyine ani olarak çikilmasiyla meydana gelir. Derinlik ve zamana bagli olarak, kanda çözünen nitrojen gazinin, akciger yoluyla atilamamasi sonucunda, vücut dokularinda ve sivilarinda kabarcik olusturmasiyla mekanik ve kimyasal olaylar baslar. En sik karsilasilan belirtileri eklem agrisi, karincalanma, uyusma, idrar yapmada güçlük, kaslarda kuvvet kaybidir. Dekompresyon hastaligi gelistigi düsünülen daliciya hemen saf oksijen solutulmaya baslanmali, uygun tasima kosullari saglanarak (örn:deniz seviyesinde helikopterle tasima) en kisa zamanda basinç odasi bulunan bir hastaneye transferi yapilmalidir. Basinç odasinda uygulanan rekompresyon tedavisi, dekompresyon hastaligi için altin yöntemdir. Hisar Intercontinental Hospital,ünyesinde en son teknolojik donanima sahip çok kisilik (12+2) bir basinç odasi, helikopter pisti ve tecrübeli ekibiyle 24 saat hizmet vermek için hazir bulunmaktadir.

Hiperbarik Oksijen Tedavisi (HBOT) nedir?

Hiperbarik Oksijen Tedavisi (HBOT), tümüyle basinç odasina giren hastaya, 1 atmosferden (deniz seviyesi) yüksek basinçlarda (genellikle 2-3 atmosfer), maske, endotrakeal tüp veya özel basliklarla aralikli olarak %100 oksijen solutularak uygulanan bir tedavi seklidir.

Nasil uygulanir?

Hastalar oturarak ya da sedyeyle (yatarak) basinç odasinin içine yerlestirilir. Içeriye hava verilerek yavas yavas basinç artirilir. Planlanan basinca gelindiginde hastalar, maske, endotrakeal tüp veya özel basliklardan %100 oksijen solumaya baslarlar. Planlanan sürenin sonuna gelindiginde basinç azaltilarak tedavi sonlandirilir.

Hastaliklarin iyilesmesine nasil yardimci olur?

Yüksek basinç altinda %100 oksijen solundugu zaman dokulara giden temiz kandaki oksijen miktarinin 20 kat arttigi arastirmalarda gösterilmistir.

Uzm. Dr. Evin Koç Gülen
Hiperbarik Oksijen Tedavi Merkezi
Hisar Intercontinental Hospital
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası