Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Göz enfeksiyonlari artiyor

Miami ve San Francisco'daki arastirmacilar, fusarium mantarinin ortaya çikardigi 'ülseratif keratit' diye adlandirilan ciddi göz enfeksiyonu türlerini arastirdi.

Oftalmoloji Arsivleri"nde yayimlanan raporlara göre, fusarium mantari enfeksiyonu, ABD'de bu yila kadar nadir görülüyordu.

Miami'deki Bascom Palmer Göz Merkezi'nden Dr. Eduardo C. Alfonso ve meslektaslari, 1962 ve 1992 yillari arasinda yumusak kontakt lens keratomisiyle iliskili 10 vakayi tedavi ettiklerini açikladi.

Alfonso, ocak 2004 ve nisan 2006 arasinda ise fusarium enfeksiyonuna bagli vaka sayisinin 34'e yükseldigini söyledi. Hastalarin ortalama yasi ise 34.9.

Hastalarin medikal geçmisleri ve degerlendirmeler ise hastalari bulasici ülserlesmeye hazirlayan herhangi aktif bir hastalik bulamadi.

Semptomlarin baslangicindan teshise kadar geçen ortalama süre 9.1 gün olarak belirlendi. Ilk muayenede, enfeksiyonun neden oldugu izlerin boyutu 1- 8 mm arasinda degiskenlik gösterdi.

Mantar belirlendikten sonra, tedavinin uzunlugu 21-138 gün arasinda degisti.

Bir hastaya doku yapistiricisi yerlestirildi ve digerine de cerrahi müdahale yapildi. Hastalarin çogunda ölü dokuyu çikarmak için kornea kazima islemi yapilmasi gerekti.

Alfonso'nun ekibi, kültürlerin ve mikroskopinin teshis için degerli araçlar oldugunu belirtiyor ve erken tedavinin iyi sonuçlar veren hizli bir iyilesmeyle sonuçlandigini söylüyor.

Bes haftada dört hasta

San Francisco'daki California Üniversitesi'nde Dr. David G. Hwang ve meslektaslarinin raporuna göre ise 2006 baslarindaki bes haftalik sürede, kontakt lense bagli Fusarium keratitli hasta sayisi dört.

Bu bölüm 1976 ve 2005 yillari arasinda sekiz Fusarium keratisis hastasi tedavi etti ve bu vakalarin sadece iki tanesi kontakt lens kullanimina bagli gerseklesti.

Öncelikle hastalarin ikisinde herpesle baglantili keratit, diger ikisinde de bakteriyel keratit oldugu düsünüldü. Semptom baslangicindan sonra en az dört hafta asil teshisi konulmayan bir hasta kornea nakli ameliyati olmak zorunda kaldi.

Birçok vakada, hastalarin piyasadan toplatilan Bausch ve Lomb kontakt lens solüsyonunu önceden kullandigi belirtildi.

Hwang'in ekibi, vaka gruplarinin ABD'nin diger bölgeleri ve Singapur'da rapor edildigini söyledi.

Lens solüsyonlarina toplatma

'Bausch and Lomb' Türkiye temsilciligi, geçtigimiz ay, kendi üretimi olan 'Renu MoistureLoc' lens temizleme solüsyonlarini toplatma karari aldi.

ABD Gida ve Ilaç Dairesi (FDA), 'Bausch and Lomb' tarafindan üretilen 'Renu MoistureLoc' lens temizleme solüsyonlarinin enfeksiyon riskine karsi piyasadan toplatilmasini istemisti.

FDA, üründen kaynaklanabilecek enfeksiyonun kornea nakli gerektirecek ölçüde görme kaybina neden olabilecegi uyarisinda bulunarak, enfeksiyonlarin kaynaginda 'fusarium' adli bir mantarin bulundugunu açiklamisti.

Bu gelismeler üzerine firmanin Türkiye temsilciligi, Saglik Bakanligi'na bir yazi göndererek söz konusu ürünü toplatmaya basladiklarini bildirdi.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası