Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Göz enfeksiyonlari artiyor

Miami ve San Francisco'daki arastirmacilar, fusarium mantarinin ortaya çikardigi 'ülseratif keratit' diye adlandirilan ciddi göz enfeksiyonu türlerini arastirdi.

Oftalmoloji Arsivleri"nde yayimlanan raporlara göre, fusarium mantari enfeksiyonu, ABD'de bu yila kadar nadir görülüyordu.

Miami'deki Bascom Palmer Göz Merkezi'nden Dr. Eduardo C. Alfonso ve meslektaslari, 1962 ve 1992 yillari arasinda yumusak kontakt lens keratomisiyle iliskili 10 vakayi tedavi ettiklerini açikladi.

Alfonso, ocak 2004 ve nisan 2006 arasinda ise fusarium enfeksiyonuna bagli vaka sayisinin 34'e yükseldigini söyledi. Hastalarin ortalama yasi ise 34.9.

Hastalarin medikal geçmisleri ve degerlendirmeler ise hastalari bulasici ülserlesmeye hazirlayan herhangi aktif bir hastalik bulamadi.

Semptomlarin baslangicindan teshise kadar geçen ortalama süre 9.1 gün olarak belirlendi. Ilk muayenede, enfeksiyonun neden oldugu izlerin boyutu 1- 8 mm arasinda degiskenlik gösterdi.

Mantar belirlendikten sonra, tedavinin uzunlugu 21-138 gün arasinda degisti.

Bir hastaya doku yapistiricisi yerlestirildi ve digerine de cerrahi müdahale yapildi. Hastalarin çogunda ölü dokuyu çikarmak için kornea kazima islemi yapilmasi gerekti.

Alfonso'nun ekibi, kültürlerin ve mikroskopinin teshis için degerli araçlar oldugunu belirtiyor ve erken tedavinin iyi sonuçlar veren hizli bir iyilesmeyle sonuçlandigini söylüyor.

Bes haftada dört hasta

San Francisco'daki California Üniversitesi'nde Dr. David G. Hwang ve meslektaslarinin raporuna göre ise 2006 baslarindaki bes haftalik sürede, kontakt lense bagli Fusarium keratitli hasta sayisi dört.

Bu bölüm 1976 ve 2005 yillari arasinda sekiz Fusarium keratisis hastasi tedavi etti ve bu vakalarin sadece iki tanesi kontakt lens kullanimina bagli gerseklesti.

Öncelikle hastalarin ikisinde herpesle baglantili keratit, diger ikisinde de bakteriyel keratit oldugu düsünüldü. Semptom baslangicindan sonra en az dört hafta asil teshisi konulmayan bir hasta kornea nakli ameliyati olmak zorunda kaldi.

Birçok vakada, hastalarin piyasadan toplatilan Bausch ve Lomb kontakt lens solüsyonunu önceden kullandigi belirtildi.

Hwang'in ekibi, vaka gruplarinin ABD'nin diger bölgeleri ve Singapur'da rapor edildigini söyledi.

Lens solüsyonlarina toplatma

'Bausch and Lomb' Türkiye temsilciligi, geçtigimiz ay, kendi üretimi olan 'Renu MoistureLoc' lens temizleme solüsyonlarini toplatma karari aldi.

ABD Gida ve Ilaç Dairesi (FDA), 'Bausch and Lomb' tarafindan üretilen 'Renu MoistureLoc' lens temizleme solüsyonlarinin enfeksiyon riskine karsi piyasadan toplatilmasini istemisti.

FDA, üründen kaynaklanabilecek enfeksiyonun kornea nakli gerektirecek ölçüde görme kaybina neden olabilecegi uyarisinda bulunarak, enfeksiyonlarin kaynaginda 'fusarium' adli bir mantarin bulundugunu açiklamisti.

Bu gelismeler üzerine firmanin Türkiye temsilciligi, Saglik Bakanligi'na bir yazi göndererek söz konusu ürünü toplatmaya basladiklarini bildirdi.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası