Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Kansere Karsi Biyoteknoloji Ürünü Ilaçlar

‘Rekombinant DNA teknolojisi’ de denilen yöntemle elde edilen biyoteknolojik ilaçlar, tedavide tam hedefi vurduklari için ‘sihirli mermi’ diye nitelendiriliyorlar.

Roche Ilaç Firmasi'nin Non-Hodgkin lenfomanin (NHL)‘rituximab’ etken maddeli MabThera adli biyoteknolojik ilaci önümüzdeki ay içinde Türkiye'de de piyasaya verilecek.

Roche Ilaç Firmasi, Almanya Penzberg'deki Avrupa'nin en büyük biyoteknolojik üretimin tesisinde yaptigi basin toplantisinda, gerek kanser gerekse destek tedavilerinde en ön sirada yer almayi hedeflediklerini açikladi. Sirketin Yönetim Kurulu Baskani Franz Humer, hastaligin olusum nedeninin arastirilmasi ve buna yönelik tedavi stratejisinin belirlenmesi felsefesini benimlediklerini açikladi.

Toplantida, firmanin piyasada olan ve halen arastirma safhasindaki ürünleri sunuldu.

Bu konuda hazirlanmis bazi biyoteknolojik ürünler sunlar:

MabThera (rituximab): Non-Hodgkin, melanoma ve akciger kanserinden sonra en hizli artan üçüncü kanser türü. Firmanin MabThera adli ilaci, bu hastalik için kullanilan ilk biyoteknolojik ürün. MabThera, ‘sihirli mermi’ diye isimlendiliyor. Ilaç, kanser hücreler olan B hücreleri üzerindeki CD20 antijenini bulup ona baglaniyor ve öldürüyor. Ölen kanser hücresinin yerini normal hücreler aliyor.

Herceptin (trastuzumab): Meme kanseri hastasi kadinlarin yüzde 35-40'nda HER2 denilen ve tümörün hizli büyümesinden sorumlu reseptörün (algilayici) bulundugu saptandi. Bu ilaç direkt olarak HER2'yi hedefliyor ve bloke ediyor. Ilacin Türkiye'de yil sonunda piyasaya verilmesi planlaniyor. Ilacin hayatta kalim süresini artirdigi kanitlandi. Ilacin erken safhadaki etkinligini ortaya koyma amaçli arastirmaya baslandi.

Xeloda (capecitabine): Bu hem yayilmis meme hem de kolon kanserinde kullanilan ilk oral kemoterapi ajani. 2 ay sonra Türkiye'de de piyasaya verilmesi planlaniyor. Tek basina verilebildigi gibi tamoksifenle de birlikte kullanilabiliyor. Kanser hücresini öldürüyor.

Ayrica arastirmasi süren ‘Tarceva’ adli biyoteknolojik bir ürün de bekleniyor. Bu ilaç akciger, meme ve over kanserine yönelik. Agizdan kullaniliyor. Firma, kansizlik, bulanti, kusma, kemik yogunlugunda azalma gibi kemoterapiye bagli gelisen sorunlarin tedavisine yönelik de biyoteknolojik ürünler üretiyor.

Önce insan hücrelerinden gen izole ediliyor. Izole edildikten sonra genlerin kodladigi protein yapisi elde ediliyor. Rekonbinant DNA teknolojisi ile genin yapisi bakteriye yükleniyor. Bakteri en hizli çogalan canlilardan biri. Genetik kod bakteride çogaliyor. Özetle insandan elde edilen protein kopya ediliyor. Bu ilaçlar, tedavi felsefesini degistirdi. Örnegin klasik yöntemlerle üretilen kemoterapi ajanlari kanser hücrelerinin yaninda, normal hücrelere de zarar veriyor. Yan etkileri de fazla. Biyoteknolojik ilaçlarin yan etkileri ise daha az. Artik hastalik, degil hasta tedavi ediliyor. Kanserde riski artiran, örnegin protein bulunuyor. Buna yönelik yani daha spesifik ilaç kullaniliyor. Bir anlamda kursun vuracagi hedefi biliyor ve buluyor.


www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası