Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Kansere Karsi Biyoteknoloji Ürünü Ilaçlar

‘Rekombinant DNA teknolojisi’ de denilen yöntemle elde edilen biyoteknolojik ilaçlar, tedavide tam hedefi vurduklari için ‘sihirli mermi’ diye nitelendiriliyorlar.

Roche Ilaç Firmasi'nin Non-Hodgkin lenfomanin (NHL)‘rituximab’ etken maddeli MabThera adli biyoteknolojik ilaci önümüzdeki ay içinde Türkiye'de de piyasaya verilecek.

Roche Ilaç Firmasi, Almanya Penzberg'deki Avrupa'nin en büyük biyoteknolojik üretimin tesisinde yaptigi basin toplantisinda, gerek kanser gerekse destek tedavilerinde en ön sirada yer almayi hedeflediklerini açikladi. Sirketin Yönetim Kurulu Baskani Franz Humer, hastaligin olusum nedeninin arastirilmasi ve buna yönelik tedavi stratejisinin belirlenmesi felsefesini benimlediklerini açikladi.

Toplantida, firmanin piyasada olan ve halen arastirma safhasindaki ürünleri sunuldu.

Bu konuda hazirlanmis bazi biyoteknolojik ürünler sunlar:

MabThera (rituximab): Non-Hodgkin, melanoma ve akciger kanserinden sonra en hizli artan üçüncü kanser türü. Firmanin MabThera adli ilaci, bu hastalik için kullanilan ilk biyoteknolojik ürün. MabThera, ‘sihirli mermi’ diye isimlendiliyor. Ilaç, kanser hücreler olan B hücreleri üzerindeki CD20 antijenini bulup ona baglaniyor ve öldürüyor. Ölen kanser hücresinin yerini normal hücreler aliyor.

Herceptin (trastuzumab): Meme kanseri hastasi kadinlarin yüzde 35-40'nda HER2 denilen ve tümörün hizli büyümesinden sorumlu reseptörün (algilayici) bulundugu saptandi. Bu ilaç direkt olarak HER2'yi hedefliyor ve bloke ediyor. Ilacin Türkiye'de yil sonunda piyasaya verilmesi planlaniyor. Ilacin hayatta kalim süresini artirdigi kanitlandi. Ilacin erken safhadaki etkinligini ortaya koyma amaçli arastirmaya baslandi.

Xeloda (capecitabine): Bu hem yayilmis meme hem de kolon kanserinde kullanilan ilk oral kemoterapi ajani. 2 ay sonra Türkiye'de de piyasaya verilmesi planlaniyor. Tek basina verilebildigi gibi tamoksifenle de birlikte kullanilabiliyor. Kanser hücresini öldürüyor.

Ayrica arastirmasi süren ‘Tarceva’ adli biyoteknolojik bir ürün de bekleniyor. Bu ilaç akciger, meme ve over kanserine yönelik. Agizdan kullaniliyor. Firma, kansizlik, bulanti, kusma, kemik yogunlugunda azalma gibi kemoterapiye bagli gelisen sorunlarin tedavisine yönelik de biyoteknolojik ürünler üretiyor.

Önce insan hücrelerinden gen izole ediliyor. Izole edildikten sonra genlerin kodladigi protein yapisi elde ediliyor. Rekonbinant DNA teknolojisi ile genin yapisi bakteriye yükleniyor. Bakteri en hizli çogalan canlilardan biri. Genetik kod bakteride çogaliyor. Özetle insandan elde edilen protein kopya ediliyor. Bu ilaçlar, tedavi felsefesini degistirdi. Örnegin klasik yöntemlerle üretilen kemoterapi ajanlari kanser hücrelerinin yaninda, normal hücrelere de zarar veriyor. Yan etkileri de fazla. Biyoteknolojik ilaçlarin yan etkileri ise daha az. Artik hastalik, degil hasta tedavi ediliyor. Kanserde riski artiran, örnegin protein bulunuyor. Buna yönelik yani daha spesifik ilaç kullaniliyor. Bir anlamda kursun vuracagi hedefi biliyor ve buluyor.


www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: 0 RH +
Adana Şehir Hastanesi Kan Merkezi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05456938208

0 rh pozitif kana ihtiyaç vardir. Gelmeden önce arayınız. TEŞEKKÜR EDİYORUZ. SAGOLUN.

Tarih: 1/14/2020 9:58:45 AM
Vedat Zenni
  Aranan Kan: A RH +
İSTANBUL ŞİŞLİ ETFAL HASTANESİ'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05334758653

Hamidiye şişli Etfal hastanesinde Yatmakta olan hastz için acil A RH + kana ihtiyaç vardır... Telefon: 05334758653

Tarih: 1/11/2020 12:55:52 AM
GÜLCAN BARIN
  Aranan Kan: AB RH -
Cerrahpaşa Üniversite Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05389373324

Çocuk hastaya AB RH NEGATİF kan gereklidir. LÜTFEN DESTEK OLALIM. *****Gelmeden önce arayınız. SAĞOLUN...

Tarih: 1/8/2020 3:12:21 PM
Ahmet Eymen
  Aranan Kan: B RH -
MARMARA ÜNİ. PENDİK E.A.H.'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0534 525 90 24

MARMARA ÜNİ. PENDİK E.A.HASTANESİ 'NİN AKUT LÖSEMİ HASTASI BELGİN PEKDEMİR İÇİN ACELE B GRUBU RH (-) SARI KAN (TROMBOSİT) ARANMAKTADIR. KAN VERECEK GÖNÜLLÜLERİN RÜÇHAN TÖMEKÇE'Yİ ARAMALARI RİCA OLUNUR.

Tarih: 1/8/2020 7:25:35 AM
RÜÇHAN TÖMEKÇE
  Aranan Kan: B RH +
Ege Üniversitesi Hastanesi Çocuk Polikliniği 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05345150391

ACİL 8 yaşında çocuk hastanın B rh pozitif kana ihtiyacı var *LÜTFEN yardımcı olalım. Gelmeden önce yine de arayınız. Sağolun.

Tarih: 1/7/2020 1:46:55 PM
Hatice Elvin Baş
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası