Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Kansere Karsi Biyoteknoloji Ürünü Ilaçlar

‘Rekombinant DNA teknolojisi’ de denilen yöntemle elde edilen biyoteknolojik ilaçlar, tedavide tam hedefi vurduklari için ‘sihirli mermi’ diye nitelendiriliyorlar.

Roche Ilaç Firmasi'nin Non-Hodgkin lenfomanin (NHL)‘rituximab’ etken maddeli MabThera adli biyoteknolojik ilaci önümüzdeki ay içinde Türkiye'de de piyasaya verilecek.

Roche Ilaç Firmasi, Almanya Penzberg'deki Avrupa'nin en büyük biyoteknolojik üretimin tesisinde yaptigi basin toplantisinda, gerek kanser gerekse destek tedavilerinde en ön sirada yer almayi hedeflediklerini açikladi. Sirketin Yönetim Kurulu Baskani Franz Humer, hastaligin olusum nedeninin arastirilmasi ve buna yönelik tedavi stratejisinin belirlenmesi felsefesini benimlediklerini açikladi.

Toplantida, firmanin piyasada olan ve halen arastirma safhasindaki ürünleri sunuldu.

Bu konuda hazirlanmis bazi biyoteknolojik ürünler sunlar:

MabThera (rituximab): Non-Hodgkin, melanoma ve akciger kanserinden sonra en hizli artan üçüncü kanser türü. Firmanin MabThera adli ilaci, bu hastalik için kullanilan ilk biyoteknolojik ürün. MabThera, ‘sihirli mermi’ diye isimlendiliyor. Ilaç, kanser hücreler olan B hücreleri üzerindeki CD20 antijenini bulup ona baglaniyor ve öldürüyor. Ölen kanser hücresinin yerini normal hücreler aliyor.

Herceptin (trastuzumab): Meme kanseri hastasi kadinlarin yüzde 35-40'nda HER2 denilen ve tümörün hizli büyümesinden sorumlu reseptörün (algilayici) bulundugu saptandi. Bu ilaç direkt olarak HER2'yi hedefliyor ve bloke ediyor. Ilacin Türkiye'de yil sonunda piyasaya verilmesi planlaniyor. Ilacin hayatta kalim süresini artirdigi kanitlandi. Ilacin erken safhadaki etkinligini ortaya koyma amaçli arastirmaya baslandi.

Xeloda (capecitabine): Bu hem yayilmis meme hem de kolon kanserinde kullanilan ilk oral kemoterapi ajani. 2 ay sonra Türkiye'de de piyasaya verilmesi planlaniyor. Tek basina verilebildigi gibi tamoksifenle de birlikte kullanilabiliyor. Kanser hücresini öldürüyor.

Ayrica arastirmasi süren ‘Tarceva’ adli biyoteknolojik bir ürün de bekleniyor. Bu ilaç akciger, meme ve over kanserine yönelik. Agizdan kullaniliyor. Firma, kansizlik, bulanti, kusma, kemik yogunlugunda azalma gibi kemoterapiye bagli gelisen sorunlarin tedavisine yönelik de biyoteknolojik ürünler üretiyor.

Önce insan hücrelerinden gen izole ediliyor. Izole edildikten sonra genlerin kodladigi protein yapisi elde ediliyor. Rekonbinant DNA teknolojisi ile genin yapisi bakteriye yükleniyor. Bakteri en hizli çogalan canlilardan biri. Genetik kod bakteride çogaliyor. Özetle insandan elde edilen protein kopya ediliyor. Bu ilaçlar, tedavi felsefesini degistirdi. Örnegin klasik yöntemlerle üretilen kemoterapi ajanlari kanser hücrelerinin yaninda, normal hücrelere de zarar veriyor. Yan etkileri de fazla. Biyoteknolojik ilaçlarin yan etkileri ise daha az. Artik hastalik, degil hasta tedavi ediliyor. Kanserde riski artiran, örnegin protein bulunuyor. Buna yönelik yani daha spesifik ilaç kullaniliyor. Bir anlamda kursun vuracagi hedefi biliyor ve buluyor.


www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası