Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Kansere Karsi Biyoteknoloji Ürünü Ilaçlar

‘Rekombinant DNA teknolojisi’ de denilen yöntemle elde edilen biyoteknolojik ilaçlar, tedavide tam hedefi vurduklari için ‘sihirli mermi’ diye nitelendiriliyorlar.

Roche Ilaç Firmasi'nin Non-Hodgkin lenfomanin (NHL)‘rituximab’ etken maddeli MabThera adli biyoteknolojik ilaci önümüzdeki ay içinde Türkiye'de de piyasaya verilecek.

Roche Ilaç Firmasi, Almanya Penzberg'deki Avrupa'nin en büyük biyoteknolojik üretimin tesisinde yaptigi basin toplantisinda, gerek kanser gerekse destek tedavilerinde en ön sirada yer almayi hedeflediklerini açikladi. Sirketin Yönetim Kurulu Baskani Franz Humer, hastaligin olusum nedeninin arastirilmasi ve buna yönelik tedavi stratejisinin belirlenmesi felsefesini benimlediklerini açikladi.

Toplantida, firmanin piyasada olan ve halen arastirma safhasindaki ürünleri sunuldu.

Bu konuda hazirlanmis bazi biyoteknolojik ürünler sunlar:

MabThera (rituximab): Non-Hodgkin, melanoma ve akciger kanserinden sonra en hizli artan üçüncü kanser türü. Firmanin MabThera adli ilaci, bu hastalik için kullanilan ilk biyoteknolojik ürün. MabThera, ‘sihirli mermi’ diye isimlendiliyor. Ilaç, kanser hücreler olan B hücreleri üzerindeki CD20 antijenini bulup ona baglaniyor ve öldürüyor. Ölen kanser hücresinin yerini normal hücreler aliyor.

Herceptin (trastuzumab): Meme kanseri hastasi kadinlarin yüzde 35-40'nda HER2 denilen ve tümörün hizli büyümesinden sorumlu reseptörün (algilayici) bulundugu saptandi. Bu ilaç direkt olarak HER2'yi hedefliyor ve bloke ediyor. Ilacin Türkiye'de yil sonunda piyasaya verilmesi planlaniyor. Ilacin hayatta kalim süresini artirdigi kanitlandi. Ilacin erken safhadaki etkinligini ortaya koyma amaçli arastirmaya baslandi.

Xeloda (capecitabine): Bu hem yayilmis meme hem de kolon kanserinde kullanilan ilk oral kemoterapi ajani. 2 ay sonra Türkiye'de de piyasaya verilmesi planlaniyor. Tek basina verilebildigi gibi tamoksifenle de birlikte kullanilabiliyor. Kanser hücresini öldürüyor.

Ayrica arastirmasi süren ‘Tarceva’ adli biyoteknolojik bir ürün de bekleniyor. Bu ilaç akciger, meme ve over kanserine yönelik. Agizdan kullaniliyor. Firma, kansizlik, bulanti, kusma, kemik yogunlugunda azalma gibi kemoterapiye bagli gelisen sorunlarin tedavisine yönelik de biyoteknolojik ürünler üretiyor.

Önce insan hücrelerinden gen izole ediliyor. Izole edildikten sonra genlerin kodladigi protein yapisi elde ediliyor. Rekonbinant DNA teknolojisi ile genin yapisi bakteriye yükleniyor. Bakteri en hizli çogalan canlilardan biri. Genetik kod bakteride çogaliyor. Özetle insandan elde edilen protein kopya ediliyor. Bu ilaçlar, tedavi felsefesini degistirdi. Örnegin klasik yöntemlerle üretilen kemoterapi ajanlari kanser hücrelerinin yaninda, normal hücrelere de zarar veriyor. Yan etkileri de fazla. Biyoteknolojik ilaçlarin yan etkileri ise daha az. Artik hastalik, degil hasta tedavi ediliyor. Kanserde riski artiran, örnegin protein bulunuyor. Buna yönelik yani daha spesifik ilaç kullaniliyor. Bir anlamda kursun vuracagi hedefi biliyor ve buluyor.


www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH -
Karabük eğitim ve araştırma hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05435997959

yoğum bakımda yatmakta olan hastz için acil kana ihitiyaç vardır

Tarih: 9/10/2019 8:46:26 PM
Hacer Işık
  Aranan Kan: B RH -
Malatya Turgut Özal tıp merkezi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05541363389

İlik nakli olan 6 çocuk annesi şadiye Eroğlu'nun acil B rh(_) ve 0 rh(_) kana ihtiyaç vardır lütfen yardımcı olur musunuz

Tarih: 9/7/2019 1:45:03 AM
Şadiye Eroğlu
  Aranan Kan: AB RH +
KARTAL KOSUYOLU Kalp Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05052053665

ACİL KAN LAZIM AB RH POZİTİF GELMEDEN ÖNCE ARAYINIZ.

Tarih: 8/31/2019 6:13:02 AM
MUSTAFA Turhan
  Aranan Kan: A RH +
EGE ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05414005451

Acildir. DESTEK OLALIM. A RH POZİTİF GRANÜLOSİT KAN.

Tarih: 8/29/2019 8:01:27 AM
YAĞMUR BEYHAN DAYANIR
  Aranan Kan: AB RH -
AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05382315179

ACİL AB RH NEGATİF TROMBOSİT LAZIMDIR. GELMEDEN ÖNCE ARAYINIZ.

Tarih: 8/25/2019 9:10:34 AM
YUSUF DEMIR
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası