Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Ölüm baliklari MARMARA'DA

Marmara Denizi'ndeki baliklarin sanayi atiklariyla beslendikleri için karacaciger kanseri ve böbrek yetmezligine neden olduklari tespit edildi. Midyeler ise baliklardan daha tehlikeli çikti.

Marmara Denizi'nde yasayan 3 balik türünün, karaciger kanseri ve böbrek yetmezligi yapabilecek kadar tehlike saçtigi anlasildi. Marmara Üniversitesi Saglik Egitim Fakültesi'nden Yrd. Doç. Dr. Yasar Keskin'in baskanligi'nda, Birinci Ordu Gida Müfreze Komutanligi'nda Sorumlu Veteriner Hekim Ruhtan Bastakaya, Mikrobiyoloji Uzmani Dr. Oguz Özyaral, Yrd. Doç. Dr. Nimet Emel Lüleci ve Prof. Dr. Osman Hayran'dan olusan ekip, 1 yillik çalisma sonucunda çarpici sonuçlara ulasti. 2005 yilinda baslayip 2006'nin ilk aylarina kadar süren 13 aylik çalisma, 20 tür balik üzerinde gerçeklesti. Baliklarda, sanayi atiklarinda bulunan civa, kursun, bakir ve kadmiyuma olan 4 agir metale bakildi.

LÜFER TEHLIKE SINIRINDA

Arastirmaya göre, Diger tehlikeli baliklar ise ikinci sirada Bakalyoz ve üçüncü sirada Hamsi geldi. Tehlike sinirinda olan baliklar ise su sekilde siralandi: Lüfer, Karagöz, Palamut ve Karides. Agir metal tasiyan baliklarin en büyük özelligi ise dip baliklari olmasi. Arastirma ekibinin baskani Yrd. Doç. Dr. Yasar Keskin Marmara Denizi'nde avlanip satisa sunulan baliklarin ölüm tehlikesi saçtigina dikkat çekti ve "Sanayi atiklari kontrolsüz bir sekilde dogaya birakilmakta. Bunlar içerisinde agir metaller deniz, göl ve barajlarda birikerek su ekosistemini etkiliyor. Bunlarla temas eden baliklarin kas ve dokularinda birikmesinden dolayi insanlarda zehirlenme ve ölüm vakalari görülüyor. Bunun ilk örnegi de 1950'de Japonya'da anlasildi" diye konustu.

Sakin midye yemeyin

Yrd. Doç. Dr. Yasar Keskin'e göre arastirmanin en çarpici sonucu Marmara Denizi'ndeki midyeden, hamsiden ve bakalyozdan kesinlikle yenmemesi. Midyelerde 0.5 olmasi gereken civa orani 1.75 ile sinirin 3.5 kati üzerinde bulundu. Ayrica midyede kadmiyum elementi de 1 olmasi gerekirken 1.122 olarak belirlendi. Incelemeye alinan 20 balik türü ise sunlar: Mezgit, Kefal, Izmarit, Barbun, Midye, Bakalyoz, Hamsi, Karagöz, Mercan, Dil, Çinekop, Sardalya, Uskumru, Istavrit, Kolyoz, Zargana, Palamut, Gümüs, Karides, Lüfer.

5 yil sonra anlasilir

Memorial Hastanesi'nden Doç. Dr. Kenan Keskin, agir metal almis olan baliklarin tüketilmesiyle 5 yil sonra agir metal zehirlenmesinden ölenlerin sayisinin artacagini söyledi. Keskin, taktirde basta kanser olmak üzere, "Yenilen baliklar kisa sürede degil ama bir süre sonra büyük hastaliklara ve hatta ölümlere neden olurlar. Organ hastaliklari basta olmak üzere, karaciger kanseri, böbrek yetmezligi, beyin hasarlari, kan kanseri türlerine davetiye çikarirlar. Civa, kursun, kalay gibi agir metaller yüzünden zehirlenmeler zamanla kendini gösterir. Fark edilmeden ortaya çikar. Marmara Denizi'ndeki agir metal içeren baliklarin tüketilmesiyle çikacak olan felaket sonuçlari 5 yil sonra görülmeye baslar" dedi.

Sibel ÜNLÜ
Bugün Gazetesi
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası