Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Evcil Hayvanlara Karsi Alerjiniz mi var?

Günümüzde gelisen teknoloji ile birlikte alerjik hastaliklarda da artis gözleniyor. Bu artisa sebep olan faktörleri Hisar Intercontinental Hospital Gögüs Hastaliklari Uzmani Orhan Dalkiliç söyle siraliyor: Toplu yasam, kapali ve tozlu ortamlarda fazla vakit geçirme, ev içinde kus, kedi, köpek gibi evcil hayvan beslenmesi, hazir gidalarda, yiyecek ve içeceklerde kimyasal katki maddesi kullanilmasi, çevre ve hava kirliligindeki artis, ozon tabakasinin delinmesine bagli zararli günes isinlari, artan sehir yasami, sigara, puro ve nargile.

Hisar Intercontinental Hospital Gögüs Hastaliklari Uzmani Orhan Dalkiliç, evlerinde evcil hayvan besleyen ve hayvan alerjisi olan kisilerin rahat bir yasam sürmelerinin mümkün olabilecegini belirtiyor. Hayvan tüylerinden korunma için tek geçerli yöntemin hayvanin evden uzaklastirilmasi ve bütün hali, yatak takimi ve mobilyalarin vakum-temizleyici ile temizlenmesi oldugunu söylüyor. Kedi alerjenlerinin tam olarak temizlenemeyecegini belirten Dalkiliç, bir evin kedi alerjenlerinden arinmasi için en az 20 hafta gerekli oldugunu ifade ediyor ve her ne kadar kedilerin sik yikanmasinin alerjen sayisini azaltma da etkisi olsa da bu uygulama haftada bir yapildiginda bile yararli bir sonuç alinamadigini söylüyor. Hisar Intercontinental Hospital Gögüs Hastaliklari Uzmani Orhan Dalkiliç, evcil hayvanlarin evden uzaklastirilmasi hasta tarafindan kabul edilmiyorsa en azindan yatak odasinin ya da evin disinda tutulmasi gerektigini belirtiyor ve alerji ile ilgili su açiklamalari yapiyor:

Alerji nedir?

Alerji, baskalarina zarar vermeyen ve toksik olmayan bazi maddelere karsi vücudun istenmeyen bir asiri duyarlilik reaksiyonudur. Vücut, karsilastigi zararli madde ve organizmalara karsi savunma amaciyla antikor olusturur. Ayni maddeyle tekrar karsilasildiginda bu antikorlar vücudu korumak için harekete geçer. Bu, normal insanlarda koruyucu bir mekanizmadir. Alerjik bünyeli kisilerde, karsilasilan maddenin vücuda zararli olup olmadigi ayrilamaz ve zararsiz maddelere de reaksiyon gelisir.

Alerji nasil anlasilir?

Alerjenle karsilasildiginda hapsirma, gözlerde sulanma, burun tikanikligi, burun kasintisi veya egzema gibi deri döküntüleri meydana gelir. Ancak, ayni maddelerle karsilasan baska kisilerde bu reaksiyonlar görülmeyebilir.

Neler alerji yapar?

Alerjiye en sik neden olan maddeler; hayvan tüyleri, çiçek polenleri, toz, küf ve deterjan gibi maddelerdir. Alerjenler vücutta histamin gibi bazi maddelerin salgilanmasina neden olur. Bu maddeler damarlarin genislemesine, damar disina sivi çikmasina ve bazi koruyucu hücrelerin bu bölgeye toplanmasina yol açarlar. Alerjik reaksiyon denilen ve vücuda zarar veren olaylar böyle gelisir. Bu reaksiyon sonucu ortaya çikacak bulgular olayin olustugu bölgeye göre degisir. Eger burundaysa hapsirma ve burun akintisi görülür. Solunum yolundaysa astimda oldugu gibi öksürük, nefes darligi ve hiriltili soluma meydana gelir. Deride ise kasinti, kizariklik ve kabarikliklar olusur.

Alerji nasil tedavi edilir?

Alerjik bünyelere uygulanan bazi testlerle, nelere alerjisi oldugu tespit edilip bunlardan kaçinmasi önerilebilir; ancak toz, polen, ev akarlari gibi bazi alerjenlerden kaçinmak çok zordur. Alerjik bünyeli insanlarda zamanla yeni maddelere karsi da alerji gelisebilir ya da eskiden alerjik oldugu bir maddeye vücut alisabilir. Alerji genellikle çocukluk, ergenlik ve genç eriskinlikte baslar. Psikolojik stres de alerjide önemli bir rol oynar.

Alerjik maddeden uzak durmak önemlidir ancak bazen nelere karsi alerji oldugu bilinmedigi için bu tarz korunma genellikle yetersizdir. Tedavide antihistaminikler ve daha agir durumlarda kortizon kullanilir. Ayrica burun tikanikligini açici ilaçlar rahatlama saglar. Alerjen oldugu bilinen maddenin küçük dozlar halinde vücuda verilmesiyle vücudun yavas yavas bu maddeye alistirilmasi da tedavi seklidir.

Alerjiden kurtulmak için yapilmasi gerekenler

• Ilkbaharda çiçeklerin tozlasma döneminde mümkün oldugunca açik havaya çikmayin.

• Polenlerin içeriye girmemesi için camlarinizi kapali tutun, mümkünse klima kullanin. Klima sadece evinizi serinletmekle kalmaz polen ve mantar sporlarini filtre eder.

• Evinizde çok fazla çiçek olmasin. Bitkiler ve nem, mantar üremesi için uygun ortamdir.

• Arabayla seyahat ederken camlarini açmayin.

• Giysilerinizi açik havada kurutmayin, üzerine polenler yapisir, mümkünse çamasir kurutma makinesi kullanin.

• Kus tüyü yastik kullanmayin, yastik, çarsaf ve pikelerinizi haftada bir yikayin. Toz akarlarinin ölmesi için yikama suyunuz en az 54 derece olmalidir.

• Biblo, kitap gibi küçük esyalarinizin toz tutmamasi için kapakli dolaplara koyun.

• Evde hali kullanmamaya çalisin, dösemelerin silinebilecek bir maddeden olmasina dikkat edin.

• Halinizi emisi güçlü bir elektrik süpürgesiyle temizleyin.

• Evin içinde hayvan beslememeye çalisin. Beslediginiz hayvanlari özellikle yatak odasina sokmayin.

• Çocuklarinizin oyuncaklarini bir kutuda saklayin, tüylü oyuncaklar yerine tahta ve plastik gibi toz tutmayan maddelerden yapilmis oyuncaklar alin.

• Gerekirse elektrostatik toz tutucu hava temizleme cihazlari kullanin.

• Pencere ve kapi pervazlarinda toz birikimi çok oldugu için buralari sik sik nemli bezle silin.

• Alerjiniz oldugunu bildiginiz yiyeceklerden sakinin.

• Ari kovanlarindan uzak durun.

• Tibbi yardim alamayacaginiz yerlere gitmeyin (çadir kampi vs.)

• Dinlenmenize dikkat edin stresli ortamlarda bulunmamaya çalisin.

• Herhangi bir ilaç kullanmaniz gerektiginde alerjik oldugunuzu doktorunuza söyleyin.

Dr. Orhan Dalkiliç
Gögüs Hastaliklari Uzmani
Hisar Intercontinental Hospital
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası