Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Anne adaylari yaz sicaklarina dikkat

Hamile olmak günümüz kadinlari için artik dert olmaktan çok uzak. Eskiye göre hamilelik dönemini çok daha bilinçli bir sekilde geçiren anne adaylari dogumdan çok kisa bir süre öncesine kadar hayatin her alaninda aktif bir sekilde rol almaya devam edebiliyor. Ancak kadinlarin bedeninde pek çok fizyolojik ve kimyasal degisikligin yasandigi bu dönemde dikkat edilmesi gereken pek çok konu oldugu da bir gerçek. Yaz aylari da dikkat edilmesi gereken dönemlerin basinda geliyor. Hisar Intercontinental Hospital Kadin Hastaliklari ve Dogum Uzmani Doç. Dr. Müge Harma’ya yaz sicaklarinda anne adaylarinin dikkat etmesi gerekenleri sorduk:

Anne adaylari yaz aylarinda disari çikarken nelere dikkat etmeli?

Anne adaylari yaz aylarinda disari çikarken ince giysiler giymeli, günesin dik geldigi saatlerde çikmasi mecburi ise muhakkak günes koruyuculugu yüksek faktörlü kremler cilde sürülmeli, sapka takilmalidir. Yürürken gölge tercih edilmelidir. Giysileri açik renkli kumastan ve ince yapili olmalidir. Koyu renkli giysiler günesi çeker ve gebenin kendini daha sicak hissetmesine neden olur. Yazin mümkünse gebeler sabah veya aksamüstü ve aksam yürüyüsleri ile yazin keyfini çikarabilirler; sabah 10’dan önce aksam üstü 4’den sonra. Disarida dolasirken sivi ihtiyaçlarini karsilamak için bol su içmeli ve yanlarinda bulundurmalidirlar.

Sicak havalar anne karnindaki bebegi ne sekilde etkiler?

Yaz aylarinda vücudun sivi ihtiyaci artacagindan gerekli olan sivi ihtiyaci karsilanmaz ise gebelikte daha sik olarak görülen idrar yolu enfeksiyonlari, kabizlik, hemoroid (basur) gibi problemler ile birlikte gebeligin erken dogum veya düsük tehtidi, oligohidramnioz (bebegin amnion suyunun normalden azligi), rahim içi gelisme azligi gibi pek çok durumla karsilasma riski artar. Bu yüzden gebelerin en az günde 8-10 bardak su tüketmesi önerilmektedir. Asiri sicak havalarda egzersiz yaparken 15 dakika ara ile yarim bardak su tüketimi de pratik bir öneri olabilir.

Yaz aylarinda nasil bir beslenme programi uygulamalidir?

Düsük kalorili az yagli yiyecekler tercih edilmelidir. Pisirme yöntemi olarak kizartma tercih edilmemelidir. Mevsim sebze ve meyvelerinden hazirlanacak salatalar uygun yiyeceklerdir. Meyve ve sebze tüketimi vitamin kürü ve sivi alinimi açisindan oldukça fayda saglayacaktir.

Tatile çikmayi planlayan anne adaylarina önerileriniz nelerdir ve seyahat sirasinda hangi noktalara dikkat etmelidir?

Gebelikte tatil plani yapilmasi kisitlanmaz. Ancak uzun sürecek yolculuklar dolasim sistemini olumsuz yönde etkileyebileceginden mutlaka 2 saat ara ile dolasimi düzenlemeye yönelik kalkilmali ve yürünmelidir.

Uçak yolculuklarinda mutlaka öncesinden doktor muayenesi yapilmali ve rapor alinmalidir. Gebeligin son zamanlarinda doguma yakin dönemde uzun yolculuklar riskli olabileceginden sakinilmalidir.

Anne adaylari denize girebilir mi? Olumlu, olumsuz yönleri nelerdir?

Anne adaylari için ideal sporlar yürüyüs ve yüzmedir. Yüzme sporu vücudun tüm adele sistemini çalistiracak dolasim sistemi üzerinde olumlu etki olusturacaktir. Suda yapilacak su jimnastigi de fayda saglayacaktir. Yüzme ayrica terleme ve sicak hissini de azaltacaktir. Ancak denize veya havuza girerken dikkat edilmesi gereken kurallar suyun temizliginden emin olmaktir. Temiz olmayan sular genel olarak enfeksiyona neden olabilmektedir.

Güneslenirken hangi noktalara dikkat edilmelidir?

Gebelikteki hormonlarin etkisi ile ciltte koyu renkli pigmentasyolar olusmaktadir. Günes bu durumu alevlendirebileceginden mutlaka koruyucu faktörü yüksek günes kremleri kullanilmalidir. Ayrica cildin asiri sicaktan kuruma yan etkisine karsi nemlendirici kremlerin kullanilmasi da tavsiye edilmektedir.

Doç. Dr. Müge Harma
Kadin Hastaliklari ve Dogum Uzmani
Hisar Intercontinental Hospital
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası