Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Rahim Agzi Kanseri Riskinde Smear testi hayat kurtariyor

Jinekolojik kanserler arasinda ikinci siklikta görülen ve özellikle az gelismis ülkelerde en çok ölüme neden olan kanserlerin basinda gelen rahim agzi kanserinde Smear testi sayesinde erken teshis ve tedavi mümkün. Hisar Intercontinental Hospital Kadin Hastaliklari ve Dogum Uzmani Doç. Dr. Müge Harma rahim agzi kanseriyle ilgili bilgiler verirken erken teshisin ne kadar önemli oldugunu vurguladi.

Rahim Agzi kanseri ne siklikta görülür?

Tüm dünyada rahim agzi kanseri meme kanserinden sonra kadinlardaki kanser ölümlerinin ikinci en sik sebebidir. Görülme sikligi toplumdan topluma belirgin farkliliklar göstermektedir. Ülkemizde siklik siralamasinda 7. sirayi almaktadir. Rahim agzi kanseri 20.yy’in ilk yarisina kadar kadin genital kanserlerinin basinda gelirken 1950’lerden sonra rahim agzi kanserinden ölüm yüzde 50 oraninda azalmistir. Ölüm oranindaki düsüs rahim agzi kanseri taramasinin jinekolojik muayenenin bir parçasi olmasina baglanmaktadir.

Rahim Agzi Kanserleri Önlenebilir mi?

Rahim agzi kanseri uygun tarama ile önlenebilir olmasini saglayan bir grup özellige sahiptir. Uzun süreli takip çalismalarindan elde edilen bilgiye göre bu hastalik 10-20 yil sürebilen sikayet olusturmayan öncü lezyonlar olusturmaktadir.

Hastaligin baslamadan tespit edilmesi basit poliklinik düzeyindeki müdahalelerle tedaviye olanak tanir ve bu evredeki tedavi, kanser tedavisine göre çok daha etkili olmaktadir. Rahim agzi kanserinin önlenebilir bir hastalik olarak kabulü, bilinen bir ajandan yani insan sigil virüsünden (human papilloma virus) kaynaklanan cinsel yolla bulasan bir hastalik olmasi yüzündendir. Yüksek riskli insan sigil virüsleri rahim agzi kanserlerinin yüzde 95’inde pozitif bulunmuslardir.

Rahim Agzi Kanseri Kimlerde daha çok görülür?

Bilimsel çalismalarda rahim agzi kanser riskinin cinsel iliski yasi küçüldükçe arttigi; 16 yas öncesi ile 20 yas sonrasi gruplar arasinda 2 kat fark oldugu görülmüstür. Ayrica, risk ömür boyu cinsel partner sayisi (çok eslilik) ile dogru orantili bulunmustur. Daha önceden rahim agzi kanseri hastasi kadinlarla evli erkeklerin simdiki eslerinde rahim agzi kanser sikliginin artmis olmasi da partnerin bu hastaliga katkisina ilgi çekmistir. Rahim agzi kanserli hastalarin esleri de enfeksiyon açisindan incelenmelidir. Rahim agzi kanserinin önemli bir özelligi de orta yas grubundaki yüksek görülme sikligidir. Tarama programlari ile bu yas siniri erken yaslara kaymaktadir. Ayrica rahim agzi kanserleri siyah irkta daha sik görülmektedir.

Rahim Agzi Kanserine neden olan etkenler nelerdir?

Insan sigil virüsü ile enfeksiyon, bugün artik rahim agzi kanserinin önemli bir göstergesi olarak kabul edilmektedir. Bu virüs serviks kanseri ile en fazla birliktelik göstermektedir. Bilinen 100’den fazla tipi vardir. Bunlarin çogu zararsizdir. Ancak bazi tipleri özelikle 16 ve 18 yüksek riskli tiplerdir.

Genç kadinlarda enfeksiyon sikligi yüzde 10-20’dir. Enfekte olmus kadinlarin yüzde 5-10’unda bu hastalik devamlilik göstermektedir. Bunun da kansere dönüsümü yaklasik 13 yili bulmaktadir. Diger risk faktörleri olarak, kisisel sigara içimi ve pasif olarak dumana maruz kalma gösterilen nedenlerin basinda gelmektedir. Bir de günümüzde artik kullanilmayan yüksek doz östrojen ve progesteron içeren dogum kontrol haplari da suçlanmistir. Beslenme durumu da rahim agzi kanserlerinde yogun arastirma konusu olmustur. Vitamin C alinimi ile özellikle sigara içenlerde riskin düstügü gösterilmistir. Ayrica folik asitin de riski azalttigi yönünde çalismalar bulunmaktadir. Bu durum antioksidan özelliklerinden kaynaklaniyor olabilir. Bunlarin disinda diger cinsel yolla bulasan hastaliklar ve sosyoekonomik düzeyin yetersizligi de riski arttiran faktörlerdendir.

Smear testi nasil uygulanir?

Rahim agzindan dökülen hücrelerin incelenmesi en sik kullanilan testtir. Bu test, jinekolojik muayene esnasinda, bir özel firça veya tahta çubuk yardimi ile rahim agzi bölgesinden salgi alma esasina dayanir. Kesinlikle cerrahi bir islem degildir. Dokuya zarar vermeyen ve aci uyandirmayan bir uygulamadir. Sürüntü materyali olan salgi, lam denilen ince bir cam üzerine yayilir, patoloji laboratuvarinda boyama islemlerinden geçirilen cam, mikroskop altinda patolog tarafindan incelenerek, degerlendirilir. Ince yayma teknikle, Human Papilloma Virus(HPV) tayini de yapilabilmektedir. Amaç, normal olmayan sagliksiz hücreleri tanimlayip daha ileri tetkik veya takip konusunda hastayi bilgilendirmektir. Bilinmesi gereken önemli bir durum bu test rahim üst kismi ve yumurtalik kanserlerini taramamaktadir.

Smear testi hangi siklikta yapilmalidir?

Taramanin baslangici cinsel aktivite basladiktan 3 yil sonra veya en geç 21 yasinda baslamalidir. Üç ya da daha fazla normal olarak rapor edilen yeterli negatif smear testi son 10 yil da da negatif ise 70 yasinda kesilmelidir. Rahimin iyi huylu hastaliklarindan dolayi rahimi tam oalrak çikarilmis hastalarda yapilmasi sart degildir. Ancak rahim agzi birakilarak yapilmis rahim ameliyati olanlar ve kanser öncesi rahim agzi hastaligi nedeni ile ameliyat olanlarda yillik tarama önerilmekte yine eger son 10 yilda üç kez negatif sonuç çikarsa tarama kesilebilmektedir.

Doç. Dr. Müge Harma
Kadin Hastaliklari ve Dogum Uzmani
Hisar Intercontinental Hospital
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası