Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Günesin zararli isinlarindan çocuklarinizi uzak tutun...

Günes, çocuklarimiz için deriden D vitamini sentezini saglamakla birlikte özellikle yaz aylarinda maruz kalindiginda yaydigi UV isinlari ile zararli etkiler olusturabiliyor. Hisar Intercontinental Hospital’dan Uzm. Dr. Özlem Ketenci Altikardesler günesin yaydigi UV isinlarinin etikleri ile ilgili su bilgileri verdi:

“Günes isinlarinin bir kismi ultraviyole denilen gözümüzün göremeyecegi dalga boyundaki isinlardan olusmaktadir. UVA isinlari derinin derin tabakalarini etkilemekte ve böylelikle deri kanseri riskini artirmakta, mevsim ve hava kosullarinda degismeksizin yil boyunca etkili olmaktadir. UVB isinlari ise derinin üst tabakasini etkileyip, UVA’dan farkli olarak yaz aylarinda daha yogun bir sekilde karsimiza çikmaktadir ve bu isinlar günes yaniklarina neden olmaktadir.

Insan tüm hayati süresince aldigi isinlarin çogunu çocukluk çaginda almakta olup, UV isinlari bu dönemde eriskin döneme oranla daha zararli olmaktadir. Ayrica günümüzde ozon miktarindaki azalma sonucunda UV isinlarina maruz kalma düzeyi de artmistir. Günes isinlari ciltte kuruluk, günes yanigi, pigmentasyon degisikligi, lekelenmelere neden olmakta ve deri kanseri olusum riskini artirmaktadir. Bu nedenle, çocuklarimizi küçük yastan itibaren günese karsi korumak gerekmektedir.

Çocuklarimizi günesten korumak için alinmasi gereken önlemler ile ilgili Hisar Intercontinental Hospital Uzm. Dr. Özlem Ketenci Altikardesler sunlari açikladi:

“Öncelikle çocuklarinizi günes isinlarinin daha yogun oldugu saatler olan 10:00-16:00 arasinda günese çikarmamaya özen gösterin. Özellikle 1 yas altindaki çocuklar mümkün oldugunca gölgede tutulmali, günes isinlarina direkt olarak maruz birakilmamali. 3 yas altindaki çocuklar ise kesinlikle korunmasiz olarak günesin altinda birakilmamalidir. Günes kremi günese çikmadan 30 dakika önce sürülmeli, 1,5-2 saat araliklarla tekrarlanmali, terleme, denizden çikma ve dus sonrasinda yenilenmeli, uygulanirken cilde esit miktarda yedirilerek, ince bir tabaka olusturacak sekilde sürülmelidir. Korunmasiz bir ciltte 15 dakika gibi kisa bir sürede bile günes yaniklari olusabildigini unutmamak gerekir. Günes isinlari yerden yansiyarak vücudumuza ulasabilmekte, ayrica bu isinlar % 80-90 oraninda da bulutlardan geçebilmektedir. Bu nedenle gölgede ve bulutlu havalarda bile korunma yöntemlerine dikkat etmek gereklidir. Günes kremi seçerken suya ve terlemeye dayanikli, yüksek faktörlü olanlari seçmelisiniz. Günes koruyucularinin etkinligini ölçen SPF, ürünün UV isininin ne kadarini cilde geçirdigini gösterir. Örnegin 50 SPF, isinin 1/ 50’sini geçirmektedir. Ancak SPF sadece UVB isinlarina karsi korumayi ölçmektedir, bu nedenle ürün seçilirken ayni zamanda UVA isinlarina karsi da koruyucu oldugu mutlaka sorgulanmalidir. Seçilen günes koruyucular çocuklarda en az 30 koruma faktörlü, süt çocuklarinda ise cilt daha ince ve hassas oldugundan en az 50 koruma faktörlü olmalidir. Günesten korunma yöntemleri baska önlemlerle mutlaka desteklenmelidir. Çocuklara açik renkli, bol, sik dokunmus kumastan giysiler giydirilmeli, çevresi genis olan sapkalar ve UV korumali günes gözlügü takilmali, semsiye yardimiyla günesten korunmali, su kaybini önlemek amaciyla bol su içirilmelidir. Tüm bu önlemlere sadece yaz aylarinda ve deniz kiyisinda degil, çocugunuzu sokaga çikarirken bahar aylarinda da dikkat etmeyi unutmamalisiniz. Eger çocugunuzda günes yanigi gelisecek olursa ciltte kizariklik, sislik, isi artisi ve agriya neden olacaktir. Bu durumda agri ve sicaklik hissini azaltmak maksadiyla analjezik ve antipiretik etkili ilaçlar kullanabilir, ayrica yanik gelisen bölgeye soguk su ile islatilmis bez uygulanabilir. Çocuklariniza bol su içirmeyi de ihmal etmeyin. Günes yanigi meydana gelen yere dis macunu, yogurt sürmek gibi yanlis uygulamalardan, yagli ve kalin pomatlar kullanmaktan da kaçinmalisiniz.”

Dr. Özlem Ketenci Altikardesler
Çocuk Sagligi ve Hastaliklari Uzmani
Hisar Intercontinental Hospital

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası