Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Günesin zararli isinlarindan çocuklarinizi uzak tutun...

Günes, çocuklarimiz için deriden D vitamini sentezini saglamakla birlikte özellikle yaz aylarinda maruz kalindiginda yaydigi UV isinlari ile zararli etkiler olusturabiliyor. Hisar Intercontinental Hospital’dan Uzm. Dr. Özlem Ketenci Altikardesler günesin yaydigi UV isinlarinin etikleri ile ilgili su bilgileri verdi:

“Günes isinlarinin bir kismi ultraviyole denilen gözümüzün göremeyecegi dalga boyundaki isinlardan olusmaktadir. UVA isinlari derinin derin tabakalarini etkilemekte ve böylelikle deri kanseri riskini artirmakta, mevsim ve hava kosullarinda degismeksizin yil boyunca etkili olmaktadir. UVB isinlari ise derinin üst tabakasini etkileyip, UVA’dan farkli olarak yaz aylarinda daha yogun bir sekilde karsimiza çikmaktadir ve bu isinlar günes yaniklarina neden olmaktadir.

Insan tüm hayati süresince aldigi isinlarin çogunu çocukluk çaginda almakta olup, UV isinlari bu dönemde eriskin döneme oranla daha zararli olmaktadir. Ayrica günümüzde ozon miktarindaki azalma sonucunda UV isinlarina maruz kalma düzeyi de artmistir. Günes isinlari ciltte kuruluk, günes yanigi, pigmentasyon degisikligi, lekelenmelere neden olmakta ve deri kanseri olusum riskini artirmaktadir. Bu nedenle, çocuklarimizi küçük yastan itibaren günese karsi korumak gerekmektedir.

Çocuklarimizi günesten korumak için alinmasi gereken önlemler ile ilgili Hisar Intercontinental Hospital Uzm. Dr. Özlem Ketenci Altikardesler sunlari açikladi:

“Öncelikle çocuklarinizi günes isinlarinin daha yogun oldugu saatler olan 10:00-16:00 arasinda günese çikarmamaya özen gösterin. Özellikle 1 yas altindaki çocuklar mümkün oldugunca gölgede tutulmali, günes isinlarina direkt olarak maruz birakilmamali. 3 yas altindaki çocuklar ise kesinlikle korunmasiz olarak günesin altinda birakilmamalidir. Günes kremi günese çikmadan 30 dakika önce sürülmeli, 1,5-2 saat araliklarla tekrarlanmali, terleme, denizden çikma ve dus sonrasinda yenilenmeli, uygulanirken cilde esit miktarda yedirilerek, ince bir tabaka olusturacak sekilde sürülmelidir. Korunmasiz bir ciltte 15 dakika gibi kisa bir sürede bile günes yaniklari olusabildigini unutmamak gerekir. Günes isinlari yerden yansiyarak vücudumuza ulasabilmekte, ayrica bu isinlar % 80-90 oraninda da bulutlardan geçebilmektedir. Bu nedenle gölgede ve bulutlu havalarda bile korunma yöntemlerine dikkat etmek gereklidir. Günes kremi seçerken suya ve terlemeye dayanikli, yüksek faktörlü olanlari seçmelisiniz. Günes koruyucularinin etkinligini ölçen SPF, ürünün UV isininin ne kadarini cilde geçirdigini gösterir. Örnegin 50 SPF, isinin 1/ 50’sini geçirmektedir. Ancak SPF sadece UVB isinlarina karsi korumayi ölçmektedir, bu nedenle ürün seçilirken ayni zamanda UVA isinlarina karsi da koruyucu oldugu mutlaka sorgulanmalidir. Seçilen günes koruyucular çocuklarda en az 30 koruma faktörlü, süt çocuklarinda ise cilt daha ince ve hassas oldugundan en az 50 koruma faktörlü olmalidir. Günesten korunma yöntemleri baska önlemlerle mutlaka desteklenmelidir. Çocuklara açik renkli, bol, sik dokunmus kumastan giysiler giydirilmeli, çevresi genis olan sapkalar ve UV korumali günes gözlügü takilmali, semsiye yardimiyla günesten korunmali, su kaybini önlemek amaciyla bol su içirilmelidir. Tüm bu önlemlere sadece yaz aylarinda ve deniz kiyisinda degil, çocugunuzu sokaga çikarirken bahar aylarinda da dikkat etmeyi unutmamalisiniz. Eger çocugunuzda günes yanigi gelisecek olursa ciltte kizariklik, sislik, isi artisi ve agriya neden olacaktir. Bu durumda agri ve sicaklik hissini azaltmak maksadiyla analjezik ve antipiretik etkili ilaçlar kullanabilir, ayrica yanik gelisen bölgeye soguk su ile islatilmis bez uygulanabilir. Çocuklariniza bol su içirmeyi de ihmal etmeyin. Günes yanigi meydana gelen yere dis macunu, yogurt sürmek gibi yanlis uygulamalardan, yagli ve kalin pomatlar kullanmaktan da kaçinmalisiniz.”

Dr. Özlem Ketenci Altikardesler
Çocuk Sagligi ve Hastaliklari Uzmani
Hisar Intercontinental Hospital

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH -
Karabük eğitim ve araştırma hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05435997959

yoğum bakımda yatmakta olan hastz için acil kana ihitiyaç vardır

Tarih: 9/10/2019 8:46:26 PM
Hacer Işık
  Aranan Kan: B RH -
Malatya Turgut Özal tıp merkezi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05541363389

İlik nakli olan 6 çocuk annesi şadiye Eroğlu'nun acil B rh(_) ve 0 rh(_) kana ihtiyaç vardır lütfen yardımcı olur musunuz

Tarih: 9/7/2019 1:45:03 AM
Şadiye Eroğlu
  Aranan Kan: AB RH +
KARTAL KOSUYOLU Kalp Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05052053665

ACİL KAN LAZIM AB RH POZİTİF GELMEDEN ÖNCE ARAYINIZ.

Tarih: 8/31/2019 6:13:02 AM
MUSTAFA Turhan
  Aranan Kan: A RH +
EGE ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05414005451

Acildir. DESTEK OLALIM. A RH POZİTİF GRANÜLOSİT KAN.

Tarih: 8/29/2019 8:01:27 AM
YAĞMUR BEYHAN DAYANIR
  Aranan Kan: AB RH -
AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05382315179

ACİL AB RH NEGATİF TROMBOSİT LAZIMDIR. GELMEDEN ÖNCE ARAYINIZ.

Tarih: 8/25/2019 9:10:34 AM
YUSUF DEMIR
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası