Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Çocuklarda isitme azligina dikkat!

Çocugunuz ona seslendiginizde birkaç defa tekrarlatiyor, televizyonun sesini çok açiyor ya da yakindan izliyor ve derslerindeki basarisi giderek azaliyorsa hiç vakit kaybetmeden bir KBB uzmanina danismaniz gerekiyor demektir. Sik üst solunum yolu enfeksiyonu geçiren, genellikle burun tikanikligi sorunu yasayan ya da uyku sirasinda agzi açik uyuyan belki de horlayan çocuklarda orta kulakta sivi toplanmasinin son derece sik karsilasilan bir durum oldugunu belirten Hisar Intercontinental Hospital Kulak Burun Bogaz Hastaliklari ve Bas Boyun Cerrahisi Uzmani Op. Dr. Tayfun Apuhan ciddi ve kalici duyu kayiplarina karsi aileleri uyariyor.

Orta kulakta sivi birikmesinin nedeni nedir?

Kulak; dis, orta ve iç kulak olmak üzere üç kisma ayrilarak incelenir. Otitis media yani orta kulagin iltihabi ise orta kulak ve orta kulagin içinde bulundugu kemigin havali bosluklari ile östaki borusunu kaplayan mukozanin iltihaplanmasidir. Çocukluk çaginda en sik görülen hastaliklardan biridir. Orta kulak ve burun ile irtibat halinde bulunan bosluklarin iltihabi ile karakterize olan pek çok klinik tablo vardir. Bu tablolar zaman içinde birbirine dönüsebilirler.Orta kulakta sivi birikmesi durumu (Seröz otitis media (SOM)) genel ve lokal enfeksiyon belirti ve bulgulari olmadan saglam kulak zari arkasinda sivi toplanmasiyla karakterize bir orta kulak iltihabi tipidir.

Orta kulak iltihabiyla orta kulakta sivi birikmesi nasil ayrilir?

Akut orta kulak iltihabinin iyilesmesinden sonra orta kulakta saglam kulak zari arkasinda effüzyon kalabilir ve giderek kaybolur. Effüzyonlarin %52’si dört hafta içinde ve %80’i sekiz hafta içinde kaybolur. Bu nedenle bir orta kulak iltihabi ataginin ardindan orta kulakta efüzyon, ancak üç aylik kritik süreyi geçerse SOM yani Orta Kulakta Sivi Birikmesi olarak kabul edilmeli ve tedavi edilmelidir. Yani hasta kulak agrisi ve akinti, ates ve benzeri yakinmalari dile getirmez. Bugünkü bilgilerimize göre SOM akut orta kulak iltihabi ile kronik orta kulak iltihabi arasinda yer alan bir geçis seklidir.

Orta kulakta sivi birikmesinin belirtileri nelerdir?

Genellikle anne ve babanin tek yakinmasi çocuklarinin kendilerine yanit vermemesi, ilgisiz cevaplarla sorulari geçistirmesi, televizyonu çok yakindan izlemesidir. Çocugun sese karsi olan reaksiyonu azalir. Kres ve anaokuluna giden çocuklarda ögretmenler çocugun duymadigini fark ederler. Aileler tekrarlayan üst solunum yolu enfeksiyonlari ile isitme kaybinin arttigini söylerler. Iki tarafli olgularda isitme kaybi daha agir oldugu için daha erken fark edilir.

Hangi yaslarda orta kulakta sivi birikmesi riski yüksektir?

ABD’de yapilan arastirmalarda 6-12 yas grubundaki çocuklarda insidans %22 olarak bildirilmistir. Ülkemizde net siklik bildirilmemistir.

Orta kulakta sivi birikmesi riskini arttiran faktörler nelerdir?

Orta kulakta sivi birikmesi riskini arttiran pek çok faktör tanimlanmistir. Iki- alti yas grubundaki çocuklarda 6-7 defa ya da daha sik tekrarlanan üst solunum yolu enfeksiyonlarinin riski artirdigi bilinmektedir. Geniz etinin büyüklügü de kitle etkisi nedeniyle nazofarenks denilen bölgeyi tikayarak solunum güçlügü yapar ve devamli bir patojen bakteri rezervuari olusturur. Sik üst solunum yolu enfeksiyonu geçiren çocuklarin yaz aylarinda düzelmesi ve yetersiz tedavi görmeleri de orta kulakta sivi birikmesine neden olabilir. Çocukta herhangi bir alerjik hastalik olmasi, genel ve lokal bagisiklik sistemi bozukluklari, prematür dogum, vücut agirliginin normalden düsük olmasi, süt ile beslenmenin erken birakilmasi, kalabalik ortamlarda sikça bulunulmasi, yasanan bölge ve iklim kosullari,nem derecesi riski direk etkileyen faktörler arasindadir.

Orta kulaktaki sivi birikimi muayene sirasinda nasil belli olur?

Kulak muayenesindeki görüntü efüzyonun cinsine göre degisir. Genellikle seröz efüzyonlarda kulak zari transparandir. Kismen içeri dogru çökmüs olabilir. Bazi vakalarda sivi seviyesi görülebilir. Sivi açikligi yukari bakan at nali biçiminde bir yay seklindedir. Mukoid effüzyonlarda kulak zari mat esmerimsi görünümde olabilir. Isikli üçgen bulunmaz. Bu esmerimsi renk içinde kapillerlerin belirginlestigi de bazi vakalar görülebilir.

Hastalarda duyu kaybi nasil ölçülür?

Bu hastalarda isitme eksikligi odyolojik testler ile saptanabilir. Çocuk büyük ise diapozon testleri ile de iletim tipi bir isitme kaybini ortaya koymak mümkündür. Efüzyonlu olgularda odyometrik olarak 25-40 dB arasinda degisen iletim tipi isitme kaybi saptanir. Impedans odyometrisi en çok kullanilan ve yaygin tani yöntemidir. B tipi yani pik yapmayan egriler efüsyonu gösterir. Ancak yalanci pozitiflik bulgularin sayisi bazi uygulamali çalismalarda %30’a kadar yükselmistir.

Hastalik tedavi edilmezse sonuçlari nelerdir?

Hastaligin sik görüldügü süt çocuklugu ve oyun çocuklugu dönemi, çocuklarin ayni zamanda konusmayi ögrendikleri ve çevrelerini tanidigi dönemdir. Arastirmacilar bu tür çocuklarin dili ögrenme ve kullanma yetenekleri ile sosyal uyumlarinin normal çocuklara daha kötü oldugunu bildirmektedirler. Hastalarin çocukluk çagi hastaligi olarak bilinen bu hastaliktan kurtulabilmeleri için ancak yasin ilerlemesi ve etkin tedavi yöntemlerinin (ilaç, tüp takilmasi, geniz eti alinmasi gibi) uygulanmasi ile olmaktadir. Sik olarak tekrarlar ve ilerler ise kulakta kireçlenme, iç kulak tipi isitme kaybi, kolesteatom denilen ve ileride büyük sikintilar veren ve mutlaka isitmeyi bozan ameliyatlar gerektiren tablolara yol açabilir. Enfeksiyon beyne dogru ilerler ise menenjit ve hatta ölüm bile olabilir.

Hastalik nasil tedavi edilir?

Tedavide; ilk adim bünyesel risk faktörlerinin belirlenmesidir. Bunlar yas, kronik üst solunum yolu enfeksiyonlarinin varligi, geniz eti, alerji, yüz gelisim anomalileri ve bagisiklik sistemi bozukluklaridir. Basta mevsim olmak üzere çevresel risk faktörleri de tedavi planinda önemli rol oynarlar. Eger efüzyon iki tarafli ise ve üç haftadan daha fazla bir süredir devam ediyorsa bu efüzyonun kroniklesme olasiligi yüksektir.

Yasin küçük olmasi hem tedavinin basarisini düsürür, hem de tekrarlama ihtimalini yükseltir. Ayni sey mevsimler içinde geçerlidir. Altinda ciddi bir patolojinin olmadigi hastalarda, kendiliginden iyilesme olgularin %20’sinde bildirilmistir. Antibiyotikler ile belli oranda iyilesme saglanmakta, ancak sik olarak tekrar etmektedir. Bu nedenle antibiyotik tedavisine alinan hastalarin aralikli olarak kontrol edilmesi ve tekrarlama olasiliginin akilda tutulmasi gereklidir.

Aile bu konuda dikkatli davranmalidir. Ancak bazi hastalarda aktif enjeksiyonun önlenmesi için steroid tedavisine ihtiyaç duyulur. Çünkü steroid etkin bir antiinflammatuar etkiye sahiptir. Fakat bu konuda çeliskili bilgilerde mevcuttur.

Sinüzit ve benzeri enfeksiyonlar ile geniz etinin büyük olmasi tedaviyi olumsuz yönde etkiler. Eger bademcikler çok büyük ve geniz eti varsa, o zaman cerrrahi tedavi kaçinilmazdir. Bu durumlarda ilaç tedavisi ile vakit kaybetmek gereksizdir. Adenoid vejetasyon alinir ve kulaga ventilasyon tüpü takilir. Ventilasyon tüpleri orta kulagi normal gaz konsantrasyonlarindaki hava ile havalandirir ve orta kulaktaki basincin atmosferik degerlere ulasmasini saglar. Orta kulakta sivi birikmesinin ve negatif basincin neden oldugu isitme kaybinin düzelmesini saglar. Ancak unutulmamalidir ki bu tür çocuklarda tüp atildiktan sonra tekrar nüksedebilir. Nüks oranini etkileyen baslica faktör yine hastanin yasidir. Ayrica östaki borusunun fonksiyonundaki bozukluklar ve geniz etinin yetersiz alinmasi bu riski daha da artirir.

Ventilasyon tüpü takilmis çocuklarda kulagin sudan korunmasi önerilir. Tüp zaman zaman tikanabilir ve isitme azligi yapar. Bazen tüp takildiktan sonra meydana gelen kanama da tüpün tikanmasina sebep olabilir. Bu durumda saf oksijen ya da asit borik ile hazirlanmis oksijenli damlalar kullanilarak buson yumusatilip aspire edilmelidir. Tüp takili iken akinti görülürse ya orta kulak iltihabi yinelenmistir ya da disaridan orta kulaga enfeksiyon bulasmistir.Çok nadir olarak tüp orta kulaga düsebilir. Bu konuda dikkatli olunmalidir. Tüp takilmasina bagli olarak ortaya çikan bir durum kalici perforasyondur. Bu olasilik daha genis ve uzun tüplerde görülür ve tüpün kalis süresi ile de iliskilidir. Ventilasyon tüplerinin kalis süreleri iki ay ile iki sene arasinda degisir.

Op. Dr. Tayfun Apuhan
Kulak-Burun-Bogaz Hastaliklari ve Bas Boyun Cerrahisi
Hisar Intercontinental Hospital
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası