Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


31 Mayis Dünya Sigarasizlik Günü’nde Yepyeni bir hayata baslayin

31 Mayis Dünya Sigarasizlik Günü yaklasirken uzmanlar sigaranin saglik üzerindeki olumsuz etkilerine karsi uyariyor. Peki ya siz mücadelenin hangi tarafindasiniz? Sigara içmeyip sigaraya karsi olanlardan mi, sigara içen ama bir günlügüne dahi olsa dünyaya sigara dumani üflememeye karar verenlerden mi? Yoksa artik sigarasiz bir hayat hayali kuranlardan mi?

Sigaranin zararlarini artik bilmeyenimiz yok. Hisar Intercontinental Hospital’dan Psikiyatri Uzmani Dr. Çagatay Karsidag, tiryakileri 31 Mayis Dünya Sigarasizlik Günü’nde temiz bir sayfa açarak sigarayi birakmaya davet ediyor. Sigara tiryakiliginin gelisim sürecini ve birakma asamasinda karsilasilan güçlükleri açiklayan Dr. Çagatay Karsidag bu zorlu süreçte atilmasi gereken 5 önemli adima dikkat çekiyor.

Sigara bagimliligi nasil olusuyor?

Sigara, daha dogrusu nikotin bagimliligi her bagimlilik gelisimi gibi önce özentiyle denenen ilk nefesle baslar. Bu özentinin bir çok nedeni vardir. Ögrenilmis bir yatkinlik olabilir, evde sigara içen birilerinin varligi gibi. Ya da ögrenilmis bir sikintidan kurtulma yoludur. Kisinin kendisini sikintili hissettigi bir zamanda arkadasinin uzattigi bir adet sigaranin o an onu rahatlattigini fark etmesi gibi. Sonuçta bir özentidir, bir kaçistir veya bir meraktir baslangici. Ancak sonu genelde bagimlilik düzeyine dek varan bir kullanimdir. Ilk baslarda gerçekten de sayica az kullanilir, ancak zaman ilerledikçe, sikinti ve stresler arttikça dozu da gitgide artmaya baslar. Çünkü sigaranin içindeki nikotinin baslangiçta kisiyi canli ve uyanik tuttugu, zihinsel becerilerini (bir miktar) artirdigi fark edilmistir. Gitgide sigaranin yoklugu daha çok hissedilmeye baslanir yani yoksunluk dönemleri yasanir. Sonrasinda artik ya sigarayi tutku derecesinde sevmeye basladigindan ya da esiri olacak derecede kurtulamadigindan birakmayi düsünemez bile.

Türkiye’de sigaraya baslama yasi ve sigara kullanim durumu nedir?

Ülkemizde sigaraya baslama yasi 11’e inmistir. Erkekler, kizlardan 2 kat daha fazla sigara kullanirken, sosyo-ekonomik durumu düsük olan gruplarda sigara kullanimi daha sik görülmektedir. Degisik illerde yapilan arastirmalarda ortaögrenim gençlerinde yasami boyunca en az bir kez sigara kullanim orani %46 ile % 64 arasinda degismektedir. Bu oranlar gün geçtikçe de artmaktadir.

Sigaranin olumsuz etkilerine karsi risk grubunu kimler olusturmaktadir?

Sigaranin olumsuz etkilerine karsi herkes risk altinda olmasina karsin hamileler ve yeni çocuk sahibi olanlar, hastanede yatan hastalar, kalp – damar sistemi hastalari, kanser hastalari ve sigara içen anne-babalarin çocuklari özel risk altindadir.

Tiryakileri sigarayi birakmaya götüren sebepler nelerdir?

Öncelikle agir bir tibbi hastaliginin oldugunun ögrenilmesi, beden ve ruh sagliginin bozuldugunun fark edilmesi, aile ve sosyal çevrenin birakma konusunda baski yapmasi, bazen de çevresindeki sigara kullanicilarinin son durumunu gösteren belge veya fotograflarin görülmesi, saptanan sebepler arasindadir.

Sigara bagimliligindan kurtulmaya nasil karar verilmelidir?

Sigarayi birakmaya çalisanlar genellikle birden karar vererek birakirlar. Bu kisiler sanslidir. Çünkü birakmayi, yani can dostundan ayrilmayi kesin kabul eden kisilerin sigarayi birakma basarisi daha yüksektir. Ancak kesin bir karar verilememisse veya kendi isteginin disinda birakmaya çalisiyorsa bu sadece sigara kullanimina ara verildigi, yakin zamanda yeniden sigaraya baslanacagi anlamina gelmektedir.

Sigarayi birakma sürecinde karsilasilan zorluklar ve uygulanmasi gereken kurallar nelerdir?

Nasil ki alkol, eroin, kokain gibi maddeler birakildiginda bir yoksunluk krizi yasanirsa, sigarayi birakma dönemlerinde de yoksunluk krizi yasandigi, kullananlar tarafindan açikça fark edilmektedir. Bu zorlu dönemde mutlaka uygulanmasi gereken 5 kural sunlardir:

1.Sigarayi birakmaya hazir olun: Kesin bir birakma zamani belirleyin. Sigara içilen ortamlardan artik uzak durun. Sigarayi birakma girisimlerinizi hatirlayin, böylece nelerin ise yaradigini nelerin bos girisimler oldugunu gözden geçirin. Sigarayi birakmadan önce ASLA SON KEZ (BIR NEFES BILE) SIGARA IÇMEYIN.

2.Çevrenizden yardim ve destek isteyin: Çevrenize sigarayi birakmak istediginizi ve size bu konuda yardimci olmalarini rica edin. Çevrenizde sigara içilmemesine dikkat edilmesini isteyin. Saglik danismaninizla görüsün. Bireysel, grup terapilerine basvurun.

3.Yeni yetenekler ve davranislar gelistirin: Dikkatinizi sigara içme isteginden baska konulara çekmeye çalisin. Ilk kez sigarayi birakiyor iseniz günlük rutin davranislarinizi degistirin, ise, okula baska yollardan gidin, yaptiginiz rutin isleri baska sekillerde yapmaya çalisin ki size sigarayi otomatik olarak hatirlatacak durumlarla karsilasmayin. Kendinize genel stresinizi azaltacak eglenceli ugraslar bulun. Bol su veya bagimlilik yapmayan ve kilo aldirmayan baska sivilar için.

4.Zorunlu durumlarda doktorunuzun önerdigi destek niteligindeki ilaçlari kullanabilirsiniz. Nikotin bandi, nikotin sakizlari veya bupropion etken maddeli bazi ilaçlar bu amaçla kullanilmaktadir. Ancak ilaçlari kendi basiniza karar verip almayin, mutlaka bir doktor kontrolünde kullanin.

5.Kendinizi, sigara içmeyi birakmanin zorluklarina ve kimi zaman da yeniden baslama riskine karsi hazirlayin. Bu arada kilo alma riskine karsin kendinize uygun bir diyet ve egzersiz programi yapin.

Bir vahsetin anatomisi

Bir vahset olarak tanimladigi sigara ile ilgili önemli bilgiler veren Hisar Intercontinental Hospital Gögüs Hastaliklari ve Tbc. Uzmani Dr. Orhan Dalkiliç meslek yasami boyunca karsilastigi tüm akciger kanseri vakalarini sigara tiryakilerinin olusturdugunu söyledi. 31 Mayis Dünya Sigarasizlik gününde yeni bir baslangiç yaparak tiryakileri sigarayi birakmaya davet eden Dr. Orhan Dalkiliç sigara ve olumsuz etkileriyle ilgili çarpici bilgiler verdi.

Gün geçtikçe özellikle gençlerde ve kadinlarda tüketimi artan, erken yasta baslandigi zaman bagimlilik yapici orani daha fazla olan, eroin ve esrara göre 8 kat fazla aliskanlik yapan, içerdigi 4 binin üzerinde kimyasal madde ile kanser yapici etkisi olan, insan vücüduna hiçbir faydasi olmayan sigara, karsit güçlerini o kadar etkisiz birakmistir ki günümüzde her 8 saniyede 1 kisiyi öldürmektedir. Sigara, öldürücü gücünü içerdigi 4000’den fazla kimyasal zehirli maddeden almaktadir. Insan vücuduna giren bu zehirler öldürene kadar bünyemizi kendine bagimli kilmaktadir. Girdigi insan bünyesinde dudaktan parmaga kadar tüm organlari içten içe kemirerek kansere neden olmaktadir. Bu kimyasal zehirli maddelerin en büyük hedefi temiz havayi aldigimiz akcigerlerimiz olup % 95 kanser yapmaktadir. Kanser yapamadiklarinda ise her çesit azap çektirici hastaliklara neden olmaktadir.

Sigara son yillarda hedefini kadinlara yöneltmistir. Etkiledigi kadinlarda erken yaslanma, kemik erimesi, kisirlik, anormal gebelik, sakat ve hastalikli çocuk dogmasina neden olmaktadir.

Tiryakilerin % 70’i sigarayi birakmak istemesine ragmen maalesef kurtarici bir güç ve metod henüz kesfedilememistir. Istila ettigi gelismis ülkelerdeki tüketim orani % 30 azalmasina ragmen ülkemizde istila orani %80 artmistir. Bundan dolayi ülkemizde her yil 100.000 kisi bu düsman nedeniyle ölmektedir. 20 yil sonra ise 250.000 kisinin ölecegi tahmin edilmektedir.

Bu nedenle tipta sigara bagimliligi tedavi edilmesi gereken bir hastalik olarak tanimlanmaktadir. Çünkü sigara akciger kanserinin %95’inin ana nedenidir. Kronik bronsit, amfizem, hipertansiyon, kolesterol, felç, kalp krizi gibi hastaliklar basta olmak üzere birçok hastaliga neden olmakta ve görünme oranini artirmaktadir. Maalesef bütün bunlara ragmen yapilan gizli reklamlar ve özendirici tanitimlarla tüketim orani özellikle geri kalmis ülkelerde gün geçtikçe artmaktadir. Düsmanini yakalama yasi gün geçtikçe düserek 10 yasina kadar inmistir.

En güçlü ve etkili tedavisi aniden birakmaktir. Aniden birakanlarin basarma orani %80 iken, azaltarak birakanlarin basarma orani %6’ya düsmektedir. Birakma yöntemlerinin basinda en güçlü yöntem güçlü bir irade olmakla birlikte nikotin bantlari, sakizlari, nazal spreyleri ve inhaler spreyleri kullanilmaktadir. Bunun yaninda son yillarda Bupropion Hidroklorür gibi çesitli ilaçlar da tedavide denenmektedir. Ayrica akupunktur, biyorezonans, davranis tedavisi ve psikoterapide faydali olmaktadir. Birakmanin en iyi yönü kanser gibi geri dönüsümü olmayan hastalik yapmamissa tahribatinin zamanla geri dönmesidir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
ANKARA TOBB ETÜ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 5432921579

15.11.2019 Cuma günü ameliyat olacak babam için iki ünite AB RH+ kana ihtiyacımız var. Gönüllü kan verebilecek kişilerin iletişime geçmelerini rica ediyorum.

Tarih: 11/12/2019 1:15:21 AM
Buket Nur Palabıyık
  Aranan Kan: 0 RH -
Antalya Medikal Park Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05333819859

Bebek hastaya acil LÜTFEN DESTEK VERELİM. 0 RH NEGATİF TROMBOSİT İHTİYACI VARDIR.

Tarih: 11/7/2019 3:47:48 PM
Dönmez Ailesi
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege Üniversitesi Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05453276137

Lütfen destek. 0 Rh- negatif Sağolun.

Tarih: 10/29/2019 7:02:15 AM
Hanım Hanım
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası