Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Sicaklar geliyor, hazir misiniz?

Yaz döneminde bizi bekleyen ve bilimsel arastirmalara göre oldukça yogun olacagi belirlenen sicaklarin, elbette insan psikolojisi ve bu sicaklarda araba kullanan kisilerin davranislari üzerinde etkileri çok farkli olacaktir. Yogun sicaklar araba kullanicilarinda halsizlik, stres ve dikkatsizlige yol açabilir.

Sicaklarin araba kullanicilari üzerindeki etkileri ile ilgili Hisar Intercontinental Hospital Klinik Psikologu Sedef Akbay su açiklamalari yapiyor:

“Günesin, özellikle kis ve bahar aylarinda insan ruhu üzerindeki olumlu etkisini hepimiz biliriz. Günes isinlari, vücudumuzda bir takim hormonlarin salgilanmasini saglamakta ve gözle görülür olumlu etkilere neden olmaktadir. Insanlar, açik ve günesli havalarda, özellikle günesli kis günlerinde, bahar aylarinda kendilerini çok daha canli, enerjik hatta mutlu hisseder. Çevreleriyle iliskileri daha olumludur, davranislari daha toleranslidir. Uzun zamandir erteledikleri, gözlerinde büyüyen bir takim isleri, kendilerini hayata karsi daha motive hissettiklerinden, daha rahat hallederler, en azindan bu islere istekle sarilirlar. Ama bizim burada sözünü ettigimiz tatli kis günesleri degil, bunaltici ve yogun yaz sicaklaridir. Bu yogun sicaklarin araba kullanan insan davranislari üzerinde ayni derecede olumlu etkilerini ne yazik ki gözlemleyemiyoruz. Yaz aylarinda 30o lerle ifade edilen sicaklarin araba kullanicilari üzerinde hayati zorlastiran olumsuz etkileri olacaktir.

Araba kullacilari üzerindeki olumlu enerji, sicakligin yogunlasmasiyla ortadan kaybolur, canliligin yerini hareketlerde zorluk ve isteksizlik alir. Yasam enerjisi sabahin ilk saatlerinde hissedilebilse de ilerleyen saatlerde bastiran sicak, yorgunluk duygusunu, hareketlerde agirligi, algilamada zorlugu, konsantrasyonda bozuklugu, uyku halini, halsizligi, zaman zaman hareketlerde gerginligi beraberinde getirerek yogun trafikte hiç hos olmayan görüntülere sebebiyet verebilir. Yogun sicaklarda araba kullanmasi gerekli tansiyon rahatsizligi olan sürücülerin trafikte daha dikkatli olmasi gerekir. Tansiyon yükselmeleri veya sinir degerlerinin altina düsen tansiyonlar, asiri terlemenin neden olabilecegi vücudun susuz kalmasi, bas agrilari, bas dönmeleri araba kullanicilari için hayati zorlastirmaktadir. Böyle dönemlerde, özellikle algilamada zorluk, konsantrasyonda bozukluk ve dolayisiyla dikkati yogunlastirmada yasanan güçlük, insan yasamini tehlikeye sokabilecek olaylara sebebiyet vermektedir.”

Yüksek derecelerle ifade edilen sicaklikla karsi karsiya kalan kisilerin hissedecegi yorgunluk, halsizlik, uyku hali, algilamalarini olumsuz yönde etkileyecek, konsantre olmakta yasanan güçlük, dikkatlerinin dagilmasina, hareketleri üzerindeki kontrollerinin azalmasina yol açacaktir. Tüm bunlar göz önüne alindiginda Klinik Psikolog Sedef Akbay “yogun sicaklarin ne kadar tehlikeli sonuçlar dogurabilecegi akildan çikarilmamali, olanaklar el verdigince önlemler alinmali, hafif gidalar tercih edilerek beslenmeye dikkat edilmeli, yüksek konsantrasyon isteyen araç kullaniminda yogun trafigin ve sicaklarin istenmeyen görüntüler ortaya çikarmasina izin verilmemelidir.” dedi.

Arabamda klimam var keyfim yerinde mi diyorsunuz?

Yazin sicaklarda arabalarda kullanilan klimalarin hastalik habercisi oldugunu biliyor musunuz?

Hisar Intercontinental Hospital Gögüs Hastaliklari Uzmani Dr. Orhan Dalkiliç, klima hastaliklari ile ilgili olarak su açiklamalari yapiyor:

“Yazin serinlemek için araç içinde kullandigimiz klimalar solunum yolu hastaliklarini artirmaktadir. Klimali ortamda sigara içilmesi kronik akciger hastaligi, bagisiklik sistemini baskilayan çesitli hastaliklar, zatürre görülme riskini artiran etkenlerdir. Klimanin yanlis kullanimi özellikle solunum yolu enfeksiyonlarindan sinüzit, bronsit, zatürre basta olmak üzere göz iltihabi, beyin iltihabi ve çesitli kas hastaliklarina neden olabilir. Bu hastaliklari önlemek için araçlarda klima kullanirken klimalari yüze ve gögüse dogru degil, ön cama dogru yönlendirmemiz hastaliklarin önüne geçilmesinde yardimci olacaktir”.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: 0 RH +
Ankara Yüksek İhtisas Koru Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05530894747

ACİL Girmeden önce lütfen arayınız. 0 RH POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 9/18/2019 5:33:17 AM
Seyhmus Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Ankara Hacettepe Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05372932862

Acil Acil Düzenli kana ihtiyaç var. *Gelmeden önce arayınız. B RH POZİTİF GRANÜLOSİT KAN Sağolun.

Tarih: 9/18/2019 5:21:56 AM
İlayda Özen
  Aranan Kan: AB RH -
Karabük eğitim ve araştırma hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05435997959

yoğum bakımda yatmakta olan hastz için acil kana ihitiyaç vardır

Tarih: 9/10/2019 8:46:26 PM
Hacer Işık
  Aranan Kan: B RH -
Malatya Turgut Özal tıp merkezi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05541363389

İlik nakli olan 6 çocuk annesi şadiye Eroğlu'nun acil B rh(_) ve 0 rh(_) kana ihtiyaç vardır lütfen yardımcı olur musunuz

Tarih: 9/7/2019 1:45:03 AM
Şadiye Eroğlu
  Aranan Kan: AB RH +
KARTAL KOSUYOLU Kalp Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05052053665

ACİL KAN LAZIM AB RH POZİTİF GELMEDEN ÖNCE ARAYINIZ.

Tarih: 8/31/2019 6:13:02 AM
MUSTAFA Turhan
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası