Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


7 bin 500 kisi acil böbrek bekliyor

Türkiye’de yaklasik 34 bin böbrek hastasindan 7 bin 500’ünün acil organ bekledigi ifade edildi.

Türk Böbrek Vakfi Baskani Timur Erk, Bahçelievler’deki vakif merkezinde düzenlenen basin toplantisinda, Türkiye’de organ bagisi konusunda yasanan sikintilara isaret ederek, yilda yaklasik 600 böbrek nakli gerçeklestirildigini vebunlarin sadece 200’ünün kadavradan alindigini dile getirdi.

Türkiye’de yaklasik 34 bin böbrek hastasindan 7 bin 500’ünün acil organ bekledigini bildiren Timur Erk, organ bagisi konusunda kamuoyunun bilinçlendirilmesi amaciyla çesitli çalismalar yaptiklarini anlatti.

Erk, kisa bir süre önce Rifat Özbek, Salih Memecan, Ismail Acar, Erol Albayrak, Piyale Apça, Birsen Apça, Erkan Çimenciler ve Izzet Keribar’in birbirinden özel tasarimlarindan olusan tisörtlerin Türk Böbrek Vakfi hastalari için 20 YTL’den satisa çikarildigini hatirlatarak, “Bir Isik da Sen Tut” baslikli bu kampanya çerçevesinde bir de defile düzenlendigini animsatti.

Bilinçlendirme çalismalari kapsaminda baska kampanyalar da gerçeklestireceklerini kaydeden Erk, organ nakli konusunda Ispanya ve Iran’in basarili bir örnek sergiledigini ifade etti.

Toplantiya katilan eski mankenlerden Merve Ildeniz, esi Serdar Önal’in da kronik böbrek yetmezligiyle bogustugunu ve kisa bir süre içinde annesinden alinacak bir böbregin esine nakledilecegini söyledi. Ildeniz, bu tür etkinliklere gönüllü katildigini, çünkü esinin durumunun gündeme gelmesiyle organ bagisi konusuna yeniden dikkat çekildigini belirterek, böbrek hastasi çocuklara yardim için çalistigini dile getirdi.

Tiyatro ve sinema sanatçisi Arzu Yanardag Serter de organ bagisini gündeme getirmek için burada bulundugunu ifade ederek, kendisinin de organlarini bagisladigini kaydetti. Eski futbolcu Tanju Çolak da herkesi organ bagisi konusunda duyarli olmaya davet etti.

Toplantiya, 20 YTL’den satista olan tasarim tisörtleriyle katilanlar arasinda mankenler Aysun Kayaci ve Asuman Krause, tasarimcilar Ismail Acar, Birsen Apça ve Erol Albayrak da yer aldi.

Tisörtlerin satisindan elde edilen gelir böbrek hastasi çocuklarin tedavisinde kullanilacak.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası