Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Türkiye’de 500 bin kisi sara hastasi

Türkiye’de 500 bin kisi, halk arasindaki adi ‘sara’ olan ‘epilepsi’ hastaligiyla mücadele ediyor. Ancak bilinçsizlik ve toplum içindeki önyargilar, erken teshis ve tedavi sansini azaltiyor.

Epilepsi hastaligi için, Marmara Üniversitesi “Arastirma ve Uygulama Merkezi” kurdu. Amaç, epilepsi hastaligi konusunda halki bilinçlendirmek, erken tani sansini artirmak ve bilimsel arastirma yapmak.

Marmara Üniversitesi Epilepsi Aras. Merkezi’nden Prof. Dr. Önder Us, “Hastalik, beynin anormal elektriksel aktivitesiyle gelisiyor. Ilaçla basariyla tedavi ediliyor, hastalar normal bir yasam sürebiliyor. Ancak dirençli vakalarda ameliyat öneriliyor” diyor.

Marmara Üniversitesi’nde yeni hizmete giren Epilepsi Arastirma ve Uygulama Merkezi’nde bilim adamlari, hastalari ve toplumu bilinçlendirmek için ortak bir çalisma yürütüyor. Merkezden Prof. Dr. Filiz Onat, “amaç, egitim arastirma ve hizmet vermek. Bu konuda bilimsel çalisma da yapmayi hedefliyoruz” dedi.

ANNELER DIKKATLI OLMALI

Epilepsi bebeklik döneminde bile görülebilen bir saglik sorunu. Uzmanlar anneleri dikkatli olmalari konusunda uyariyor. Merkezden Doç. Dr. Yüksel Yilmaz, “Anneler çok dikkatli olmali. Bazen belirtileri farkedilmiyor. Zamaninda gelinirse basariyla tedavisi yapiliyor. Aksi halde zeka kayiplari olabiliyor” uyarisinda bulundu.

6 yasindaki bir epilepsi hastasinin annesi olan Sabiha Çibikçi, “3 yil önce tani konuldu. Tedaviyle oglum artik normal bir yasama sahip. Anneler umutlarini yitirmesin” dedi.

SIBEL GÜNES

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası