Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


‘Mantar sinir sistemine iyi geliyor’

Doç. Dr. Celaleddin Öztürk, mantar yemenin, sinir sisteminde yatistirici etki yaptigini söyledi.

Bol miktarda kalsiyum, fosfor, potasyum gibi mineraller ihtiva eden mantar, çok az miktarda seker ve yag ihtiva ettiginden kalorisi de oldukça düsük. Içinde bol miktarda folikasit bulunan mantar, kansizliga iyi geliyor, kolesterolü düsürüyor...

-”... -SÜ MANTARCILIK ARASTIRMA MERKEZI MÜDÜRÜ DOÇ. DR. ÖZTÜRK: -”MANTAR YENMESI, SINIR SISTEMINDE YATISTIRICI ETKI YAPMAKTADIR” -”Bizim kültürümüzdeki et gibi, artik gelismis ülkelerde mantar hemen her yemegin içine girdi”

Selçuk Üniversitesi (SÜ) Mantarcilik Uygulama ve Arastirma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Celaleddin Öztürk, mantarlarin, ilkbahar yagmurlariyla birlikte kendini göstermeye basladigini belirtti. Ancak, kirlarda dogal olarak yetisen mantarlarin zehirli ve zehirsiz türlerinin birbirinden ayrilmasinin son derece zor oldugunu, uzmanlarin bile bu konuda zaman zaman yanilabildigini ifade eden Öztürk, “Vatandaslarimizdan riske girmemeleri için, kontrollü yetistirilen kültür mantari yemelerini tavsiye ediyoruz” dedi.

Mantarin, bir baska besinle birlikte tüketilmesinin ise hiç bir zarari olmadiginin altini çizen Öztürk, sunlari kaydetti:

“Bizim insanimizda mantar aliskanligi yeni yeni gelisiyor. Amerika ve Avrupa’da ise mantar kullanimi çok yaygin. Bizim kültürümüzdeki et gibi, artik gelismis ülkelerde mantar, hemen her yemegin içine girdi. Mantarin yogun olarak tercih edilmesinin çesitli sebepleri var. En önemli özelligi, çok az miktarda seker ve yag ihtiva etmesi nedeniyle, kalorisinin oldukça düsük olmasidir. 100 gram taze mantarda 20-40 kalori bulunur. Bu nedenle özellikle diyet yapanlarca tercih ediliyor.”

“SINIRLERE IYI GELIYOR”

Mantarin B kompleks vitaminleri ve C vitamini bakimindan da zenginoldugu belirten Öztürk, “Vitamin yönünden zengin olmasinin sinir sistemi üzerinde de önemli etkisi var. Mantar yenmesi, sinir sisteminde yatistirici etki yapmaktadir” dedi.

Öztürk, mantarin, mineral madde bakimindan zengin olmasinin da besin degerini artiran unsur oldugunu, bol miktarda kalsiyum, fosfor, potasyum gibi mineraller ihtiva ettigini ifade etti.

Ayrica, içinde bol miktarda folikasit bulunmasi nedeniyle, mantarin kansizligi giderici özelligi de bulundugunu belirten Öztürk, kolesterolü düsürücü etkisi nedeniyle ise kalp ve damar hastaligi bulunanlar tarafindan rahatlikla diyet olarak tüketilebilecegini sözlerine ekledi.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: B RH +
Serpil AKdag kan merkezi- AÜ cebeci kampusu'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05069475386

B Rh (+) TROMBOSİT İHTİYACİMİZ VARDİR.

Tarih: 8/18/2019 7:29:58 AM
GuLUsAn ozkan
  Aranan Kan: AB RH +
Antalya Medikalpark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05538595394

Acil Gelmeden önce lütfen arayınız. Lütfen destek. AB RH POZİTİF TROMBOSİT.

Tarih: 8/12/2019 1:30:58 AM
NURŞENAY HANIM
  Aranan Kan: B RH +
Koşuyolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0536 357 64 23

YARDIMCI OLALIM. B RH + POZİTİF İLETİŞİM Selma Hanım 0536 357 64 23

Tarih: 8/6/2019 12:59:34 PM
Selma Hanım
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası