Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


‘Mantar sinir sistemine iyi geliyor’

Doç. Dr. Celaleddin Öztürk, mantar yemenin, sinir sisteminde yatistirici etki yaptigini söyledi.

Bol miktarda kalsiyum, fosfor, potasyum gibi mineraller ihtiva eden mantar, çok az miktarda seker ve yag ihtiva ettiginden kalorisi de oldukça düsük. Içinde bol miktarda folikasit bulunan mantar, kansizliga iyi geliyor, kolesterolü düsürüyor...

-”... -SÜ MANTARCILIK ARASTIRMA MERKEZI MÜDÜRÜ DOÇ. DR. ÖZTÜRK: -”MANTAR YENMESI, SINIR SISTEMINDE YATISTIRICI ETKI YAPMAKTADIR” -”Bizim kültürümüzdeki et gibi, artik gelismis ülkelerde mantar hemen her yemegin içine girdi”

Selçuk Üniversitesi (SÜ) Mantarcilik Uygulama ve Arastirma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Celaleddin Öztürk, mantarlarin, ilkbahar yagmurlariyla birlikte kendini göstermeye basladigini belirtti. Ancak, kirlarda dogal olarak yetisen mantarlarin zehirli ve zehirsiz türlerinin birbirinden ayrilmasinin son derece zor oldugunu, uzmanlarin bile bu konuda zaman zaman yanilabildigini ifade eden Öztürk, “Vatandaslarimizdan riske girmemeleri için, kontrollü yetistirilen kültür mantari yemelerini tavsiye ediyoruz” dedi.

Mantarin, bir baska besinle birlikte tüketilmesinin ise hiç bir zarari olmadiginin altini çizen Öztürk, sunlari kaydetti:

“Bizim insanimizda mantar aliskanligi yeni yeni gelisiyor. Amerika ve Avrupa’da ise mantar kullanimi çok yaygin. Bizim kültürümüzdeki et gibi, artik gelismis ülkelerde mantar, hemen her yemegin içine girdi. Mantarin yogun olarak tercih edilmesinin çesitli sebepleri var. En önemli özelligi, çok az miktarda seker ve yag ihtiva etmesi nedeniyle, kalorisinin oldukça düsük olmasidir. 100 gram taze mantarda 20-40 kalori bulunur. Bu nedenle özellikle diyet yapanlarca tercih ediliyor.”

“SINIRLERE IYI GELIYOR”

Mantarin B kompleks vitaminleri ve C vitamini bakimindan da zenginoldugu belirten Öztürk, “Vitamin yönünden zengin olmasinin sinir sistemi üzerinde de önemli etkisi var. Mantar yenmesi, sinir sisteminde yatistirici etki yapmaktadir” dedi.

Öztürk, mantarin, mineral madde bakimindan zengin olmasinin da besin degerini artiran unsur oldugunu, bol miktarda kalsiyum, fosfor, potasyum gibi mineraller ihtiva ettigini ifade etti.

Ayrica, içinde bol miktarda folikasit bulunmasi nedeniyle, mantarin kansizligi giderici özelligi de bulundugunu belirten Öztürk, kolesterolü düsürücü etkisi nedeniyle ise kalp ve damar hastaligi bulunanlar tarafindan rahatlikla diyet olarak tüketilebilecegini sözlerine ekledi.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası