Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Türkiye’de her 4 evden birinde bir astimli var

Türkiye’de ortalama görülme sikligi %6 civarinda oldugu tahmin edilen astim hastaligina, her 4 evden birinde rastlaniyor. Nefes alma sirasinda havanin naklini saglayan iletici hava yollarinda daralma, tikaniklik ve buna bagli olarak hava akiminda zorlukla karakterize kronik iltihabi bir hastalik olan astim ile ilgili Hisar Intercontinental Hospital’dan Dr. Orhan Dalkiliç’in açiklamasi su sekilde:

Astim alerjik bir hastalik midir?

Astim her zaman olmasa da olgularin çogunda alerjik zeminde gelisen bir hastaliktir. Astimli kisinin havayollari, astimi olmayanlara göre daha duyarlidir. Bilhassa çocuklukta baslayan astim için bu daha belirgindir. Ancak kisinin alerjik tabiatli (atopik) olmasi astim olmasindan ayri bir durumdur.

Astim irsi bir hastalik midir?

Anne veya babadan ilgili genetik kodu alan kisilerde çevresel degiskenler ne olursa olsun hastalik mutlaka ortaya çikar. Hastaligin ortaya çikmasinda hem genetik yatkinlik hem de çevresel faktörler birlikte rol oynar.

Hangi çevresel faktörler astima yol açmaktadir?

Tüm dünyada, ev tozu akarlari ile evde beslenen kedi gibi hayvanlar; hamamböcegi, kalorifer böcegi gibi hasereler ve küf mantarlari en sik rastlanan astim nedenleridir. Polenler (agaç, ot, çimen), aspirin gibi ilaçlar ve bazi is yerlerinde maruz kalinan mesleki uyaricilar da astimla sonuçlanan alerjik duyarliligin gelisimine yol açar. Ayrica sigara dumaniyla temas, solunum yolu enfeksiyonlari, hava kirliligi, bazi gidalar ile bunlara ilave edilen katki maddeleri de bilhassa erken çocukluk döneminde astim gelisimine katkida bulunur. Bu nedensel iliski gösteren faktörlerin tümüne ilaveten iklim degisiklikleri (sisli, yagisli, kapali havalar), psikojenik stresler, egzersiz gibi degiskenler ise astimlilarda nöbetleri tetikleyebilirken, astimi olmayanlarda bu yönde etkileri yoktur. Yine sinüzit, burunda polipler, yemek borusuna mide asidinin geri kaçak yapmasi gibi bazi durumlar astimlilarda sik görülmekte ve hastaligin tedavi ve kontrolünü güçlestirmektedir.

Meslek ile astim arasinda bir iliski var mi?

En siklikla firincilar, kuaförler, boyacilar, çiftçiler, kereste, mobilya ve gida sektöründe çalisanlar olmak üzere birçok is kolunda isyeri ortaminda karsilasilan bazi maddelere bagli olarak astim gelisir. Böyle hastalarin meslek degistirmesi veya ayni iste baska bir alanda çalismasi veya maske kullanmasi gerekebilir.

Astimin mevsimlerle iliskisi var mi?

Mevsimsel alerjenler daha çok polenlerdir. Ancak degisen nem ve isi gibi iklim kosullarindan etkilendikleri için ev tozu ve küf mantari gibi diger alerjenlerin yogunlugu da mevsimlere göre dalgalanmalar gösterir. Buna bagli olarak alerjik astimlilarin bazilarinda belirli mevsimlerde yakinmalar artabilir, hatta sadece bu dönemde hastalik ortaya çikip daha sonra tamamen normale dönebilir.

Tetikleyici etkenler nelerdir?

Bazi hastalarda nöbeti baslatan faktörler belliyken bazilarinda ise bilinemez. Örnegin çogu astimli kosma, merdiven çikma gibi eforlar sirasinda tikanmaktadir. Sigara, çesitli toz kimyasal dumanlar, kokularin solunmasi, kalp-tansiyon ve romatizma ilaçlarindan bazilarinin kullanilmasi, grip vb viral hastaliklara yakalanmak, aglama-gülme gibi emosyonel davranislar, yagisli simsekli iklim kosullari gibi birçok durum astimlilarda nöbetleri tetikleyebilir. Astimi olanlarin kendileri için geçerli olan tetik faktörleri tespit edip bunlardan kaçinmalari hastaliklarinin tedavisinde çok önemlidir.

Astimin belirtileri nelerdir?

Astim çogu kez nefes darligi ile kendini belli eder. Gögüste tikanma, öksürük, hiriltili solunum diger rastlanan sikayetlerdir. Bazen sadece öksürükle veya nefes alip verirken hirilti, hisirti gibi bir ses seklinde belirti verebilir. Bu yakinmalarin geceleyin, bilhassa sabaha dogru uykudan uyandiracak sekilde görülmesi astimin karakteristik özelligidir. Yukarida bahsedilen tetik faktörlerle nöbetlerin basladiginin ögrenilmesi teshise çok yardimci olur.

Astimi oldugundan süphelenenler, ne yapmalidir?

Bu konuda uzman bir hekime basvurulmalidir. Ancak, bazi durumlarda astim teshisi koymak biraz zaman alabilir ve bir süre hekim takibinde kalmak gerekebilir.

Hekim hasta ile konusarak, muayene ederek, solunum fonksiyon testleri yaparak tani koyabilir. Gerekirse alerji testleri ve balgam incelemeleri de yapilabilir.

Solunum fonksiyon testleri zor bir test midir?

Aninda sonuç veren, hasta için hiçbir zarar veya risk tasimayan, hemen her yerde uygulanabilir bir islemdir.

Erken teshisin astim için bir önemi var mi?

Geri dönüsü olmayan patolojilerin ortaya çikmamasi için astimin zamaninda teshis edilip, uygun sekilde tedavi edilmesi önemlidir. Ayrica tedavi edilebilir bir hastaliktan dolayi kisilerin yasaminin sinirlanmamasi, verim ve performansinin düsmemesi ve bazen öldürücü olabilen nöbetlere girmemesi için hastaligin biran önce teshis edilip tedaviye baslanmasi en dogrusudur.

Tedavi ile astimdan kurtulabilir miyim?

Özellikle çocuklukta sikayetleri baslayan astimlilarin bir kisminda, hastalik eriskin yaslarda tamamen iyilesebilmektedir. Ancak daha siklikla, hastalar hastaliklari ile birlikte yasamakta; kendilerine önerilen tedavi ve tavsiyelere uyduklari oranda önemli bir yakinmalari olmamakla birlikte tedaviyi kestiklerinde bir süre sonra daha hafif olarak yeniden sikayetleri baslamaktadir.

Astim nasil tedavi edilir?

Astim, hasta hekim ve hasta yakinlarinin (anne, baba, es ve ögretmen gibi) isbirligi ile tedavi edilebilir. Bu isbirligi olmaksizin sadece dogru ilaçlarin reçete edilmesiyle hastalik tedavi edilemez. Tedavi uzun sürelidir. Hasta hekimine güven duymali, tavsiyelerine uymali, ilaçlarini usulüne uygun sekilde kullanmali, düzenli olarak kontrollerini yaptirmali, sorunu oldugunda hekimine kolayca ulasabilmelidir.

Astim hangi ilaçlarla tedavi edilebilir?

Bu soruya ancak hastanin hekimi karar verebilir. Hatta bu sorunun dogru cevabini bulmak için hekimin hastayi muayene edip, bir kaç kez kontrollerde sonucu gözlemesi gerekebilir. Hasta için en uygun tedaviyi bulmak zaman alabilir. Ilk muayene ve kontrolde yeterli sonuç alinmayabilir. Bir astimli hastaya verilen tedavi bir digeri için yetersiz, fazla veya zararli olabilir.

Sprey ilaçlari kullanmak zorunlu mudur?

Sprey türü ilaçlar astim tedavisinde tüm dünyada yaygin olarak kullanilmaktadir. Nefes yoluyla hap, surup veya enjeksiyon seklindeki uygulamalara göre daha az miktarda ilaç kullanarak daha güçlü etki elde edilebilir ve ayni zamanda ilaçlarin istenmeyen yan etkilerinden kaçinmak mümkündür. Çünkü, sprey seklinde kullanilan ilaç sadece hastaligin yerlestigi solunum yollarina ulasir ve etkisini burada gösterir iken; agizdan veya enjeksiyon seklinde verilen ilaç, tüm vücuda dagilip her yerde ve dolayisiyla etkili olmasi istenmeyen organlarda da (kalp, böbrek vb) etkileri görülebilir. Üstelik sprey türü ilaçlarin etkileri alindiktan sonra dakikalar içinde hemen baslamakta iken agizdan veya enjeksiyonla verilen ilaçlarin etkilerinin gözlenmesi için saatler geçmesi gerekir.

Dr. Orhan Dalkiliç
Gögüs Hastaliklari Uzmani
Hisar Intercontinental Hospital
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH -
Karabük eğitim ve araştırma hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05435997959

yoğum bakımda yatmakta olan hastz için acil kana ihitiyaç vardır

Tarih: 9/10/2019 8:46:26 PM
Hacer Işık
  Aranan Kan: B RH -
Malatya Turgut Özal tıp merkezi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05541363389

İlik nakli olan 6 çocuk annesi şadiye Eroğlu'nun acil B rh(_) ve 0 rh(_) kana ihtiyaç vardır lütfen yardımcı olur musunuz

Tarih: 9/7/2019 1:45:03 AM
Şadiye Eroğlu
  Aranan Kan: AB RH +
KARTAL KOSUYOLU Kalp Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05052053665

ACİL KAN LAZIM AB RH POZİTİF GELMEDEN ÖNCE ARAYINIZ.

Tarih: 8/31/2019 6:13:02 AM
MUSTAFA Turhan
  Aranan Kan: A RH +
EGE ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05414005451

Acildir. DESTEK OLALIM. A RH POZİTİF GRANÜLOSİT KAN.

Tarih: 8/29/2019 8:01:27 AM
YAĞMUR BEYHAN DAYANIR
  Aranan Kan: AB RH -
AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05382315179

ACİL AB RH NEGATİF TROMBOSİT LAZIMDIR. GELMEDEN ÖNCE ARAYINIZ.

Tarih: 8/25/2019 9:10:34 AM
YUSUF DEMIR
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası