Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Stres dise vuruyor

Çagimizin hastaligi olan stresin, çesitli dis hastaliklarina yol açtigi bildirildi.

Tip dilinde 'Bruksizm' denilen, uyku sirasinda disleri sikma ve gicirdatma hastaliginin en önemli kaynaginin stres oldugu ifade ediliyor. Bunun anormal bir durum oldugunu belirten uzmanlar, uyku sirasindaki dis gicirdatmanin çok sesli oldugunu ve kisinin ayni sesi uyanikken çikaramadigini söylüyor.

Uzmanlara göre, dis gicirdatmanin siddeti ve sikligi dislere zarar verecek boyutlara ulasabiliyor. Sürekli birbirine sürtünen dislerin minelerinin zarar gördügünü ve dislerin boylarinin kisaldigini ifade eden uzmanlar, "Köklerinde basinçtan dolayi kistik olusumlar meydana gelir. Disi çene kemigine baglayan baglarda gevsemeler olur ve bu yüzden dislerde sallanmalar baslar. Dis eti dokulari da zarar görür. Dokunuldugunda kanar ve gittikçe koyu renkli bir görünüm alirlar" diyor.

Ayrica çene eklemindeki kikirdak dokudaki tahribat yüzünden eklem sikayetlerinin ortaya çiktigi belirtilirken, eklem sikayetlerini olusturan sebeplerden birinin de sürtünmeyle kisalan dis boylari oldugu bildirildi.

Öte yandan, dislerini sürtmeyen sadece birbirine kenetleyen kisiler de bulundugunu belirten uzmanlar, böyle kisilerde ses olayi görülmemesine ragmen dis ve dis dokulari üzerinde rahatsizliklarin meydana geldigini ifade ediyor.

Dis gicirdatma ve sikma isleminin sadece gece degil, stresli zamanlarda gündüz için de geçerli oldugunu söyleyen uzmanlar, "Kisi olayi gündüz yapiyorsa gece de mutlaka yapiyordur. Sabah kalktiginda eklemlerde, çigneme kaslarinda, bas ve boyunda agri, yorgunluk, yutkunma güçlügü, dislerde agri ve hassasiyet olmasi bruksizmin etkileridir" diyor.

Bu hastaliktan kurtulma yolu olarak stresi ortadan kaldirmak gösterilirken, diger bir yol da dislerin korumaya alinmasi olarak belirtiliyor. Uzmanlar, dislerin korunmasi için agza kisiye özel silikon esasli maddeden yapilmis bir gece plagini tavsiye ederken, bu koruyucu sayesinde sikayetlerin azaldigini bildiriyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası