Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Stres dise vuruyor

Çagimizin hastaligi olan stresin, çesitli dis hastaliklarina yol açtigi bildirildi.

Tip dilinde 'Bruksizm' denilen, uyku sirasinda disleri sikma ve gicirdatma hastaliginin en önemli kaynaginin stres oldugu ifade ediliyor. Bunun anormal bir durum oldugunu belirten uzmanlar, uyku sirasindaki dis gicirdatmanin çok sesli oldugunu ve kisinin ayni sesi uyanikken çikaramadigini söylüyor.

Uzmanlara göre, dis gicirdatmanin siddeti ve sikligi dislere zarar verecek boyutlara ulasabiliyor. Sürekli birbirine sürtünen dislerin minelerinin zarar gördügünü ve dislerin boylarinin kisaldigini ifade eden uzmanlar, "Köklerinde basinçtan dolayi kistik olusumlar meydana gelir. Disi çene kemigine baglayan baglarda gevsemeler olur ve bu yüzden dislerde sallanmalar baslar. Dis eti dokulari da zarar görür. Dokunuldugunda kanar ve gittikçe koyu renkli bir görünüm alirlar" diyor.

Ayrica çene eklemindeki kikirdak dokudaki tahribat yüzünden eklem sikayetlerinin ortaya çiktigi belirtilirken, eklem sikayetlerini olusturan sebeplerden birinin de sürtünmeyle kisalan dis boylari oldugu bildirildi.

Öte yandan, dislerini sürtmeyen sadece birbirine kenetleyen kisiler de bulundugunu belirten uzmanlar, böyle kisilerde ses olayi görülmemesine ragmen dis ve dis dokulari üzerinde rahatsizliklarin meydana geldigini ifade ediyor.

Dis gicirdatma ve sikma isleminin sadece gece degil, stresli zamanlarda gündüz için de geçerli oldugunu söyleyen uzmanlar, "Kisi olayi gündüz yapiyorsa gece de mutlaka yapiyordur. Sabah kalktiginda eklemlerde, çigneme kaslarinda, bas ve boyunda agri, yorgunluk, yutkunma güçlügü, dislerde agri ve hassasiyet olmasi bruksizmin etkileridir" diyor.

Bu hastaliktan kurtulma yolu olarak stresi ortadan kaldirmak gösterilirken, diger bir yol da dislerin korumaya alinmasi olarak belirtiliyor. Uzmanlar, dislerin korunmasi için agza kisiye özel silikon esasli maddeden yapilmis bir gece plagini tavsiye ederken, bu koruyucu sayesinde sikayetlerin azaldigini bildiriyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası